جان کری وزیر امور خارجه آمریکا طی سخنانی پس از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو ناتو اظهار داشت که حتی اگر حلب سقوط کند، درگیری های آن پایان نخواهد یافت و جنگ تمام نمی شود.

به گزارش خبرآنلابن به نقل از آناتولی ، جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا طی نشست رسانه ای که پس از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار شد، اظهار داشت: "حتی اگر حلب سقوط کند جنگ و درگیری های آن پایان نمی یابد. اگر اسد حلب را بگیرد، جنگ تمام می شود؟ نه. اسد می تواند تمام کشور را یکپارچه کند؟ نه".

وی افزود: امید من به مذکرات در حال جریان با روسیه و آوردن آنها بر سر میز مذاکره، به جای افزایش خواسته شان برای تخریب کامل حلب است.

او که پیش از پایان دوره وزارتش برای آخرین بار در این نشست شرکت کرده است، تاکید کرد: "روسیه آماده نشاندن اسد بر سر میز و انجام مذکرات است، اما آن را منوط به شرایطی می دانیم. برای رسیدن به یک راه حل سیاسی باید مذاکراتی در ژنو صورت گیرد".


جان کری تأکید کرد که واشنگتن با برگزاری مذاکرات درباره حلب مخالفت نکرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست وزارتی ناتو در بروکسل گفت: ما با برگزاری مذاکرات با روسیه درباره حلب مخالفت نکرده‌ایم و نمی‌دانم این طرح جدیدی که درباره خروج افراد مسلح از شرق حلب مطرح شده چه طرحی است. خواهیم دید که چه کاری انجام می‌شود.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته بود که واشنگتن پیشنهادات قبلی‌اش درباره حلب را پس گرفته و اعلام کرده که امکان ازسرگیری مذاکرات وجود ندارد. وی همچنین اعلام کرد آمریکا برای مذاکره در باره سوریه جدب نیست.

در همین حال منابع دیپلماتیک غربی اعلام کردند که روسیه و آمریکا این هفته در ژنو مذاکراتی درباره سوریه نخواهند داشت اما احتمال برگزاری مذاکرات در جای دیگر بعید نیست.

جان کری در ادامه صحبت‌هایش گفت: روسیه می‌گوید بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه آماده نشستن بر سر میز مذاکرات است. من به شخصه امتحان این مسئله را تأیید می‌کنم. باید برای برگزاری مذاکرات جدید در ژنو درباره حل سیاسی بحران سوریه تلاش کرد.

وی گفت: طرف‌های سوری تا به این لحظه به توافقی درباره چگونگی خارج کردن یا محافظت از جان غیرنظامیان در حلب دست نیافته‌اند. ما برای گردهم آوردن تمامی طرف‌های درگیر در سوریه بر سر میز مذاکره تلاش می‌کنیم اما به نظر می‌رسد دو طرف درگیر تمایلی به مذاکره ندارند.

جان کری افزود: "نظام اسد جنگ را متوقف نکرده و هیچ جدیتی برای مذاکره در خصوص پایان درگیری در سوریه ندارد!" بازسازی سوریه به میلیاردها دلار نیاز دارد و "نظام اسد هرگز نمی‌تواند کشور را متحد کند." جامعه جهانی تنها زمانی در بازسازی سوریه شرکت خواهد کرد که طرف‌های سوری به راه حلی برای پایان بحران دست یافته باشند.

وی گفت: تغییر رهبران در آمریکا هرگز پایبندی قوی این کشور درباره عمل به وظایفش در قبال ناتو را تغییر نخواهد داد. دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کنگره به حمایتشان از ناتو ادامه می‌دهند. من مطمئنم که دولت آتی و کنگره در کنار هم خواهند بود.

49310

کد خبر 609775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =