دبیر اجرایی بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: 17 مدیر از کمپانی‌های تئاتر جهان در همدان حضور یافته و برای اولین بار 2 داور خارجی در بین داوران ایرانی حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از همدان، مهدی قلعه، دبیر اجرایی بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با اعلام اینکه میهمانان خارجی طبق زمانبندی تعیین شده وارد همدان می‌شوند، گفت: امسال برای اولین بار 'نیکولاس مالمکارونا' از سوئد در تیم داوری بخش نوجوان و 'سالواتور ترملچر' از ایتالیا در تیم داوری بخش کودک حضور دارند و در کنار تیم ایرانی نمایش‌ها را داوری خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: 10 نمایش خارجی از بین 180 اثر ارسالی با نظر شورای داوری بین‌المللی و با دقت نظر برای حضور در جشنواره بیست و سوم انتخاب شده‌اند که این نمایش‌ها به نسبت سال‌های گذشته از کیفیت بهتری برخوردار هستند.

قلعه، یادآور شد: از ماه‌ها قبل جلسات متعددی در تهران و ستاد همدان تشکیل شد تا شرایط آماده سازی و برگزاری مطلوب جشنواره فراهم شود.

وی با اشاره به برنامه‌های جنبی جشنواره بیست و سوم نیز گفت: امسال جشن صدسالگی تئاتر کودک و نوجوان به یاد برگزاری اولین تئاتر اختصاصی این رده سنی که در یکصد سال پیش توسط جبار باغچه بان نوشته و به اجرا درآمده، برگزار می شد.

دبیر اجرایی جشنواره بیست و سوم اظهار داشت: این مراسم روز 24 آذرماه از ساعت 21 تا 24 شب در سینما کانون همدان برگزار خواهد شد و نمایشنامه خوانی آثار باغچه بان، اجرای چندین ترانه از ثمین باغچه بان و ارائه مقالات و پژوهش‌های نمایش‌های نوع باغچه بان از جمله برنامه‌های این مراسم است.

قلعه گفت: نقطه آغاز تئاتر کودک و نوجوان را یکصدسال پیش باغچه بان برجا گذاشت و پس از گذشت یک قرن، نقطه صدسالگی آن در شهر همدان جشن گرفته می شود.

وی افزود: در اختتامیه بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان مراسم تجلیل از رضا فیاضی به پاس تلا‌ش‌های چندین ساله در این حوزه، تولد و تجلیل از اصغر همت و احمد بیگلریان از پیشکسوتان تئاتر همدان برگزار خواهد شد.

دبیر اجرایی جشنواره با بیان اینکه در طول جشنواره هر شب مراسم نمایشنامه خوانی برگزار می‌شود؛ تصریح کرد: در حال طراحی مراسم شب خاطره در یکی از شب‌های برگزاری جشنواره هستیم که در آن، افراد از شهرها و استان های مختلف علاوه بر خاطره گویی، یکی از قطعات موسیقی محلی مخصوص ناحیه خود را اجرا کنند.

وی در ادامه گفت: امسال برای خردسالان بالای 3 سال و مربیان مهدکودک کارگاه‌های تخصصی برگزار می شود و همچنین محمد عاقبتی یکی کارگردانان تئاتر قرار است از اولین روز جشنواره با تعدادی از نوجوانان علاقه مند تمرین نمایشنامه خوانی کرده و در روز آخر آن را اجرا کنند.

قلعه یادآور شد: در جشنواره بیست و سوم، بخش خردسال برخلاف دوره‌های گذشته در بخش مسابقه حضور دارد.

لازم به ذکر است، بیست و سومین جشنواره بین‎المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از 22 تا 27 آذرماه در پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین برگزار خواهد شد.

 

۴۸

کد خبر 610522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =