«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر ضرورت تشکیل دولت جدید لبنان در سریعترین زمان ممکن و تصویب قانون جدید انتخابات برمبنای اصل نسبیت، گفت: حق رئیس جمهوری لبنان است که مقصد سفرهای خارجی خود را انتخاب کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا، دبیرکل حزب الله جمعه شب در سخنرانی زنده و از طریق شبکه المنار تاکید کرد که روابط حزب الله با ژنرال« میشل عون» رئیس جمهوری لبنان و « جبران باسیل» رئیس حزب جریان آزاد ملی در بهترین شرایط است و هیچ طرفی نمی تواند در این روابط خلل و مشکلی ایجاد کند.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه حزب الله با « نبیه بری» رئیس مجلس و رئیس جنبش امل لبنان به طور دائم در تماس و ارتباط است، این ادعا را حزب الله ، نبیه بری و « سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده مانع تشکیل دولت جدید شده اند، نادرست و نوعی ظلم خواند.

دبیرکل حزب الله با تبریک اعیاد اسلامی و مسیحی بویژه میلاد حضرت محمد(ص) و حضرت مسیح(ع)، گفت: مسلمانان و مسیحیان منطقه در سطوح تمدنی و وجودی با چالش ها و تهدیدهائی مواجه هستند و این تهدیدها در فلسطین ، عراق ، سوریه ، نیجریه و دیگر مناطق، مقدسات اسلامی و مسیحی را هدف گرفته و از جمله آنها ممنوعیت پخش اذان توسط دشمن صهیونیستی در فلسطین است.

وی تاکید کرد که در حزب الله منابع رهبری و رسانه ای که گاهی از قول آنها خبرهائی را نقل کنند، وجود ندارد و ما از طریق دوستان و سفارتخانه ها برای احدی پیامی نمی رسانیم بکه با همه به طور مستقیم سخن می گوئیم.
سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: حق ژنرال « میشل عون» رئیس جمهوری لبنان است که نخستین و یا هرکدام از سفرهایش را انجام دهد حال می خواهد مقصد نخست او سعودی ، سوریه و یا ایران و یا کشور دیگری باشد.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: قطعا ژنرال عون بر اساس منافع ملی لبنان تصمیم می گیرد و ما هم سفرهای رئیس جمهوری به هر کشوری را وتو نمی کنیم و دیگران هم نباید وتو کنند.

وی با بیان اینکه بعداز انتخابات ریاست جمهوری شاهد برخی تردید افکنی ها برای صدمه زدن به روابط و همپیمانی ها هستیم، اظهارداشت: روابط حزب الله با ژنرال « میشل عون» رئیس جمهوری و « جبران باسیل» رئیس حزب جریان آزاد ملی و دیگر دوستان در این جریان بسیار خوب و طبیعی است و هیچ جای نگرانی نیست.

سید حسن نصرالله گفت:در برخی رسانه ها نوشته اند و یا برخی گفته اند که حزب الله از ژنرال عون و یا جریان آزاد ملی لبنان خواسته است تا همپیمانی خود را با حزب « نیروهای لبنانی» باید پایان دهد و این سخنی نادرست است.
دبیرکل حزب الله افزود: برخی مخاطبان رسانه ها تصور می کنند که حزب الله همواره سرگرم بررسی وضعیت واندازه حزب « نیروهای لبنانی » است و یا روابط آن با حزب جریان آزاد ملی است.

وی تاکید کرد:ما به هیچ گروهی حتی « نیروهای لبنانی» اهانت نمی کنیم و بلکه ما در مکان دیگری سرگرم هستیم که همه بخوبی می دانند.
سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد:هنگامی که گفت وگوها بین حزب جریان آزاد ملی و حزب «نیروهای لبنانی» شروع شد ، ما هیچ واکنش منفی نشان ندادیم.
دبیرکل حزب الله تصریح کرد: برخی از نبرد بین دوگانه شیعی و دوگانه مسیحی لبنان سخن می گویند که این هم از اوهام و خیالات است و البته کسانی می خواهند این معرکه و درگیری را خلق کنند و به آن دامن بزنند.
وی اظهارداشت: برخی می گویند حزب الله نگران روابط لبنان مرحله جدید با کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است یا ما از سفر هیات سعودی به لنبان ناراحت شده ایم ، همه اینها نادرست است و ما خرسند هم هستیم.
سید حسن نصرالله گفت:هر تحولی که به شراکت ملی در لنبان کمک کند ، اقدامی خوب و مثبت است.
دبیرکل حزب الله افزود: حق ما به عنوان دوستان و همپیمانان است که روابط بین حزب جریان آزاد ملی و حزب جریان المرده به ریاست« سلیمان فرنجیه» به مرحله گذشته بازگردد.
وی با با بیان اینکه حزب الله در تماس دائم با « نبیه بری» رئیس مجلس و رئیس جنبش امل است، خاطرنشان کرد:ما ندیده ایم که گروه های سیاسی خواستار تشکیل دولت جدید لبنان در سریعترین زمان ممکن نباشند.

سیدحسن نصرالله تصریح کرد:برخی مشکلات فراروی تشکیل دولت جدید را که تنها مرتبط به یک یا و دو کرسی وزارتی است، به گونه ای نشان می دهند که گوئی لبنان در آستانه جنگ داخلی قرار دارد و البته این روند به مرحله جدید لبنان و به اعتماد به لبنانی ها و آینده سیاسی لبنان صدمه می زند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد:کسانی تلاش دارند تا بگویند که نبیه بری رئیس پارلمان ، حزب الله و یا سلیمان فرنجیه مانع تشکیل دولت جدید هستند و این ادعاهائی نادرست است.

وی با بیان اینکه« حزب الله به وزارت جوانان و ورزش و وزارت صنعت راضی است»، گفت : چرا گفته نمی شود کسانی که از وزن کشی و حق خود در دولت سخن می گویند، مانع تشکیل دولت جدید شده اند.

سید حسن نصرالله افزود: ما تسلیم فشار و هراس افکنی ها نمی شویم ، با ما به صداقت و خوبی سخن بگوئید و جواب خوب و دوستانه هم بشنوید اما بدانید اعمال فشار هیچ فایده ای ندارد.
دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: تشکیل دولت جدید لبنان با وارد کردن اتهام ها به دیگران میسر نخواهد شد و تنها راه گفت وگو ، تماس ها و رایزنی ها است.

وی تصریح کرد: با انتخاب رئیس جمهوری بهانه ها برای تعطیلی نشست های پارلمان پایان یافته و کمیسیون ها می توانند برای تصویب قانون جدید انتخابات فعالیت خود را شروع کنند.
سیدحسن نصرالله تاکید کرد:قانون کنونی انتخابات پارلمانی موسوم به قانون شصتم پایان یافته است اما به نظر می رسد برخی اکنون می خواهند انتخابات مجلس لنبان بر اساس همین قانون برگزار شود.
دبیرکل حزب الله اظهارداشت:تشکیل کشور عدالت محور و دولت واقعی در لبنان با تشکیل پارلمان براساس قانون جدید عادلانه مبتنی بر اصل نسبیت و حضور نمایندگان واقعی مردم امکان پذیر است و با تمسک به امور حزبی و طائفه ای تحقق این مهم میسر نیست.

سید حسن نصرالله گفت: حزب الله خود را به یک محور در منطقه وابسته می داند و پرچم این محور را حمل می کند اما در امور داخلی براین اساس سخن نمی گوید
وی افزود: در امور داخلی مسائل منطقه ای را دخالت نمی دهیم بنابراین امشب هم که به مسائل داخلی لبنان پرداختم حتی مساله حلب را مطرح نکردم.

سید حسن نصرالله تاکید کرد که با آغاز مرحله جدید فرصتی فراهم شده تا لبنان در بهترین وضعیت قرار گیرد و رویکرد ستایش گونه رهبران احزاب جریان المستقبل و « نیروهای لبنانی» در خصوص رئیس جمهوری جدید لبنان امری خوب است.
دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: منطقه وارد مرحله جدیدی شده و بسیاری از طرح ها و توطئه ها در حال فروپاشی هستند بنابراین گروه های سیاسی لبنانی باید برای ساختن لبنان با هم همکاری کنند و معرکه های رسانه ای بی فایده دیگر کافی است.

52311

کد خبر 610530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =