ایسنا نوشت: رئیس جمهور تازه منتخب آمریکا ضمن دفاع از نامزدی رئیس شرکت اکسون موبیل به عنوان وزیر امور خارجه آتی آمریکا، نگرانی‌ها نسبت به روابط این نامزد معرفی شده با روسیه را رد و تاکید کرد، سیاست خارجه آمریکا به یک مسیر جدید نیاز دارد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، هفته‌ها بحث برای پیدا کردن نامزد مناسب برای پست وزیر امور خارجه آتی آمریکا به معرفی رکس تیلرسون، رئیس شرکت نفت و گاز "اکسون موبیل" ختم شد و این یکی از مشتاقانه‌ترین انتظارها در کابینه دونالد ترامپ، رئیس جمهور تازه منتخب آمریکا بود چرا که کل جهان منتظرند ببینند که چطور این رئیس جمهور جمهوری خواه سیاست خارجه کشورش را تغییر می‌دهد.

ترامپ پیش از مراسم تحلیف ۲۰ ژانویه با درخواست روابط نزدیکتر با مسکو به نگرانی‌های دموکرات‌ها و برخی جمهوری خواهان دامن زد چرا که واشنگتن همچنان احساس می‌کند که روسیه یک تهدید امنیتی جهانی است.

این احساس به همراه این حقیقت که ترامپ با برخی سناتورهای جمهوری خواه بر سر ارزیابی سازمان سیا مبنی بر اینکه هکرهای روسیه به ترامپ در پیروزی انتخاباتی کمک کردند، اختلاف دارد، احتمالا جلسه تایید تیلرسون را پیچیده می‌کند.

ترامپ این نامزدی را اوایل روز سه شنبه اعلام کرد و گفت: تیلرسون یک دیپلمات عالی، بزرگ و یکی از بزرگترین و ماهرترین رهبران تجاری عصر خودمان است. بینش‌ها و استعدادهای تیلرسون برای کمک به تغییر سال‌ها اشتباهات بزرگ و فاجعه‌های سیاست خارجه لازم و ضروری است.

اما سیاستمداران هر دو حزب مهم آمریکا نسبت به روابط تیلرسون با روسیه ابراز نگرانی کرده‌اند. تیلرسون در سال ۲۰۱۳ میلادی نشان دوستی روسیه را از دستان ولادیمیر پوتین گرفت و علنا به تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو اعتراض کرد، تحریم‌هایی که مانع تلاش وی برای انعقاد توافقات نفتی بزرگ با روسیه می‌شد.

این در حالی است که کرملین از نامزدی تیلرسون استقبال کرد و وی را به عنوان فردی بسیار محکم که روابط بسیار خوبی با پوتین و روس‌ها دارد، تحسین کرد.

ترامپ بدون اشاره به روسیه به پوتین گفت: رکس با بسیاری از رهبران جهان که با آن‌ها تفاهم نداریم و بسیاری از مردم که آن‌ها را دوست ندارند، دوست است. ما به یک مسیر جدید نیاز داریم. دولت من به جای آنکه با بی‌پروایی از یک مداخله به مداخله‌ای دیگر بپرد، یک استراتژی بلند مدت برای ثبات، سعادت، صلح و بازسازی کشورمان ایجاد خواهد کرد.

تیلرسون ۶۴ ساله هیچ تجربه‌ سیاسی ندارد و تمام دوره‌ حرفه‌ای خود را در شرکت نفت و گاز اکسون موبیل سپری کرده است. وی در سال ۱۹۷۵ به عنوان مهندس به این شرکت بزرگ پیوست و پیش از رسیدن به ریاست بر فعالیت‌های تجاری در بیش از ۵۰ کشور جهان نظارت داشت. اما عدم تجربه رسمی سیاسی و دولتی وی باعث تردیدهای جدی در سنا شده است.

52310

کد خبر 612271

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =