ایسنا نوشت: بازدید مشاور پادشاه عربستان از سد النهضه اتیوپی خشم مصر را برانگیخت.

یک منبع رسانه‌ای در اتیوپی گزارش داد که مشاور پادشاه عربستان در دفتر سلطنتی که در حال حاضر در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی حضور دارد، از سد النهضه اتیوپی بازدید کرد که این بازدید چندان به مذاق مصر خوش نیامده و گویی حکایت از تنشی جدید در روابط دو کشور دارد.

این منبع اتیوپیایی که همراه با مسئول سعودی و هیئت همراهش بود، در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت که احمد الخطیب، مشاور پادشاه عربستان در دفتر پادشاهی روز جمعه وارد آدیس آبابا شد و در همان روز از سد بازدید کرد و سمنجاو بقلی، مدیر این طرح در استقبال از وی حضور داشت.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد که برنامه کاری سفر الخطیب و هیئت همراهش به ویژه بازدید از سد النهضه اعلام نشده و هیچ اطلاعاتی نیز پیرامون آن در خبرگزاری رسمی عربستان تا روز شنبه ۹.۳۰ به وقت گرینویچ منتشر نشده بود.

پیشتر تلویزیون رسمی اتیوپی گزارش داد که مشاور پادشاه عربستان با هیلی ماریام دیساین، نخست وزیر اتیوپی دیدار کرد و در این دیدار در مورد تشکیل کمیته مشترکی جهت همکاری میان دو کشور در زمینه انرژی توافق حاصل شد.

دیسالین نیز از عربستان خواست تا از طرح سد النهضه از لحاظ مالی حمایت و در اتیوپی نیز سرمایه گذاری کند.

الخطیب نیز تصریح کرد که عربستان و اتیوپی امکانات گسترده‌ای دارند که به این دو کشور این امکان را می‌دهد تا با هم در راستای تقویت روابط اقتصادی و دیپلماتیک تلاش کنند.

الخطیب همچنین رایزنی‌هایی با ورقنه جبیهو، وزیر خارجه اتیوپی داشت.

سفر الخطیب به اتیوپی دومین سفر مسئولان سعودی به این کشور ظرف چند روز به حساب می‌آید چراکه هفته قبل، عبدالرحمان بن عبدالمحسن الفضلی، وزیر کشاورزی عربستان به اتیوپی رفت.

خشم مصر از این بازدید مشاور پادشاه از سد النهضه


این در حالی است که تحلیلگران و سیاست‌مداران مصری این سفر را "به منزله پشت سر گذاشتن تمامی خط قرمزها و نیرنگ آشکار به شمار می‌آورند.

قاهره از تاثیر این سد بر سهم سالانه مصر از آب‌های نیل هراس دارد، این در حالی است که طرف اتیوپیایی تاکید دارد که این سد برای این کشور منفعتی در زمینه تولید انرژی داشته و ضرری برای سودان و مصر نیست.

همزمان، هانی رسلان، نائب رئیس مرکز پژوهش‌های سیاسی و اقتصادی الأهرام اعلام کرد که بازدید مشاور پادشاه عربستان از سد النهضة ابعاد سیاسی به همراه داشته است.

رسلان گفت: این سفر اشاره به این دارد که عربستان تمامی خط قرمزها را پشت سر گذاشته است و در کنار آدیس آبابا علیه مصر ایستاده است.

رسلان تاکید کرد که بازدید هیئت عربستانی از سد النهضه به معنای رسیدن به مرحله انتقام جوئی است و این اقدام در پاسخ به برداشت اشتباه ریاض از موضع مصر در قبال سوریه انجام شده است.

این کارشناس در مرکز پژوهش‌های سیاسی و اقتصادی اعلام کرد که این موضع عربستان به تمامی مردم مصر لطمه وارد می‌کند و عربستانی‌ها به صورت درست مواضع را در نظر نمی‌گیرند و تحرکات آنها حساب و کتاب شده نیست و آنها توازن را از دست داده‌اند.

در همین حال، محمد نصر الدین علام، وزیر اسبق منابع آبی و آبیاری مصر گفت که بازدید مشاور پادشاه عربستان از سد النهضه اقدام بی‌سابقه، خطرناک و یک نیرنگ آشکار است که در پاسخ به اختلافات میان مصر و عربستان انجام شده است.

علام گفت که این بازدید مسئول سعودی از سد النهضه در راستای تکمیل بلندپروازی‌های عربستان جهت سرمایه گذاری در اتیوپی به ارزش ۱۳ میلیارد دلار صورت گرفته است و عربستان برای استفاده از سد النهضه جهت رساندن برق به سودان و یمن در چارچوب حمایتش از دو کشور به ضرر منافع مصر برنامه ریزی می‌کند.

علام گفت که اشاره ضمنی مبنی بر همکاری با یک کشوری که امنیت آبی مصری‌ها را تهدید می‌کند، اقدامی غیرمسئولانه علیه منافع ملت مصر است.

52310

کد خبر 613406

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
  6 0
  هدف عربستان نابودی کشور های منطقه است و به کشور های متحد فعلیش هم رحم نخواهد کرد البته اگر تا ان موقع ساقط نشده باشد
 • بی نام A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
  6 0
  عربستان يك انتحاري است در مقياس بزرگتر