۰ نفر
۱۹ فروردین ۱۳۸۸ - ۰۸:۰۶

تمامی اتفاقاتی که در سال های اخیر در حوزه حقوق زنان می افتد را باید به فال نیک گرفت

 در خبرها آمده است: محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور قانون سهم الارث زنان را که شامل اصلاح موادی از قانون مدنی است و در مجلس شورای اسلامی تصویب شده، بدون ارائه نظر از سوی شورای نگهبان در مهلت مقرر برای اجرا ابلاغ کرد.» بر اساس این قانون جدید، زوج از تمام اموال زوجه ارث می‌برد و زوجه در صورت فرزندار بودن زوج، یک هشتم از عین اموال منقول و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول اعم از عرصه و اعیان را ارث می‌برد.

هر چند در مقابل این اقدام رئیس جمهور باید گفت که بهتر بود می گذاشتند همه چیز روال قانونی خود را طی کند، ولی با خواندن این خبر آدم نا خود آگاه خوشحال می شود، البته خوشحال نه از اینکه رئیس جمهور بعد از آن همه جار و جنجالی که از تابستان پارسال و بعد از ارائه لایحه حمایت از خانواده در میان محافل خبری به پا کرد، حالا انگار 180 درجه تغییر موضع داده و بدون نظر شورای نگهبان قانونی را ابلاغ می کند، بلکه از این مسئله که حالا مطالبات چند ساله زنان آنقدر خودنمایی می کند که دولتمردانی که شاید سال ها با آن ها مخالف بوده اند، در به تصویب رساندن و ابلاغ قوانینی که رسیدن به این مطالبات را آسان می کنند، چنین از خود تعجیل نشان می دهند.

باید گفت هر چند دیر یا زود ابلاغ کردن این قانون چندان فرقی نمی کند، ولی از همان ابتدای به تصویب رسیدن این قانون در مجلس نمی شد خوشحالی دویده به صورت های فعالان حقوق زنان را انکار کرد.

خوشبختانه حالا ما شاهد به ثمر نشستن بخشی ازتلاش هایی هستیم  که از سال ها  پیش  هم از طریق فعالیت های غیر رسمی فعالان حقوق زن و از طریق تلاش های رسمی نمایندگان زن فراکسیون زنان مجلس ششم دنبال می شد و بعد از آن هم روندخود را از طریق فعالیت های احزاب شناسنامه دار و ائتلاف های اسلامی زنان دنبال کرد.

هرچند امروز شاهد به ثمر نشستن بخشی از تلاش های  فعالان حقوق زن هستیم مانند همین ارث بردن زنان از اموال منقول و غیر منقول شوهر و یا برابری دیه زنان و مردان در هنگام تصادف که چند ماه پیش به تصویب  مجلس رسید، اما این ها هیچگاه باعث نمی شود، زنانی که سال ها، شاید حدود 80 سال به دنبال رسیدن به برابری حقوقی و انسانی بوده اند دست از مطالباتشان بردارند، بلکه همان روند دیدار با علما و گرفتن تاییدیه هایی از آنان مبنی بر اینکه زنان این مملکت حالا نیاز به قوانینی روزآمد دارند که مطابق بر شرایط زمان باشد؛ یعنی همان لزوم تطبیق احکام با مقتضیات زمانی که امام خمینی سال ها پیش مطرح کردند.

حالا ما شاهد این هستیم که به برکت انقلاب و تحولات بزرگ اجتماعی که پس از آن حاصل شد، زنان ما به جامعه آمده اند و در تمام عرصه ها خودنمایی می کنند. حالا دیگر آن زمان گذشته است که چون زنان و فعالیت هایشان محدود به چهار دیواری خانه بود و بنابراین قانونگذاران همین مسئله را دلیلی قرار می دادند برای  اینکه بگویند وقتی همه کارها را مردان می کنند و سختی کار بیرون از خانه را آن ها  می کشند، پس منطقی است که حقوقشان نیز مانند همین حق دیه، نصف مردان باشد.

نقش آگاهی زنان از این مسئله که برابر شدن حقوق زنان و مردان بر اساس موازین اسلام هچ مغایرتی با شرع ندارد و باید هرچه زودتر گرد و غباری که سنت بر این قوانین نشانده است، پاک شود.

تمامی اتفاقاتی که در سال های اخیر در حوزه حقوق زنان می افتد را باید به فال نیک گرفت. همین دغدغه ای که در میان مجلش نشینان و حتی دولتمردان برای رساندن زنان به حقوق حقه شان شروع شده است . هرچند باید به دنبال راهی برای حل کردن تناقض هایی مانند بومی گزینی و سهمیه بندی جنسیتی دختران در دانشگاه ها، عندالاستطاعه کردن مهریه ها وکاهش اجباری ساعات کاری زنان بود.

*دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش
کد خبر 6143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام CA ۲۳:۲۶ - ۱۳۸۸/۰۱/۲۰
  0 1
  من فکر کنم مردم. اگه یه دختر داشته باشم یه پسر - هرچی دارم رو به دخترم میدم. پسرم هم میره کار میکنه پول در میاره.
 • لیلا A1 ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
  1 0
  این که همه چی رو بدی به دخترت اشتباس.چون اون هم میده به پسر مردم که داماد شما باشه.در ضمن پسر شما هم برای شروع به کار یا برای زندگی بهتر نیاز به سرمایه داره. من اگه جای شما بودم به پسرم هم از اموالم میدادم.حداقل نصف به نصف. یعدها که پسرت تو تنگنا قرار بگیره واز شما دلشکسته میشه. میگه یعنی من براش ارزش نداشتم