محمدجواد ظریف و سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیران خارجه و دفاع، مذاکرات فشرده مسکو را با دستاورد همگرایی ایران، روسیه و ترکیه برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه و همچنین ارتقاء روابط دوجانبه پایان دادند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایرنا،  در این مذاکرات که روز گذشته انجام گرفت، محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف وزیران خارجه ایران و روسیه در یک نشست دو جانبه که با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی در مسکو انجام گرفت، مبارزه با تروریسم در منطقه را اولویت دو کشور برشمردند.
همچنین اعلام شد که ایران، روسیه و ترکیه سیاست های منطقه ای هماهنگی را در زمینه سوریه اتخاذ خواهند کرد تا بحران کنونی این کشور همزمان با مبارزه علیه تروریسم از راهکارهای سیاسی حل شود.
محورهای مختلفی از همکاری های دوجانبه و منطقه ای ایران و روسیه و راهکارهای گسترش آن نیز در این نشست بررسی شد.


در ادامه نیز نشست سه جانبه با حضور مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه برگزار شد که دستاورد آن صدور بیانیه مشترک با تاکید بر همگرایی و هماهنگی مواضع تهران، مسکو و آنکارا برای حل سیاسی بحران سوریه بود.
مبارزه با داعش و جبهه النصره، فراخوان جامعه جهانی برای همکاری علیه تروریسم، حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه، رد راهکار نظامی برای حل بحران کنونی، اجرای قطعنامه 2254 سازمان ملل، کمک رسانی فراگیر به سوری ها و لزوم برقراری نظام خروج آزادانه مردم از مناطق درگیری و تحت سلطه تروریست ها و همچنین پشتیبانی از مذاکرات سوری-سوری که قزاقستان میزبانی آن را در آستانه پذیرفته، از جمله محورهای بیانیه مشترک ایران، ترکیه و روسیه است.


همزمان با نشست وزیران امور خارجه سه کشور، در مذاکرات دهقان وزیر دفاع ایران و سرگئی شایگو همتای روس وی نیز محورهای مختلف همکاری های دو کشور به صورت دو جانبه و منطقه ای بررسی شد.
وزیر دفاع روسیه دراین دیدار به آمادگی نظامیان روسیه برای گفت وگو با طرف ایرانی و همچنین ترکیه ای در باره مسائل سوریه اشاره کرد.


ارتشبد شایگو سپس به عزم روسیه برای توسعه روابط با ایران اشاره کرد و افزود: مسکو خواهان گسترش همکاری ها با تهران در عرصه های نظامی است.
وزیر دفاع روسیه با بیان اینکه روابط مسکو و تهران با سطح عالی اعتماد سیاسی متقابل متمایز شده، گفت: دو کشور برای هماهنگی رویکردهای خود در مسائل مختلف جهانی و منطقه ای آمادگی دارند.


سردار حسین دهقان وزیر دفاع ایران نیز در این دیدار بر آمادگی تهران برای همکاری با مسکو در حل و فصل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد.
سفر امروز ظریف، دهقان و مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به مسکو برای مذاکره با لاوروف و سرگئی شایگو وزیران خارجه و دفاع روسیه در باره همکاری های منطقه ای به ویژه سوریه و روابط دوجانبه انجام گرفت.

52310

کد خبر 614598

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =