۰ نفر
۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۰

میزان نوشت: بنا بر بررسی‌های صورت گرفته ارتفاع کل ریزش‌های جوی از ابتدای سال آبی تا نخستین روز فصل زمستان 38 میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 56 درصد کاهش داشته است.

با اتمام فصل پاییز و ناامید شدن از باران پاییزی، چشم‌ها به فصل پربارش زمستان دوخته شده تا شاید این فصل مهربان تر از فصل رنگ‌ها با کشورمان رفتار کند و ساکنان این جغرافیا را از ریزش نعمت الهی شادتر کند.

بر اساس اطلاعات شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع كل ريزش‌های جوی از اول سال آبی تا نخستین روز دی ماه بالغ بر 38 ميليمتر بوده که این رقم در مقایسه با هفته گذشته 5 میلیمتر افزایش داشته است.
اين حجم از بارندگی نسبت به ميانگين دوره‌های مشابه درازمدت (59 ميليمتر) 36 درصد كاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (87 ميليمتر) 56 درصد كاهش را نشان می‌دهد.
همچنین حجم بارش اول مهر تا پايان یک دی ماه معادل 62.625 ميليارد مترمكعب گزارش شده است.
میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری 133 میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته 32 درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت 48 ساله 1 درصد افزایش داشته است.
در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها تاکنون 49 میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 67 درصد کاهش و در مقایسه با متوسط 48 ساله 47 درصد کاهش داشته است.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکنون شاهد 69 میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته 114 میلیمتر بوده است، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز شاهد کاهش 39 درصدی بوده است.
میزان بارش در فلات مرکزی ایران با 62 درصد کاهش نسبت به سال گذشته 16 میلیمتر به ثبت رسیده است.گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته 42 میلیمتر بارش تا این مدت داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در 48 ساله گذشته این حوضه 32 میلیمتر گزارش شده است.
حوضه مرز شرق از ابتدای سال آبی جاری تاکنون یک میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته 21 میلیمتر بارش را تجربه کرده بود و این نشان از افت 95 درصدی بارش ها در این حوضه است.
حوضه آبی قره‌قوم تاکنون 12 میلیمتر بارش داشته است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 51 میلیمتر بوده که نشان دهنده کاهش 76 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته و کاهش 67 درصدی نسبت به بلند مدت 47 ساله است.
شایان ذکر است بیشترین میزان بارندگی به ایستگاه دینارسرا استان مازندران با 761 میلیمتر و کمترین میزان برای ایستگاه های چابهار سیستان و بلوچستان، جنت آباد جنگل در استان خراسان رضوی، خونیک علیا در استان خراسان جنوبی بدون بارندگی گزارش شده است.

35225

 

کد خبر 614999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =