ایسنا نوشت:کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز بعدازظهر جلسه‌ای درباره موضوع انتشار اظهارات محرمانه منتسب به ظریف وزیر امور خارجه از سوی یکی از اعضای این کمیسیون را برگزار می کند.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنور اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی ساعت ۱۷:۳۰ امروز اتفاقات پیش آمده در مورد انتشار صحبت‌های وزیر خارجه را مورد بررسی قرار می‌دهد. قرار است در جمع دوستانه‌ای مطالب مطرح شود تا اگر کدورتی پیش آمده، برطرف شود.

وی همچنین گفت: ساعت ۱۲:۳۰ امروز نیز قرار است در کمیسیون امنیت ملی نوار جلسه با وزیر خارجه با حضور تعدادی از خبرنگاران و نمایندگان مجلس گوش داده و مرور شود. همچنین طبق گفته آقای کریمی قدوسی ایشان در حال تایپ تمامی مشروح جلسه هستند تا در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: در جلسه کمیسیون امنیت با وزیر خارجه، آقای ظریف گفت که مطالب پخش نشود و ما هم امانتداری کردیم. آقای کریمی قدوسی در جلسه نبود و از این صحبت آقای ظریف نیز مطلع نبود و به همین دلیل این اظهارات را پخش کرد که بعد از آن وزارت خارجه و برخی از دوستان تکذیب کردند.

وی ادامه داد: بعد از آن آقای کریمی قدوسی به همراه چند نماینده مخالف کار ایشان، جلسه گذاشته و نوار جلسه را گوش کردند و امروز نیز می‌خواهند این کار را ادامه دهند. استدلال ایشان در انتشار مطلب این است که نمایندگی دارای یک سری شئونی است و باید از منافع ملی و حق دفاع شود. لذا اگر وزیری موضوعی را محرمانه خواند که نباید منتشر شود و تشخیص نماینده‌ای آن باشد که بیان آن مطالب به نفع منافع ملی است باید آن را منتشر کرد و دیگر آن مطلب محرمانه نیست.

همچنین بهروز نعمتی اظهار کرد: آقای دکتر ظریف با مجموعه‌ای از دوستان خارج از کمسیون امنیت جلسه داشته و در آنجا گفته که مباحث اولاً خصوصی است، دوماً رسمی نیست و سوماً محرمانه است و بعد از آن در خصوص بحث داماتو یا ایسا می‌گوید که ما چند استراتژی تعریف کرده بودیم و اگر یکی از این استراتژی‌هایی که استراتژی اول بوده را پیاده می‌کردیم بهتر بود اما آن را اجرا نکردم و اشتباه کردم.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: اینکه گفته‌اند آقای ظریف در مورد برجام گفته اشتباه کرده، برداشت غلطی است و اصلاً نقل قول غلطی از ایشان انجام نشده است. من خودم به همراه آقایان کریمی قدوسی و محبی‌نیا نوار جلسه را گوش کردیم و آن را خط به خط پیاده کردم. آقای ظریف چیزی در آنجا در مورد برجام نگفته است؛ حتی شاهد آن را هم می‌آورند که کری و مونیز به من گفته بودند که راه‌هایی داریم که این مشکل را حل کنیم مثل همین قانون بوئینگ.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با بیان اینکه انتشار اظهارات محرمانه منتسب به ظریف باید در دستور کار هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان قرار گیرد، تصریح کرد: همچنین اگر وزارت امور خارجه شکایتی داشته باشد این هیأت باید به ‌آن رسیدگی کند؛ به ویژه اینکه آقای کریمی قدوسی در جلسه نبوده و بر اساس شنیده‌ها مطلبی را گفته که صدر و ذیل آن حذف شده است. لذا هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان باید این موضوع را بررسی کند.

29212

 

 

کد خبر 615638

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =