مهر نوشت: وزیر بهداشت در واکنش به اعلام سرطان‌زا بودن تشعشعات و پارازیت‌ها گفت: تاکنون مدرکی در این باره ارائه نشده است و بدون مدرک نمی‌توان در مورد رابطه پارازیت و سرطان، کلی‌گویی کرد.

دکتر سیدحسن هاشمی درباره اظهارات معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در خصوص تأثیر امواج و پارازیت‌ها بر ابتلا به سرطان، گفت: من دیشب این خبر را دیدم و برای دکتر سیاری معاون بهداشت وزارتخانه و دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری این مطلب را نوشتم که سه سال است از شما درخواست داریم اگر مدرکی مبنی بر اینکه پارازیت‌ها مضر است، دارید ارائه دهید.

وزیر بهداشت با بیان اینکه مقام معظم رهبری، هیأت دولت و مجلس به این موضوع حساس هستند، ادامه داد: ما از این آقایان خواسته‌ایم که اگر مدرکی در این زمینه دارند ارائه دهند چرا که مطمئنم که اثرگذار خواهد بود و اگر ندارند، کلی‌گویی نکنند؛ باید با مدرک صحبت کنیم.

وی گفت: سال اولی که شروع به کار کردیم از این آقایان و البته گروه‌های دیگری خواستیم که پارازیت‌ها و امواج را در نقاط مختلف کشور و بخصوص در تهران بررسی کنند. در این خصوص دستگاه‌هایی مانند سازمان انرژی اتمی و وزارت ارتباطات نیز به طور مستقیم مسئول هستند. آنچه که به ما گزارش کردند با صحبت‌هایی که امروز مطرح می‌کنند، مغایرت دارد.

قاضی‌زاده هاشمی با تأکید بر اینکه چنانچه به ما مدرک علمی ارائه دهند که این امواج برای سلامت انسان مضر است، حتماً اقدام می‌کنیم، خاطرنشان کرد: در این زمینه مقام معظم رهبری نیز به رئیس‌جمهور فرمودند و روی آن حساس هستند. اما آنچه که علمی و محکمه‌پسند باشد، تاکنون ارائه نشده است.

وی تأکید کرد: به دوستان دستور دادم اگر چیزی دارند ارائه بدهند که ما هم اعلام کنیم. حداقل می‌گوییم آنچه که حق مردم بوده و وظیفه ما از نظر حرفه‌ای و اخلاقی بوده را انجام داده‌ایم.

وزیر بهداشت افزود: حتماً اگر گزارش جدیدی در مورد رابطه پارازیت‌ها و امواج با سرطان باشد را اعلام می‌کنیم و چیزی برای مخفی نگه داشتن وجود ندارد.

روز پنجشنبه دکتر رضا ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: چون در ابتدا اطلاعات کاملی نداشتیم که پارازیت‌ها سرطان‌زا هستند یا خیر، اظهارنظر نمی‌کردیم اما مطالعات اولیه اخیر نشانگر آن است که این امواج و پارازیت‌ها عوارض دارند و در ابتلا به سرطان مؤثرند.

وی تأکید کرده است که علاوه بر اینکه امواج و پارازیت‌ها ممکن است باعث ایجاد سرطان شود، می‌تواند عوارض دیگری هم برای سلامتی داشته باشد و می‌تواند در شیوع سرطان در کشور ما هم تأثیرگذار باشد.

۴۷۴۷

کد خبر 615718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • یک فوق لیسانس بیوتکنولوژی A1 ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
  17 0
  آقای وزیر اینکه امواج ماکرو ویو باعث جهش ژنتیکی می شوند را نمی دانید؟ آقای وزیر آیا نمی دانید که یرطان حاصل و نتیجه تکرار همین جهش های ژنتیکی است؟ بزرگوار دانستن این مطالب مدرک نمی خواهد تنها باید درسی به نام ژنتیک یا بیوتکنولوژی پزشکی را پاس کرده باشید و کمی هم صادق باشید.
 • بی نام IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
  15 0
  با سلام، اگر در امری شبهه ای وجود دارد که ممکن است برای سلامتی انسان مضر است منطقیست تا رفع این شبهه آن امر متوقف شود تا تحقیقات شبهه را برطرف نماید نه اینکه منتظر باشیم شبهه تایید شود بعد ما اقدام کنیم، اگر اثرات زیان بار این امواج تایید شد چه پاسخی به فرزاندانمان خواهند داد؟
 • بی نام A1 ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
  12 0
  حالا مدرک ارائه نشده اما می دانیم که امواج الکترو مغناطیس بر یونیزاسیون مولکول های بدن می تواند موثر باشد. اگرنه سرطان اما یه احتمال زیاد بر فعال شدن ژنهای مربوط به بیماری های خودایمن موثر است چرا زیر دکل های فشار قوی به کسی اجازه ساختن خانه نمی دهند؟ به دلیل همین میدانهای مغناطیسی است. حالا باید کلی ادم را مریض کنیم تا تحقیقات در این باب به نتیجه برسد؟ حالا ضررش به جهنم اما چه فایده دارد این پارازیت ها؟
 • بی نام IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
  16 0
  عجله نکنید بگذارید مردم تارو مارشوند بعد حساس شوید به موضوع .