ایرنا نوشت: شورای امنیت سازمان ملل به تازگی قطعنامه ای را با اجماع بدون سابقه و فارغ از وتو اعضای دائم این شورا در محکومیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی به تصویب رساند که امیدها را برای بازپس گیری حقوق سلب شده ملت فلسطین زنده می کند؛ این اقدام به عقیده کارشناسان می تواند دستاوردهای مثبتی را برای مردم فلسطینی در پی داشته باشد .

مجامع بین المللی پس از سالیان طولانی سکوت در برابر اقدام های رژیم صهیونیستی در ساخت غیر قانونی و خارج از قاعده واحد های مسکونی در سرزمین های اشغالی فلسطین که به دنبال آن هزاران فلسطینی خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره شدند، شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه قطعنامه توقف فوری فعالیت های شهرک سازی رژیم صهیونیستی را با اکثریت آرا به تصویب رساند.

این قطعنامه که با 14 رای موافق به همراه یک رای ممتنع آمریکا تصویب شد، واکنش های مثبت جهانی را به همراه داشته است.

تصویب پیش نویس این قطعنامه که از سوی مصر به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شد، خشم و انزجار سران رژیم صهیونیستی را در پی داشته است.

بر اساس این گزارش، روزنامه صهیونیسیتی «یدیعودت آحرونوت» در گزارشی به برخی از دستاوردهای مثبت این قعطنامه برای فلسطینی ها و پیامدهای آن برای این رژیم اشاره کرده است.

1- غیرقانونی شمردن شهرک سازی ها این امکان را به هر کشوری می دهد که پرونده های حقوقی علیه اسرائیل را به دادگاه بین المللی لاهه ارائه دهد.

2- قطعنامه شورای امنیت به سازمان ها و کشورها اجازه می دهد که کالاهای صهیونیستی تولید شده در شهرک ها را تحریم کنند.

3- بر اساس این قطعنامه، امکان بسته و پلمپ شدن بانک ها و شعب آن در شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری و قدس فراهم می شود.

4- بر اساس مواد این قطعنامه کشورهای دوست رژیم صهیونیستی از ارائه کمک مالی برای ساخت شهرک ها در کرانه باختری منع می شوند.

5- دبیر کل مجمع عمومی سازمان ملل برای اجرای منشور سازمان ملل، می تواند این قطعنامه را عملیاتی کند.

بر اساس این گزارش، بیشتر کشورهای جهان، شهرک سازی های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و بیت المقدس را غیرقانونی می دانند چرا که این سرزمین ها در جنگ سال 1967 از سوی این رژیم به اشغال در آمد.

بر اساس این گزارش، بیش از نیم میلیون صهیونیست در بیش از 230 شهرک که رژیم غاصب صهیونیستی بعد از جنگ 1967 و اشغال سرزمین های فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس ساخته است، سکونت دارند.

در عین حال دفتر نتانیاهو جمعه شب پس از تصویب این قطعنامه در بیانیه ای اعلام کرد که اسرائیل به قطعنامه ای که شورای امنیت تصویب کرده و خواستار پایان دادن به شهرک سازی ها شده است، پایبند نخواهد ماند؛ اما اینکه قدرت های بزرگ و اعضای دائم عضو شورای امنیت پس از گذشت سال ها ظلم و ستمی که در حق فلسطینی ها روا شده با یکدیگر همسو شده و توانستند قطعنامه ای علیه رژیم صهیونیستی که به هیچ قاعده و قانونی پایبند نیست، تصویب کنند، خود نوید بخش گام های جدی دیگری برای احقاق حق مردم فلسطین است و می تواند امیدها را برای بازپس گیری حقوق سلب شده این مردم مظلوم زنده کند.

4949

کد خبر 616215

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
  1 0
  حالا بازم بگید مرگ بر آمریکا
 • بی نام A1 ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
  0 1
  حالا بازم بگید مرگ بر آمریکا
 • بی نام A1 ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
  0 1
  حالا بازم بگید مرگ بر آمریکا
 • بی نام A1 ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
  0 1
  حالا بازم بگید مرگ بر آمریکا