با راه‌اندازی و فعالتر شدن بانک خون بند ناف رویان آذربایجان غربی، خانواده ها میتوانند با ذخیره سازی خون بند ناف، به درمان بیماری تالاسمی بوسیله سلولهای بنیادی مشتق از آن امیدوار باشند.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، بانک خون بند ناف رویان آذربایجان غربی که در سال 1389 راه اندازی شده هم اکنون بعنوان محلی برای دریافت نمونه خون و سلول های بنیادی است.

خانواده ها و بویژه زوج های جوان برای سهیم بودن در این نمونه ها و درمان بیماری ها، با همکاری با مرکز استان و متخصصان نسبت به انجام آزمایشات اولیه و در نهایت ذخیره سازی خون بندناف در هنگام تولد نوازادان داشته باشند چراکه این ذخیره سازی تأثیر غیرقابل کتمانی در تسهیل درمان نوزدان در آینده دارد.

یکی از بیماری هایی که می تواند بوسیله سلولهای بنیادی مشتق شده از خون بند ناف درمان شود بیماری تالاسمی است که امروز به یکی از بیماری های شایع در بین کودکان تبدیل شده است.

در این میان، خانواده‌هایی که یک فرزند مبتلا به تالاسمی دارند باید سعی کنند که برای بارداری‌های دوم خون بندناف فرزند دوم را در این بانک‌ها ذخیره کنند تا بتوانند در صورت نیاز از این خون فریز شده که حاوی سلول‌های بنیادی است برای درمان فرزندان خود استفاده کنند.

پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی ایران در این خصوص نوشت، چند سال قبل، دختربچه هشت ساله هندی بدلیل ابتدا به بیماری تالاسمی نیاز به تزریق خون داشت.

دکتر روانتی راج و همکارانش در بخش خون شناسی بیمارستان آپولو گلن ایگل با پیوند سلول های بنیادی امید تازه ای به بهبود زندگی این دختربچه بخشیده اند. پزشکان معتقدند که وی به طور کامل درمان شده است و از مارچ گذشته نیازی به حتی یک تزریق خون نداشته است. این پزشکان ادعا دارند که این اولین موفقیت در هندوستان در زمینه استفاده از سلول های بنیادی مشتق از خون بند ناف خواهر یا برادر بیمار است. زمانی که تامیرا دو ساله بود، مادر وی مجددا باردار شد اما جنین وی نیز مبتلا به تالاسمی تشخیص داده شد . در نتیجه وی این جنین را سقط کرد و مجددا اقدام به بارداری کرد. در تلاش دوم، پزشکان دریافتند که جنین وی ناقل تالاسمی است اما تحت تاثیر آن قرار نگرفته است. آن ها خون بند ناف جنین را گرفته و سلول های بنیادی آن را جداسازی کرده و کشت دادند و به مدت یک سال نگه داشتند. در مارچ گذشته آن ها بعد از یک دوره شیمی درمانی برای تخریب سلول های مغز استخوان موجود، سلول های بنیادی خون بند ناف فریز شده را بعد از تکثیر و آماده سازی به تامیرا پیوند کرد. همان طور که گفته شد نتایج امیدوار کننده است.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 616443

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =