شوخی‌های مکرر لاریجانی و ام‌البلوا درصحن/ آی‌کیو نمایندگان پزشک چند است؟/ پای افلاطون به مجلس باز شد

رئیس مجلس شورای اسلامی امروز جلسه عصر را با شوخی‌های مکرر برگزار کرد. بارها صدای خنده او از پشت میکروفونش به گوش رسید. این جلسه سه ساعته حاشیه های کلامی زیادی نیز داشت.

به گزارش خبرآنلاین، در جلسه نوبت دوم امروز مجلس شورای اسلامی، بررسی ادامه گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه برنامه ششم توسعه ادامه داشت. در این جلسه، احمد بیگدلی، نماینده مردم خدابنده از فرصت صحبت خود برای طرح پیشنهادی استفاده کرد و به صداوسیما تذکر داد. او پنج روز پیش هم انتقادات تندوتیزی خطاب به این رسانه داشت. بیگدلی امروز گفت: مجدد به مسئولان صداوسیما تذکر می‌دهم. چهارم دی ماه سالروز از جان گذشتگی غواصان شهید بود که متاسفانه مسئولان صداوسیما در این مورد بسیار کوتاهی کردند.

اسم بحرینی به محبی‌نیا جرات داد

جهانبخش محبی نیا، نماینده مردم میاندوآب و شاهین دژ‌ وقتی می خواست با پیشنهاد بیگدلی مبنی بر حذف بخش عمده ماده 40، ابتدا اظهار کرد: من جرات مخالفت نداشتم،‌ چون آقای سالک به عنوان موافق صحبت کرده بودند اما در لاین مخالفان اسم آقای بحرینی را دیدم. بالاخره ایشان یک وزنه ای در برابر آقای سالک است که به ما جرات می دهد.

البته درنهایت جرات یافتن محبی نیا به کارش نیامد و پیشنهاد حذف رای آورد.

یک مشکل کوچک را ام‌البلوا نکنیم

پیشنهاد حاجی دلیگانی مبنی بر ادغام صندوق بازنشستگان فولاد به صندوق بازنشستگان کل کشور با مخالفت مصطفی کواکبیان مواجه شد. نماینده مردم تهران گفت: اگر می خواهیم چشمی را سرمه بکشیم،‌ به کلی کورش نکنیم. اینکه بخواهیم مشکل بازنشستگان فولاد را حل کنیم، دلیل نمی شود که حق کارگران کل کشور را تضییع کنیم. اینکه به صندوق بازنشستگی کل برود، معنایش این است که از حقوق مکتسبه باقی بازنشستگان برداریم و به این عزیزان بدهیم.

کواکبیان ادامه داد: حتی ممکن است مشکل شرعی داشته باشد. من نمی گویم نباید مشکل بازنشستگان حل شود. اما آن دوستانی که روز اول صندوق مستقل درست کردند باید فکرش را می کردند. الان هم مدیران از سود صنعت فولادپولی را بردارد و به اینها بدهد. دلیلی ندارد یک مشکل کوچک در یک استان را به ام البلوایی برای کل بازنشستگان کشور تبدیل کنیم.

در نهایت پیشنهاد حاجی دلیگانی رای نیاورد.

شوخی با زبان فارسی کاتب

در ادامه جلسه، غلامرضا کاتب درباره ماده 41 اخطار داد و گفت این ماده چندین مورد خلاف شرع و خلاف قانون اساسی داریم. لاریجانی خطاب به او گفت: اول خلاف شرع ها را بفرمایید. کاتب در ادامه نسبت به چند کلمه غیرفارسی در متن ماده تذکر داد. لاریجانی شوخی با او را ادامه داد و گفت: زبان فارسی را خوب پاس می داری آقای کاتب. پیش تر هم لاریجانی درباره زبان فارسی کاتب با او شوخی کرده بود. وقتی کاتب به تکرار اسامی نمایندگان یا فهرست میهمانان مجلس را اشتباه می خواند و لاریجانی به او گفت:‌ آقای کاتب زبان فارسی شان خوب نیست.

برای فهمیدن این همه پیشنهاد افلاطون لازم است

پیشنهاد لاهوتی مبنی بر حذف یکی از بندهای ماده 41 که مربوط به کشاورزی است، با موافقت  نماینده آستارا همراه شد. ولی الله داداشی سخنش را با یک تمثیل شروع کرد و گفت: ما از طلا شدن منصرف شدیم، یا مس به ما بدهید یا ما را مس کنید. نباید کشاورزان را به دنبال موضوعی واهی بکشانیم.

در ادامه نماینده دولت به پشت تریبون رفت و گفت: به دلیل شبهه شرعی انتظار داشتم عزیزان مخالفت کنند. اما این سخنان با واکنش تند نمایندگان مواجه شد که با دو دو گفتن خود مخالف اظهارات او بودند. لاریجانی نمایندگان را به آرامش دعوت کرد و گفت: ما باید مطلب ایشان را بشنویم. نظم را رعایت کنید. اما تا مدتی نادر قاضی پور آرام نمی شد و به اعتراض خود ادامه داد.

محمد خدابخشی، سخنگوی کمیسیون تلفیق آخرین نفری بود که در این راستا به پشت تریبون رفت. خدابخشی با تغییر ماده در هر شرایطی مخالف بود. در میانه سخنان او،  لاهوتی پیشنهاد حذف را پس گرفت اما باعث نشد، خدابخشی سخنش را تمام کند و همچنان با حرارت حرف می زد و به تذکرات لاریجانی توجهی نداشت تا اینکه دست آخر رئیس مجلس گفت: حالا او پس گرفته، آقای خدابخشی پس نمی گیرد!

در بخشی از جلسه لاریجانی که از الحاقات بسیار نمایندگان شاکی شده بود، با شوخی گفت: این طوری که شماها اضافه می کنید یک افلاطون می خواهد که منظورتان را بفهمد.

آی کیوی مناسبی داشتیم که پزشک شدیم

پیشنهاد حذف بند ج ماده 41 نیز در جلسه ازطرف یک پزشک مطرح شد. این پیشنهاد نیز واکنش سخنگوی کمیسیون تلفیق  را به دنبال داشت. خدابخشی گفت: من از بزرگان بهداشت و درمان تشکر می کنم که مشکلات بهداشت و درمان را حل کردند و برای بخش کشاورزی پیشنهاد حذف می دهند.

در این زمان صدای پزشکان مجلس بلند شد. لاریجانی تلاش کرد که آنها را آرام کند اما پزشکان به راحتی آرام نمی شوند. لاریجانی چند بار بر شوخی بودن سخنان خدابخشی تاکید کرد اما پزشکان آنقدر اصرار کردند تا در نهایت جمالی نوبندگانی یعنی همان نماینده پیشنهاددهنده،  میکروفونش روشن شد و گفت: ما نماینده هستیم و در مورد تمام مسائل مملکت می توانیم اظهارنظر کنیم و حق نظارت داریم و قطعا ما پزشک ها در بسیاری از مسائل جامعه بیشتر از ایشان در ارتباط هستیم و بدانند از آی کیوی مناسبی برخوردار بودیم که پزشک شدیم.

سپس لاریجانی با خنده گفت: بر منکرش لعنت!

البته در نهایت پیشنهاد حذف رای نیاورد و حتی به قول رئیس مجلس؛ «بدجوری رای نیاورد». لاریجانی خطاب به این نماینده های شاکی تاکید کرد: در جلسه از این کارها نکنید که وقت نداریم.

در بررسی یکی دیگر از پیشنهادات حذف، وقتی لاریجانی می خواست رای گیری را شروع کند به شوخی گفت: با اجازه آقای خدابخشی!

دلار تراریخته!

جلسه درباره موضوعات کشاورزی و محصولات تراریخته ادامه داشت. وقتی قاضی پور می خواست با یکی از پیشنهادات این ماده مربوط به حوزه کشاورزی مخالفت کند، از فرصت استفاده کرد و ابتدا درباره افزایش قیمت دلار تذکر داد. اما لاریجانی برای قطع سخن او از عبارت طنزی بهره گرفت و گفت: از دلار تراریخته صحبت می کنید؟

قاضی پور در واکنش گفت: آقای دکتر عصبانی نباشید و گوش کنید. او پاسخ شنید: عصبانی نیستم،‌ اما حرف شما خلاف آیین نامه است. شما باید مخالفت کنید، الان وقت تذکر نیست.

29213

 

کد خبر 616577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =