۰ نفر
۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۷

رئیس کمیته انضباطی گفت: خطر محرومیت تماشاگر به ترتیب برای ماشین‌سازی تبریز، پرسپولیس، سپاهان و صنعت نفت آبادان و سیاه‌جامگان نیز وجود دارد.

به گزارش سایت فدراسیون فوتبال، اسماعیل حسن زاده گفت: باتوجه به اینکه دو باشگاه استقلال و تراکتورسازی مکررا به دلیل رفتار ناشایست تماشاگرانشان، جریمه نقدی شدند ولی هنوز هم تماشاگران این دو تیم رفتارهای غیر ورزشی دارند و کمیته انضباطی در تشدید تنبیهات قانونی علیرغم میل باطنی، سراغ بازی خانگی بدون تماشاگر رفت.
وی ادامه داد: در واقع این دو باشگاه را که بیشترین تخلفات تماشاگر در نیم فصل گذشته داشته‌اند، به یک جلسه محرومیت تماشاگران خودی محکوم کرده است که با توجه به جدول تخلفات باشگاه‌های لیگ برتری، این خطر محرومیت تماشاگر به ترتیب برای ماشین سازی تبریز، پرسپولیس، سپاهان و صنعت نفت آبادان و سیاه جامگان نیز وجود دارد.

رئیس کمیته انضباطی گفت: میزان تخلفات تماشاگران در نیم فصل اول مسابقات لیگ برتر را که منتهی به رای قطعی کمیته انضباطی شده است، محاسبه کرده‌ایم. تیم استقلال و تراکتورسازی بیشترین تخلفات را داشته‌اند و تیم های ذوب آهن، پیکان، سایپا، صبای قم، نفت تهران و پدیده مشهد نیز تاکنون به دلیل رفتار تماشاگرانشان با رای قطعی کمیته انضباطی محروم نشده‌اند. یعنی در عین حال که 6 تیم از 16 تیم لیگ برتری تخلفاتی از سوی تماشاگران‌شان فعلا مشاهده نشده است، 10 تیم لیگ برتری حداقل با یک مورد و حداکثر با 7 مورد، تخلفات تماشاگران مواجه بوده‌اند.

حسن‌زاده خاطرنشان کرد: روش کمیته انضباطی این است که هرگاه جریمه‌های نقدی آیین نامه انضباطی که به طور پلکانی تشدید می‌شود اگر کارساز نباشد، این کمیته از تنبیه شدید‌تری مثل محرومیت تماشاگر استفاده خواهد کرد که این اتفاق در لیگ برتر برای استقلال و تراکتورسازی به وقوع پیوست. امیدواریم این امر بازدارنده باشد و تیم های دیگر هم متوجه اهمیت موضوع شوند. زمانی که تخلفات یک تیم بیش از 5 بار رخ می‌دهد و با جریمه نقدی مواجه می‌شود، تاثیر قابل ملاحظه‌ای ندارد و کمیته انضباطی مجبور است از تنبیهات شدیدتری استفاده کند.

وی گفت: نکته دومی که به آن باید اشاره کنم این است که کمیته انضباطی در تخلفات بازیکنان و عوامل تیم ها علیه داوری، مدت‌هاست که سخت‌گیری دارد و تلاش شده است که امنیت داوران فراهم شود چرا که همه خروجی تشکیلات فوتبال در هر کشوری با برگزاری مسابقه به نمایش گذاشته می‌شود و موثرترین تیم اداره کننده مسابقه در داخل زمین، تیم داوری است که باید مورد حمایت قرار گیرد و اگر ضعف و اشتباهی هم از سوی داوران باشد، مطابق مقررات با نظر مقامات مسئول در داوری بررسی شود. البته در همین نیم فصل گذشته مواردی بوده است که داوران و حتی نمایندگان و ناظرین مسابقه که همگی از مقامات رسمی مسابقه هستند، گزارش کامل و جامع از حوادث انضباطی نمی‌دهند. یعنی گزارش‌ها گاهی اوقات اشکالاتی دارد که به موقع به همکاران ما در کمیته برگزاری منعکس کرده‌ایم مخصوصا زمانی که داور باید موارد انضباطی مسابقه را حتی در زمان قبل یا بعد از مسابقه گزارش کنند و اگر هم به دلیل عدم امنیت یک مسابقه را نیمه تمام می‌گذارند، باید علت را حتما قید کنند.

رئیس کمیته انضباطی تصریح کرد: با این وجود کمیته انضباطی تاکنون با مناسب‌ترین تنبیهات، متخلفین فوتبال علیه داوری را تنبیه کرده است و امیدواریم مشکلاتی در آینده پیش نیاید. البته در مواردی هم برخی تخلفات که حتی انعکاس رسانه‌ای هم پیدا می‌کند، ناشی از قصور برخی از مقامات مجری مسابقه است. مثلا کسی که در چند هفته قبل با رای کمیته انضباطی محروم شده است و اجازه حضور در ورزشگاه را ندارد، چگونه در کنار زمین بازی و حتی محل حضور داوران حاضر می‌شود و تیم داوری را تهدید می‌کند؟ مسلما اگر از ورود فرد محروم به ورزشگاه جلوگیری شود، در گزارش‌های بعدی که ناشی از تخلف این فرد بوده، لازم نخواهد بود. البته قانون این اجازه را به داوران داده است که در همان ابتدای مسابقه و یا هر زمان دیگر، امنیت کافی برای اجرای مسابقه را ندارد، می تواند مسابقه را نیمه تمام اعلام کرده و دلایل نا امنی را گزارش کند.

حسن‌زاده در پایان گفت: نکته سومی که باید به آن اشاره کنم این است که در مسابقات داخلی یکی از استان‌ها برای داوران رخ داد باید بگویم که همکاران ما در کمیته انضباطی آن استان موضوع را به دقت رسیدگی خواهند کرد و قطعا تنبیهات متناسب هم اعمال خواهد شد ما نیز پرونده‌های مهم استانی را رصد می‌کنیم و آیین نامه انضباطی این اجازه را به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال کشور داده است که در موارد لزوم در جریان رسیدگی به پرونده‌های استانی مطابق پیش بینی‌های قانونی دخالت کند. مثلا مطلع شده‌ایم اخیر در مسابقات داخلی استان خراسان رضوی ضرب و شتم علیه داور صورت گرفته است و ما منتظریم که رای مناسبی در این زمینه صادر شود و طبق بند 5 ماده 31 آیین نامه انضباطی اگر لازم باشد کمیته انضباطی فدراسیون در صورت لزوم در رسیدگی به آن پرونده نیز مبادرت خواهد کرد.
43 43

 

کد خبر 617400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =