طبق ماده ١٨٨ قانون کار، کارگاههای خانوادگی از شمول قانون کار و به تبع آن از شمول قانون بیمه بیکاری خارج هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کاربری در صفحه مشکلات مردم نوشته است:" نحوه شمول کارگاههای خانوادگی قانون کار و بیمه بیکاری چگونه است؟ 

در این باره روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی پاسخ داد: طبق ماده ١٨٨ قانون کار، کارگاههای خانوادگی از شمول قانون کار و به تبع آن از شمول قانون بیمه بیکاری خارج هستند.
لذا چنانچه در کارگاهی فقط همسر و خویشاوندان نسبی کارفرما به کار اشتغال داشته باشند، صرفا در دوره‌های یادشده کارگاه مذکور از شمول قانون کار و به تبع آن از شمول قانون بیمه بیکاری خارج خواهند بود و مشمول پرداخت ٣% بیمه‌بیکاری نیستند و درصورت وصول باید در حساب بستانکاری کارگاه منظور شود.
بدیهی است در صورت جذب فرد دیگری غیر از اعضاء خانواده کارفرما، کارگاه از شمول کارگاه خانوادگی خارج می شود. ضمناً در این گونه کارگاهها باید چگونگی رابطه مزد بگیری بین کارفرما و همسر و پدر و مادر بررسی شود.

46232

 

کد خبر 617614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =