سخنگوی دولت در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه گفت: گزارش ناقصی درباره منابع و مصارف درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها ارائه می‌شود که گاهی شبهه ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز مجلس در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در خصوص موضوع هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: همان‌طور که اشاره شد، یکی از تصمیمات مهم مجلس در برنامه ششم تعیین تکلیف اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها است.

سخنگوی دولت ادامه داد: گزارش ناقصی درباره منابع و مصارف درآمدهای حاصل از هدفمندی ارائه می‌شود که گاهی شبهه ایجاد می‌کند، البته قصد القای شبهه نیست، بلکه اطلاعات در این موضوع ناقص است.

نوبخت افزود: در قانون هدفمندی یارانه‌ها این موضوع مطرح شده که قیمت حامل‌های انرژی و آب افزایش یابد و به میزان درآمد حاصل بعد از کسورات، لازم طبق ماده 77 منابع حاصل بین خانوارها به صورت نقدی توزیع و همچنین بخش‌هایی از آن شامل 30 درصد به تولید، 20 درصد به خزانه عمومی اختصاص یابد.

وی ادامه داد: براساس گزارش رسمی روزانه حدود 68 میلیون و 300 هزار لیتر بنزین معمولی با نرخ هر لیتر هزار تومان به فروش برسد که درآمد 24 هزار میلیارد و 900 میلیون تومان حاصل می‌شود و درآمد حاصل از فروش بنزین سوپر 1800 میلیارد تومان و مجموعا 36 هزار و 800 میلیون تومان درآمد به دست می‌آید.

نوبخت افزود: درآمد حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی 13 هزار و 800 میلیون تومان می‌شود و جمعا از محل فروش فرآورده‌های نفتی 50 هزار و 600 میلیارد تومان است.

رییس سازمان برنامه و بودجه متذکر شد: آنچه که شبهه ایجاد کرده، بر این اساس است که حدود 77 تا 80 هزار میلیارد تومان از مردم از بابت افزایش قیمت‌ها پول گرفته می‌شود، اما 35 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به خانوارها پرداخت می‌شود و 7 هزارمیلیاردتومان نیز به عنوان مالیات برارزش افزوده پرداخت می‌شود، پس بقیه منابع کجا است.

سخنگوی دولت افزود: باید توجه داشت که مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که 5 درصد از محل افزایش قیمت بنزین برای ترمیم لوله‌گذاری‌های شرکت نفت هزینه شود. همچنین در قانون بودجه مصوب شد یک‌هزار میلیارد تومان قیر رایگان برای راه‌های روستایی در اختیار وزارت راه قرار بگیرد و همچنین 2 هزار و 800 میلیارد تومان به صندوق توسعه ملی اختصاص یابد و 14.5 درصد به شرکت نفت اختصاص داده شود.

نوبخت ادامه داد: در ماده 12 قانون بودجه مصوب شده تا برای ذخیره انرژی با استفاده از نوآوری‌های جدید 7 هزار میلیارد تومان اختصاص یابد.

سخنگوی دولت افزود: به دلیل اینکه مجلس تکالیفی را برای مصارف منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها مشخص کرده، نباید القای شبهه در جامعه بشود و باید توجه داشت مصارف بقیه هزینه‌ها طبق اسناد مشخص است.

 

35225

کد خبر 618079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • صمد IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
    1 0
    باسلام.آقاي نوبخت از ذخيره هاي نظام هم يادي بكنين .