روحانی:برجام بر رشد صادرات نفتی و غیرنفتی تاثیر داشت /2

رییس جمهور تاکید کرد: کار بزرگی در نفت صورت گرفت. من دیدم که برخی میگویند این رشد مدیون به نفت است خب نفت مرقون زحمات چه کسی هست؟ نفتی که چاهایش بسته شده است راه انداختنش راحت نیست.

به گزارش خبرآنلاین، حسن روحانی رئیس جمهور در ادامه گفتگوی تلویزیونی خود با مردم که از شبکه یک سیما به صورت زنده پخش می‌شد در پاسخ به سئوال مجری تلویزیون که از او پرسید« برخی کارشناسان شرایط اقتصاد کشور را شبه به رکود شبیه سازی میکنند، اما نرخ رشد اقتصادی که از طرف دولت اعلام میشود 4.5 درصد است و پیش بینی برای سال آینده 6.7  درصد است.» نظر شما درباره این موضوع چیست گفت:به هر حال رشد اقتصادی را دو مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام می‌کنند، البته از ابتدا سال من در همان ایام نوروزی عرض کردم که هدف گذاری کردیم 5 درصد رشد داشته باشیم همان زمان دوستان گفتند که این اعلام زود بود چون معلوم نیست به رشد برسیم.

رئیس جمهور گفت: از یک طرف شاهد رشد تولیدات نفتی و گازی  بودیم. در کشاورزی هم شاهد رشد بودیم، از شرایط محصول گندم ما معلوم بود که در رشد هستیم.ستاد اقتصاد مقاومتی از ابتدا تلاش کرد که واحدهای کوچک صنعتی را حمایت کند و به آنهایی که تسهیلات بانکی نیاز دارند، تسهیلات ارائه دهد تا دو ماه پیش 15 هزار واحد کوچک و صنعتی از تسهیلات استفاده کردند و البته تا الان 17 هزار است.

روحانی ادامه داد:صادرات ما افزایش یافت. امروز رشد 6 ماه اول امسال نسبت به پارسال طبق محاسبات بانک مرکزی 7.6 درصد و طبق مرکز آمار 6.4 است.

در این میان مجری تلویزیون از رئیس جمهور سئوال کرد که دلیل این تفاوت آمار چیست؟ که رئیس جمهور پاسخ داد: این تفاوت به دلیل سال پایه متفاوت است اگر سال پایه را یکی کنیم این اختلافات کمتر خواهد شد من گفتم که تا پایان امسال هر دو مرکز سال پایه را یک سال قرار دهند.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: در عین حال رشد 6.4 دهم درصد ما بین بخش نفتی و غیرنفتی تقسیم می‌شود. امسال برای گندم یک رقم حدود 15 هزار میلیارد خریداری کردیم و 11 و نیم میلیون تن گندم از کشاورزها خریداری کردیم ، کشاورزها این رشد اقتصادی را در بخش خود شاهدند. در بخش گردشگری شاهد رشد بودیم. برخی از هتل ها بودند که قبلا نصف اتاق هایشان خالی بودند اما الان برای ماه ها جا ندارند.

روحانی با اشاره به این موضوع که در بخش تولیدات صنعتی رشد مناسب بوده که4.1 است و رشد در بخش نفت هم 2.1  است و رشد اقتصادی 6.4 است، که این خوب است.پیش بینی بانک جهانی هم برای امسال 6.6 دهم پیش بینی شده است و بنابراین رشد امسال بالای 5 درصد خواهد بود.

در ادامه این گفتگو مرتضی حیدری مجری این برنامه از رئیس جمهور سئوال کرد که «موضوعی که از خود نرخ رشد مهم تر است از تداوم نرخ رشد است.» این مجری همچنین در ادامه سئوال‌های چندگانه اش با اشاره به دعوای وزرای اقتصادی دولت گفت که« گفته می‌شود که شما خیلی برای مسائل داخلی وقت نمی‌گذارید بیشتر کار به سیاست خارجی دارید.»

پس از پایان سئوال‌ها، رئیس جمهور با خنده گفت که «حالا دو سه سئوال شما پشت هم مطرح کردید که باید به همه پاسخ داده شود.»

وی افزود: من معقتد به تداوم رشد اقتصادی هستم اینکه سال آینده 6 درصد باشد یا کمتر باید بگویم که ما نیاز به کار بیشتر داریم، نیاز به جذب سرمایه بیشتر داریم. کار بزرگی در نفت صورت گرفت. من دیدم که برخی میگویند این رشد مدیون به نفت است خب نفت مرقون زحمات چه کسی هست؟ مرهون کارگران و کارشناسان ما است. نفتی که چاهایش بسته شده است راه انداختنش راحت نیست.

رئیس جمهور ادامه داد: صادرات نفت ما در اواخر پارسال یعنی دی سال گذشته یک میلیون یا 1.1 بوده اینکه از دی ماه که برجام اجرایی شد ما بتوانیم رشد تولید نفت داشته باشیم، این سرمایه گذاری زیادی می‌خواهد. ما حدود یک میلیارد دلار خرج کردیم تا این جاه ها باز شود و این شرایط ایجاد شود و امسال صادرات نفت خام ما بالای دو میلیون است و حرکت خوبی شروع شد.ترکیبی که الان در رشد میبینم کشاورزی ما رشد بالا دارد و صنعت رشد مناسب دارد.

در میان توضیحات روحانی، المیرا شریفی مقدم مجری دیگر برنامه از وی سئوال کرد:« همین الان در مورد صادرات غیر نفتی هم بگویید.»

سئوالی که باعث شد رئیس جمهور با شوخی طبعی بگوید:«من فقط سئوالات آقای حیدری یادم نرود.»

مجری تلویزیون با لحن خاصی گفت شما بفرمایید لازم باشد برایتان تکرار میکنیم آقای رئیس جمهور.

رئیس جمهور ادامه داد: به نظر من ادامه رشد قطعی است، مردم در صحنه هستند. قوای دیگر در کنار ما هستند، قوه قضائیه حتما به ما کمک میکند نیروهای نظامی  مثل همیشه در صحنه است. ما رشد خواهیم داشت البته پارسال به دلیل فشار اقتصادی رشدمان مناسب نبود ما در اولین سالی که توانستیم در این دولت رشد را انجام دهیم در این سال رشد ما 3 بود البته بگویم که در سال 91 منفی 6.8 بودیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه به شرایط اقتصادی آینده کشور خوش بین هستم، تاکید کرد: سال گذشته به دلیل فشار اقتصادی رشد خوبی نداشتیم و اولین سالی که توانستیم رشد اقتصادی را به محاسبه بکشانیم، سال 93 است، در سال 93 رشد اقتصادی 3 را داشتیم، در سال 94 کمتر رشد داشتیم و سال 95 سالی است که بعد از فضای برجام، فضا کاملا مناسب شده و رشد صادرات نفتی و غیرنفتی ما مناسب شده است.

ادامه دارد....

29217

 

 

کد خبر 618797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =