تسنیم نوشت: عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در نامه‌ای خطاب به نماینده مردم تهران گفت: چرا مطهری در خصوص مسائل مربوط به قاتلان و تروریست‌ها درخواست شفافیت می‌کند، اما در مسئله‌ ویژه‌خواری و حقوق‌های چند صد میلیونی تصمیم می‌گیرد زبان در کام فرو برد؟

علی خضریان نامه‌ای خطاب به علی مطهری نوشت و دلیل سکوت وی را در مسئله ویژه‌خواری و حقوق‌های چند صد میلیونی جویا شد. متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

نماینده‌ محترم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی

جناب آقای علی مطهری

با سلام

همان‌گونه که مستحضرید، فساد اقتصادی از موضوعاتی است که از سال‌های گذشته مورد دغدغه جامعه بوده است، به گونه‌ای که رهبر انقلاب نیز در فرمان هشت ماده‌ای در اوایل دهه هشتاد لزوم برخورد با این پدیده را به همه مسئولان گوشزد کردند. از آن فرمان سال‌ها می‌گذرد و هر روز وجهی دیگر از این پدیده خودنمایی می‌کند؛ روزگاری شهرام جزایری، روزگاری اختلاس سه هزار میلیاردی، روزگاری بابک زنجانی و امروز فیش‌های حقوقی و به فاصله کمی از آن ماجرای صندوق ذخیره فرهنگیان را می توان به عنوان اصلی‌ترین مصادیق فسادی که در افکار عمومی نقش بسته یاد کرد و مطالبه عمومی مقابله با اشکال گوناگون این فسادها، خصوصاً فساد اقتصادی سیستماتیک که مهمترین نمونه اش حقوق‌های نجومی برخی مدیران است، می باشد.

جناب آقای مطهری،

باید پذیرفت که یکی از مظاهر اشرافی‌گری برخی مدیران در کشور که باعث آسیب جدی اعتماد عمومی مردم به نظام اداری کشور و ضربه به سرمایه اجتماعی گردید، پدیده حقوق‌های نجومی توسط برخی از مدیران بود که حساسیت زیادی را در فضای اجتماعی ایجاد کرده و رسیدگی به آن امروز تبدیل به یکی از مهمترین مطالبات اجتماعی شده است.

به طوری که حتی رهبر انقلاب نیز در خطبه‌های نماز عید فطر امسال در مورد معضل فیش‌های حقوقی بیانات مهمی داشتند و خواستار عزل و برکنار کردن، برگرداندن آنچه از بیت‌المال به صورت نامشروع خارج شده به همراه مجازات این دسته از مدیران شدند که همچنان اجرای این مطالبه بر روی زمین مانده است.

اما از سویی دیگر و با توجه به اهمیت بازسازی اعتماد عمومی به نظام اداری کشور، نمایندگان مجلس، در ماده 35 لایحه برنامه ششم توسعه با راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات، رؤسا، مدیران و کارکنان کلیه دستگاه های اجرایی موافقت کرده و بر دسترسی نهادهای نظارتی و عموم مردم به این سامانه تاکید کردند. اما برایم جالب بود که جنابعالی در گفتگویی پیرامون سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات، رؤسا، مدیران و کارکنان کلیه دستگاه های اجرایی گفته‌اید: "با این که حقوق همه مدیران کشور در این سامانه به مردم اعلام شود، موافق نیستم".

البته پیشتر از این هم شما در جریان فیش های نجومی گفته بودید: "اینکه همه بیایند فیش‌های‌شان را نشان بدهند، مشکلی از کشور حل نمی‌کند. ما باید بیشتر دنبال کار و فعالیت و برنامه‌ریزی باشیم. این کار غلط و زشتی است که  شروع کرده‌اند و آسیبش هم به کل کشور می‌رسد".

جالب‌تر اینجاست که شما در جریان انتشار فایل صوتی آیت الله منتظری بر لزوم ارائه توضیحاتی در زمینه شایعات مربوط به سال 67 تاکید می کنید و در نامه ای به آقای مصطفی پورمحمدی وزیر محترم دادگستری می نویسید: "متأسفانه این، مشکل کشور ماست که مسئولان به جای توضیح یک مسئله و پاسخ به سؤالی که برای برخی اذهان ایجاد شده است به مغالطه می‌پردازند و از عواطف انسانی و دینی و انقلابی مردم بهره‌برداری می‌کنند و هیچ گاه به سؤال مورد نظر پاسخ نمی‌دهند".

این سخن در حالیست که هر انسان منصفی که از افکار عمومی کشور کمترین اطلاعی داشته باشد، می‌داند که بحث فساد و طرح شایعاتی پیرامون فساد سازمان یافته در بدنه مدیریتی کشور از مهمترین چالش‌ها و سوالات اذهان عمومی در سال های اخیر می باشد و شما آنجایی که بحث منافقین جلاد و قاتلان مردم کوچه و خیابان و بازخوانی تاریخی این موضوع مطرح می شود، پز روشنفکری گرفته و خواستار پاسخگویی به مسئولان می شوید، اما در ماجرای فیش‌های نجومی و نظارت همگانی بر این ماجرا که بهترین راه برای رفع سوءظن‌ها و جلوگیری از تخلفات و رخنه فساد در بدنه مدیریتی کشور خواهد شد، موافق شفافیت عمومی نیستید!

واقعاً جای سوال است که در حالی که هر روز خبرهایی مبنی بر فساد و ویژه‌خواری در سیستم اجرایی کشور به گوش مردم می‌رسد که ممکن است سبب سوءظن‌هایی نسبت به کلیت سیستم شود، شما همه‌ی شفاف سازی‌ها در این مسیر را با توجه به انگیزه‌های سیاسی‌تان در حد نقد دولت تخفیف می‌دهید و می‌گویید: "حس من این است که برنامه‌ای برای تخریب دولت وجود دارد". حالا باید پاسخگو باشید در حالی که بحث درباره شفافیت حقوق‌ها فقط مربوط به دولت نیست، بلکه تمام مدیران کشور اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه، شهرداری‌ها و حتی نهادهای عمومی غیردولتی در مواردی که از بودجه کل کشور استفاده می‌نمایند رو دربر می‌گیرد، چرا باز مخالف شفافیت برای عموم مردم می باشید؟

سوال بعدی اینجاست که چرا جناب مطهری در نظام جمهوری اسلامی در خصوص مسائل مربوط به قاتلان و تروریست‌ها درخواست شفافیت می‌کند، اما در مسئله‌ی ویژه‌خواری و حقوق‌های چند صد میلیونی تصمیم می‌گیرد زبان در کام فرو برد؟

البته شنیدن تناقضاتی از این قسم از لسان حضرت‌عالی پدیده‌ی عجیبی نیست، شما که روزگاری به دلیل عملکرد فرزندان جناب هاشمی رفسنجانی مخالف حضور ایشان در عرصه‌ی سیاسی بودید و لختی بعد از ایشان تمنا و قریب به التماس داشتید که اگر در انتخابات شرکت نکنید مملکت فلان و بهمان می شود و یا روزگاری میرحسین موسوی را به دلیل اینکه همسرش شاگرد حبیب الله پیمان بوده غیرمعتقد به مسیر روحانیت می دانستید و روزی از او می خواستید چون امیرالمؤمنین علی(ع) از حق خود بگذرد، بعید نیست امروز هم از نظام معرفتی پر تناقض‌تان چنین فرمایشاتی صادر شود.

و سخن آخر اینکه جناب آقای مطهری ان‌شاءالله به عنوان نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی خبر دارید که مدتی قبل مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد که نرخ بیکاری در کشور به بالاترین رقم در سال‌های پس از انقلاب رسیده است و احتمالا خبر دارید که بسیاری از جوانان خوب این مملکت یا با غول مخوف بیکاری دست و پنجه نرم می کنند یا به شغل‌های غیرمرتبط با مدرک تحصیلی خود و غیر هم شأن اشتغال دارند، اتفاقا دیروز خبر دار شدم که آقازاده‌ جناب‌عالی با مدرک کارشناسی از دانشگاه آزاد و در حالی که بالاترین سمت قبلی‌اش در حد کارشناس بوده، به عنوان معاون عمرانی یکی از مناطق شهرداری تهران مشغول به کار شده است، بنده شناختی از ایشان و سطح توانمندی‌هایشان ندارم، اما حقیقتاً مثل بسیاری از جوانان این کشور سوال است که آیا خیل فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های معتبر کشور چون صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و تهران همچون آقازاده‌ی حضرت‌عالی این فرصت را دارند که در چنین جایگاه‌هایی مشغول فعالیت شوند؟

حالا می‌توانم درک کنم که چرا جناب‌تان که معتقد است: "برخلاف تفکر رایج که کتمان خطاهای احتمالی را موجب تقویت نظام می‌داند و بلکه نوعی عصمت برای جمهوری اسلامی قائل است، موجب جلب اعتماد بیشتر مردم و استحکام افزون‌تر نظام اسلامی است".

چگونه در مقابل شفافیت دستمزد مدیران- که به اعتقاد بخش مهمی از دلسوزان انقلاب، نقطه آغاز بازگشت اعتماد بخشی از مردمی که به مسئولان کشور سوءظن پیدا کرده‌اند می‌شود- مقاومت کرده و علناً اعلام مخالفت می‌کند.

جناب مطهری حقوق ماهیانه معاونت عمرانی در شهرداری تهران را می‌شود برای جوانان این مرز و بوم که با مدارک عالیه همچنان بیکار هستند، بفرمایید. جناب آقای مطهری، با کافران چه کارت، گر بت نمی‎پرستی؟

29212

کد خبر 619378

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 21
 • حق ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  76 4
  خدا علي مطهري ضمن اينكه گفته ميشه قانون مربوط به اين پرداختي ها مربوط به سالهاي قبل تر بوده
 • بی نام IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  پایداری شما را به مطهری چه کار؟شما به کشورهای دوست و برادر برس.
 • سجاد A1 ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  124 2
  معاون عمرانی یکی از مناطق شهرداری تهران واقعا که، رئیس جمهور کره رو دارن برای یه سو استفاده عزلش میکنن بعد مسئولای ما اینجا هرکاری دلشون بخواد میکنن.
 • ایرانی RO ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  گرحکم شو د که مست گیرند...درشهر هرآنکه هست گیرند.
  • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
   مهدی هاشمی رو بردن تو کار نفت و آلودش کردن تا ازین طریق به آیت الله هاشمی رفسنجانی فشار بیارن چون راه دیگه ای نداشتن ظاهرا دلواپسهای شهرداری همین پروژه رو درباره آقای مطهری پیگیری میکنن تا نتونه درباره فسادهای کلان ب ز و پشت پرده های اون حرف بزنه یا حرفش برش قبل رو در بین مردم نداشته باشه
 • بی نام IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  ارزش مطهری ها را نمی توان با پول سنجید . شما از جای دیگر میسوزید
  • بی نام A1 ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
   توطئه دارو دسته املاک نجومی گیرها و ...واسه بدنام کردن مطهری
 • بی نام A1 ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  172 4
  اقای خضریان شما که اینقدر کنکاش در مورد اقا زاده ها تشریف دارید حتما مطلع هستید که اقای الیاس قالیباف فرزند اقای قالیباف فارغ التحصیل دانشگاه ازاد واحد تهران شمال در مقطع کارشناسی امروز دارای 14 شرکت عمرانی است وتمام پروژه های شهرداری از طریق رانت تصاحب می کند؟
 • بی نام A1 ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  108 4
  جالب از املاک و حسابهای نجومی چیزی ننوشته
 • بی نام US ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  167 4
  اين كه جبهه پايداري از مبارزه با فساد حرف ميزنه طنز تلخ تاريخه....
 • نا دلواپس IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  122 7
  به قول اوس محمود آب رو اونجایی بریز که میسوزه داداش خسته نباشی دلاور
 • بی نام A1 ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  خوب شد نگفت که انحصار شکر و برنج و فولاد ووووووو را گرفته است. معاون عمرانی یکی از مناطق شهرداری مگر چقدر میگیرد که این را در بوغ و کرنا کردید. برو این دام بر مرغ دگر نه که عنقا را بلند است آشیانه نکن این کار را که اگر پته های خودت بر اب بیفتد واویلا دارد
 • بی نام A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  57 5
  به نطر من اینگونه موضع گیری خیلی تند است . به نطر یک نماینده نیازی نیست حقوق ها را همه بدانند .چه اصراری به تحمیل نظر خودتان به ایشان است ؟ خوانندگان نامه یاد شده قطعا نسبت به نویسنده خوش بین نخواهند بود .
 • بی نام RU ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  89 5
  شما پایدارچی های دلواپس با اختلاس چی ها و کاسبان تحریم چه کارت
 • هموطن IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  80 5
  چرا فقط از حقوقهای چند میلیونی دم میزنند چرا نمیگن حساب های قوه قضاییه به کجا رسید چرا از املاک نجومی چیزی نمیگن چرا از اختلاسهای دولت قبل چیزی نمیگن.فعلا که همه گیر دادن به حقوقهای چند میلیونی و سال 88
 • بی نام IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  82 2
  مشکلات عموم مردم ناشی از اختلاس های چندهزار میلیاردی هستش. مشکلات عموم مردم ناشی از اتلاف صدها میلیارد پول نفت در دولت معجزه هزاره سوم هستش. امیدوارم داد زدن مستمر در مورد حقوقهای نجومی با هدف "به حاشیه راندن" رسیدگی به اختلاس های چندهزار میلیاردی نباشد. یا با هدف فراموش شدن اتلاف صدها میلیارد دلار پول نفت در دولت "هاله دار" نباشد.
 • بی نام IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  84 7
  پایداری در برابر چی ؟ در برابر پیشرفت در برابر تعامل جهانی در برابر شادمانی مردم در برابر رفاه مردم و ...
 • بی نام IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  69 2
  به عضو جبهه پایداری: در زمان دولت کریمه قبل اعضای جبهه پایداری کلا ساکت بودند و نقدی به دولت نمی کردند و کیست که نداند عمده مشکلات دوره کنونی ناشی از تصمیمات غلط دولت قبل است. اما اکنون جبهه پایداری ها بسیار گله دارند از عملکرد دولت مستقر.
 • بی نام A1 ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  40 3
  ارزش مطهری ها
 • گمنام A1 ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
  57 5
  درود بر مطهری کابوس دلواپس ها