۰ نفر
۲۰ فروردین ۱۳۸۸ - ۰۹:۰۹

«آنها مربی ما را هوایی کردند.» واعظ آشتیانی پس از شکست تیمش برابر ام صلال فدراسیون فوتبال را به باد انتقاد گرفت.

 او پرده از اتفاقاتی برداشت که یک شب قبل از مسابقه استقلال در قطر افتاده بود. ساعت 20:30 دقیقه دوشنبه شب بود که تقریبا با اصرار مایلی‌کهن بر انتخاب دستیارانش، مذاکرات فدراسیون با این مربی برای بر عهده گرفتن هدایت تیم‌ملی تقریباً به بن‌بست رسیده بود. مایلی‌کهن دو شرط فدراسیون یعنی امضای قرارداد مشروط برای 3 مسابقه و همکاری با زوج ابراهیم‌زاده، روته‌مولر را نمی‌پذیرفت. دو شرطی که کفاشیان بر پذیرش‌شان از سوی سرمربی جدید اصرار داشت. در همین زمان مهدی تاج نایب رئیس فدراسیون و رئیس کمیته تیم‌های ملی که تقریباً داشت از انعطاف مایلی‌کهن نا امید می‌شد با امیر قلعه‌نویی تماس گرفت و از این مربی خواست که برای هدایت تیم‌ملی آماده شود. چون همیشه این مقام مسئول برای اینکه از پذیرش درخواستش توسط گزینه دوم راحت باشد به او گفت: «همه چیز تمام شده و ما خیلی زود اسمت را به عنوان سرمربی معرفی می‌کنیم.» البته تاج یک بار دیگر هم صبح همان روز و از سازمان تربیت‌بدنی با امیر قلعه‌نویی در قطر تماس گرفته بود و با این تماس، تقریباً برای قلعه‌نویی مسجل شده بود که روی نیمکت تیم‌ملی می‌نشیند. اتفاقی که خشم مدیر استقلال را پس از ناکامی تیمش در لیگ قهرمانان آسیا به همراه داشته است. با این باخت استقلال در قعر گروه خود و در آستانه حذف از مسابقات قرار گرفته است. اینگونه بود که واعظ تقصیر شکست را به گردن فدراسیون فوتبال‌انداخت؛ «یکی از مسوولان فدراسیون فوتبال یک روز پیش از بازی مقابل ام‌صلال در تماس با امیر قلعه‌نویی به او قول سرمربیگری تیم‌ملی را داد. این کار بسیار ناپخته‌ای بود و در هیچ جای دنیا رسم نیست که با سرمربی یک تیم تماس گرفته شود و به او قول سرمربیگری تیم‌ملی را بدهند و چند ساعت بعد این موضوع را نفی کنند و اعلام کنند فرد دیگری انتخاب شده است.»

البته تنها دقایقی پس از این تماس مایلی‌کهن هم که برایش رسیدن به نیمکت تیم‌ملی اهمیتی فوق‌العاده داشت کمی منعطف‌تر شد. فدراسیون که بر خود تکلیف می‌دانست با توجه به توصیه‌هایی که حتی محمد مایلی‌کهن هم بر آنها صحه می‌گذارد، هر طور بود مایلی‌کهن را سرمربی کند شروطش را با تغییراتی جزئی برای دیگر به حاجی پیشنهاد کرد درحالی که آنها اطمینان داشتند اگر این بار مایلی‌کهن از پذیرش شرایط فدراسیون طفره رود، بهانه کافی برای گذر از او دارند اما مایلی با تغییر در سرسختی همیشگی‌اش پذیرفت به همکاری با منصور ابراهیم‌زاده، هم‌دانشگاهی سال‌های دورش فکر کند. البته باز هم اصرار کرد با اریش روته مولر یا هر دستیار خارجی دیگر حاضر به همکاری نیست و البته درباره قرارداد همکاری هم دو طرف به قراردادی مشروط رسیدند. قراردادی دو ساله که شرط اصلی نهایی شدنش موفقیت تیم‌ملی در سه بازی ابتدایی مقدماتی جام‌جهانی است. به این ترتیب خود به خود همکاری با قلعه‌نویی منتفی شد و اینگونه او از لیست حذف شد تا تاج رسماً خبر انتخاب مایلی‌کهن را اعلام کند.

هنوز دقایقی از شکست تیم‌ملی برابر عربستان نگذشته بود که یکی از مشاوران مدیرعامل استقلال با بسیاری از خبرنگاران سرشناس خبرگزاری‌ها تماس می‌گرفت و از آنها می‌خواست تا آتش انتقادشان را از علی دایی تندتر و تندتر کنند تا هیچ راهی پیش روی ورزش کشور غیر از برکناری دایی نباشد که البته مهمانان ویژه بازی در جایگاه ویژه آزادی قبل از این تصمیم به گذر دایی داشتند و تصمیم‌شان را خیلی زود اجرا کردند. مسئولان استقلال امید داشتند با رفتن دایی، قلعه‌نویی هدایت تیم‌ملی را بر عهده بگیرد تا با این اتفاق آنها به راحتی بی آنکه با خشم هواداران تیم مواجه شوند همکاری‌شان را با این مربی پایان دهند. مردی که اختلافاتی اساسی با مدیریت تیم دارد و دو طرف تقریباً با هم به بن بست رسیده‌اند. اختلافاتی که در برخورد قلعه‌نویی با بازیکنی که از سوی مدیریت تیم به مجموعه اضافه شده کاملاً پیداست. همانطور که مدیر باشگاه یک به یک عوامل منتسب به قلعه‌نویی را از ارکان مدیریتی باشگاه حذف می‌کند.

با این وجود انتخاب مایلی‌کهن همه معادلات دو طرف را به هم ریخت و وقتی این ناکامی با شکست برابر ام‌صلال تکمیل شد، واعظ علنی‌تر از همیشه اعتراضش را نشان داد. او فدراسیون را هدف گرفت و در پس گفتارش از قلعه‌نویی انتقاد کرد؛ «روزی که از من درباره‌ی احتمال حضور قلعه‌نویی در تیم‌ملی سؤال شد اعلام کردم که باشگاه استقلال در جهت منافع ملی آماده همکاری جهت حضور این مربی در تیم‌ملی است. صحبت‌های من در این رابطه پیامی کاملاً حرفه‌ای بود که اگر قرار است در این باره مذاکره‌ای انجام شود باید با مدیر عامل باشگاه صورت بگیرد. اقدام فدراسیون در تماس مستقیم با امیر قلعه‌نویی غیرحرفه‌ای و غیرمنطقی بود. دلیلی نداشت که فدراسیون فوتبال با روح و روان سرمربی استقلال بازی کند و در واقع مسوولان فدراسیون نشان دادند که ابتدایی‌ترین رفتارها را در این زمینه نمی‌دانند.» او حتی برای اولین بار از عملکرد فنی مربی تیمش هم در این گفت و گو انتقاد کرد که در نوع خود بی‌سابقه است. «قرار شده ما حرفی در این باره نزنیم.» مصاحبه مدیر استقلال را خیلی زود همه اعضای فدراسیون فوتبال خو‌انده بودند. عزیزمحمدی عضو ارشد هیات رئیسه برای اولین‌بار درباره موضوعی می‌خواست مصاحبه نکند و می‌خواست که با تاج تماس بگیریم؛ «فقط می‌توانم بگویم، عده ای سعی دارند تا انتخاب ما را تخریب کنند. با این وجود ما مایلی‌کهن را می‌خواستیم و او را هم آوردیم.»

محمدی راست می‌گفت. از همان لحظه برکناری دایی سایت‌ها نزدیک به دولت که از انتصاب قریب‌الوقوع مایلی‌کهن خبر داده بودند. مردی که در هیأت رئیسه 8 رأی دارد و تنها مخالف او علی کفاشیان است. این دو هم از سال‌ها قبل با یکدیگر مشکل داشتند و اختلاف‌شان ریشه در این اتفاق داشت. همه اعضای هیات رئیسه انگار نام مایلی‌کهن به یکباره به همه آنها الهام شده بود و اعضا به رغم میل باطنی‌شان نمی‌توانستند از مقابل این نام حذف شوند. همه شروط فدراسیون که در تناقض با خواسته‌های حاجی مایلی بود می‌خواست را راهی برای فرار از این انتخاب باشد اما انگار اراده‌ای از بیرون نمی‌گذاشت این اتفاق بیفتد. اراده ای که شخص محمد مایلی‌کهن رودررو با ملت در برنامه‌ای زنده بر آن صحه گذاشت و در گفتاری با خبر از آن به توصیه ای کوچک یاد کرد. با انتشار مصاحبه صریح واعظ، از صبح دیروز ولوله ای در فدراسیون فوتبال به پا شد. همه اعضا از مصاحبه منع شدند و تاج بارها با ایسنا تماس گرفت و خواست که این مصاحبه از روی سایت برداشته شود کاری که البته عملی نشد. تنها کسی که شفاف در این باره می‌توانست غیر از تاج حرف بزند علی کفاشیان بود، رئیس فدراسیون فوتبال که برای انتخابات مجمع فوتبال به کرمان سفر کرده بود. کفاشیان در واکنش به این مصاحبه گفت: «قلعه‌نویی گزینه سوم ما بود و اعضای هیات رئیسه با اکثریت مطلق بر روی مایلی‌کهن اجماع داشتند. من نمی دانم در تماس آقای تاج با قلعه‌نویی چه گذشته است اما بعید می‌دانم او با توجه به تحولات هیات رئیسه حرفی درباره نهایی شدن انتخاب به قلعه‌نویی زده باشد. پس شکست استقلال ربطی به ما ندارد و آقای واعظ باید دلایلی دیگر برای شکست تیم‌شان بیابند. »

کد خبر 6196

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =