ایرنا نوشت: انتشار اظهارات جنجالی دیپلمات صهیونیستی مبنی بر 'احمق خواندن' 'بوریس جانسون' وزیر امور خارجه انگلیس و تلاش 'کله پا 'کردن معاونش الکس دانکن، روز یکشنبه سبب شد که سفارت این رژیم در لندن وادار به عذرخواهی شود.

'شای ماسوت' که یکی از دیپلمات های ارشد سفارت رژیم صهیونیستی در لندن به شمار می‌رود در گفت‌وگو خصوصی که فیلم ویدئویی آن منتشر شده است، قول داده بود سر آلکس دانکن معاون وزیر امور خارجه انگلیس را که با شهرک‌سازی‌های رژیم اسرائیل مخالف است، برکنار کند.

وی در این گفت‌وگو که در اکتبر گذشته در رستورانی در لندن ضبط ‌شده و به‌ عنوان بخشی از یک گزارش شبکه خبری الجزیره، منتشر شد، همچنین از بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس به‌عنوان فردی احمق نام می‌برد.

این دیپلمات اسراییلی در اظهاراتش نام چند نماینده محافظه‌کار برجسته دیگر که از فلسطین حمایت می‌کنند نیز برده شده است.
شای ماسوت گفته است رژیم اسرائیل با استفاده از بودجه‌های محرمانه و حمایت مخفیانه، از طریق سفارت خود در لندن، برای نفوذ به احزاب سیاسی انگلیس تلاش می‌کند.

اظهارات ماسوت به هنگام گفت‌وگو با خانم 'ماریا استریزولو'، از مشاوران 'رابرت هالفون'، وزیر آموزش انگلیس که از حامیان رژیم صهیونیستی شمرده می شود و در حضور خبرنگاری که هویت خود را پنهان کرده بود، ایراد شده است.

در بخشی از این گفت وگو، ماسوت خطاب به 'استریزولو'، می‌گوید: 'می‌خواهی اسم چند نماینده را به شما بدهم که به نظر من باید آنها را کله‌پا کرد؟'
استریزولو در پاسخ می‌گوید که همه نمایندگان پارلمان 'چیزی دارند که می‌خواهند آن را مخفی نگه‌دارند.'

سپس ماسوت می‌گوید که وی برخی از این نمایندگان را می‌شناسد، و ادامه می دهد که خانم استریزولو می‌داند 'که کدام نمایندگان را می‌‌خواهم کله‌پا کنم' و سپس وی به‌طور مشخص به 'معاون وزیر خارجه' انگلیس اشاره می‌کند.

ماسوت همچنین می گوید: بوریس جانسون، ' اصولا فرد خوبی' است و 'اهمیتی (به این مسایل) نمی‌دهد. اما آدم احمقی است که مسئولیتی ندارد. اگر اتفاق خاصی بیفتد، تقصیر او نیست؛ بلکه تقصیر آلن دانکن است.'

به دنبال انتشار فیلم ویدئویی که می‌تواند مبین برداشت واقعی مقامات اسراییلی ازبرخی از مقامات ارشد انگلیسی باشد، سفارت اسرائیل در لندن اعلام کرد ماسوت به زودی برکنار خواهد شد.
'مارک رگو'، سفیر اسرائیل در لندن دراین بیانیه ضمن پوزش خواهی گفته است : اظهارت این کارمند سفارت، نظر این رسمی این سفارتخانه و یا دولت اسرائیل نیست.

در بیانیه‌ای آمده است که این سفارت اظهارت این کارمند سفارتخانه را 'کاملا غیرقابل‌قبول می‌‎داند.'
تاکنون مقامات انگلیس از جمله وزارت خارجه انگلیس واکنشی به اظهارات جنجالی ماسوت از خودش نشان نداده است.

5252

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 621052

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =