مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه بعد از پایان نشست سران ایران، ترکیه و برزیل اعلام کرد که در این نشست توافق شده است از زمان امضای این موافقتنامه، تا یک هفته، نامه‌ای به آژانس ارسال شود تا آمادگی ایران برای تبادل سوخت اعلام شود.

به گزارش خبرآنلاین وی افزود:« درصورتی که موافقتنامه بین ما با گروه وین امضا شود، سوخت در خاک ترکیه نگهداری خواهد شد تا تحت نظارت ما و آژانس باشد.»

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید. 

 • ‌درصورتی که بین مقامات ایرانی و گروه وین که شامل سران روسیه، ایران و فرانسه است توافق ایجاد شود ظرف یک ماه این مبادله سوخت صورت می‌گیرد.
 • ‌این سوخت در ترکیه نگهداری خواهد شد، زیرنظر آژانس و ما، و جزییات در این زمینه در موافقتنامه‌ای که با گروه وین خواهیم داشت مشخص خواهد شد.
 • ازسوی ایران 1200 کیلوگرم اورانیوم 5/3 درصد مبادله خواهد شد و از طرف مقابل 120 کیلوگرم اورانیوم 20 درصد دریافت خواهد شد.
 • غنی سازی سوخت ایران ادامه پیدا خواهد کرد.
 • با مذاکرات بسیار فشرده‌ای که در ماههای اخیر و به ویژه در یکی دو روز گذشته انجام شد توافقات بسیار خوبی به دست آمد.براساس توافقات انجام شده میان ایران، برزیل و ترکیه، موافقت نامه‌ای به امضای وزیران خارجه‌ سه کشور رسید.
 • در این موافقت نامه اعلام شد همه‌ کشورها حق برخورداری از دانش هسته‌ای را برای اهداف صلح‌آمیز دارند و هرگونه اقدامات تقابلی مورد قبول هیچ کشوری نخواهد بود. ما رویکرد تعامل هسته‌ای را به جای تقابل هسته‌ای در دستورکار داریم و با این موافقت نامه طی یک هفته پس از امضایی که انجام می‌شود، آمادگی‌مان را به آژانس برای انجام مبادله سوخت هسته‌ای اعلام می‌کنیم و در صورتی که گروه وین که شامل سه کشور آمریکا ، فرانسه و روسیه و مسئولین آژانس هستند آمادگی داشته باشند و موافقتشان را برای تبادل سوخت اعلام کنند موافقت نامه‌ای میان ما و آن گروه به امضاء خواهد رسید که جزییاتش در آن قید می‌شود.»
 • ما آمادگی داریم ظرف یک ماه پس از امضای موافقت نامه با گروه وین میزان سوخت 5/3 درصد مورد توافق را به کشور ترکیه ارسال کنیم و در آنجا تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و با نظارت جمهوری اسلامی ایران نگهداری شود.»
 • در مدتی که توافق خواهد شد کشورهای عضو گروه وین سوخت 20 درصد مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران را در اختیار ایران خواهند گذاشت.
 • معتقدم این توافق در جهت احقاق حقوق ملت بزرگ ما گام بسیار ارزنده‌ای بود، انجام توافق نشان دهنده‌ی این است که حق طبیعی کشورمان برای برخورداری از این دانش و فعالیت چرخه سوخت به رسمیت شناخته می‌شود و مورد تایید همه‌ کشورها قرار می‌گیرد. ما درمقابل فعالیتی که در زمینه هسته‌ای خواهیم داشت، سوخت 5/3 درصدی تولید خواهیم کرد و سوخت 20 درصد را تحویل می‌گیریم.
 • پیشنهادی که کشورهای ترکیه و برزیل داشتند در بندهای مختلف بیانیه مورد اشاره و تاکید قرار گرفت که آن همکار ی کشورهای مستقل برای بهره‌مندی همه آنها از این دانش در جهت پیشرفت و توسعه کشورها خواهد بود. امیدواریم کشورهایی که این دانش را تاکنون در محدوده کوچکی به انحصار خود درآورده بودند حق کشورها را بپذیرند و با اعلام موافقتشان پاسخ جامعه‌ی جهانی را برای حرکت به سمت جهانی مملو از بهره‌مندی از دانش هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز و حرکت جدی در جهت محو سلاحهای هسته‌ای انجام دهند.»
 • بر اساس کلیاتی که مورد توافق قرار گرفته است، 1200 کیلوگرم سوخت 3 و نیم درصد را در کشور ترکیه نگهداری خواهیم کرد و در مقابل 120 کیلوگرم سوخت 20 درصد مورد نیاز را دریافت می‌کنیم.»
 • ظرف یک ماه پس از اعلام موافقت گروه وین و امضای موافقت نامه با آنها سوخت 3 و نیم درصد را به ترکیه ارسال خواهیم کرد و براساس جزییات موافقت نامه با گروه وین سوخت مورد نیاز خودمان را دریافت می‌کنیم.

 

کد خبر 62232

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =