وزیر جهاد کشاورزی با همراهی مسئولان محلی از شهرستان ایوان بازدید کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛مهندس محمدرضا مروارید به همراه مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی ازطرح گاوداری700 راسی، سد کنگیر، خط انتقال آب و مجتمع آبرسانی دشت زرنه بازدید کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این بازدیدها گفت: میزان اراضی تحت کشت آبی شهرستان ایوان تا سه ماه آینده با استفاده از آب سد کنگیر به 2 برابر افزایش خواهد یافت.

وی افزود: با همت وزارت نیرو در سال های گذشته سرمایه گذاری های کلانی برای احداث سد کنگیر انجام شده که هم اکنون حجم مخزن این سد 16میلیون متر مکعب آب است که بسرعت در حال پمپاژ بوده و احداث خط لوله اصلی آن نیز در دست اجراست.
محمود حجتی ادامه داد: با توجه به سیستم های نوین آبیاری در اراضی این منطقه در سطح یک هزار و 800 هکتار آبیاری تحت فشار انجام که امیدواریم در اوایل سال آینده و انجام عملیات پمپاژ آن تا پایان سال تمامی زمین های دیم این منطقه به آبی تبدیل شوند.
وی با بیان اینکه بر اساس گزارش های ارایه شده در شهرستان ایوان تا سه ماه آینده میزان اراضی آبی این منطقه دوبرابر می شود، گفت: این اقدام بدون شک تاثیر زیادی در افزایش ثروت ملی و درآمد مردم منطقه، افزایش محصول و ایجاد ارزش افزوده دارد که می توان با کمک مردم زنجیره تولید را در این منطقه گسترش داد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین در خصوص دامداری های نیمه فعال و تعطیل کشور گفت: با توجه به لایحه خروج از رکود و مصوبه آن و خط اعتباری که دولت و بانک مرکزی ایجاد کرده اند متقاضیان این واحدها می توانند در سامانه بهین یاب ثبت نام و بعد از بررسی در کارگروه های تخصصی استان در صورتیکه این طرح ها توجیه اقتصادی و امکان دوباره فعالیت داشته داشته باشند مشکلات بانکی آنها حل و اعتبار سرمایه درگردش برای ادامه فعالیت دوباره در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

سد کنگیر با ظرفیت ذخیره 20 میلیون مترمکعب آب با هدف تامین آب شرب و کشاورزی شهرستان ایوان احداث‌ شده که طول تاج این سد 750 متر و ارتفاع آن 42 متر است و برای ساخت آن 109 هزار مترمکعب بتون‌ریزی و یک هزار و 250 میلیون ریال اعتبار نیز برای ساخت آن هزینه شده است.
آب این سد علاوه بر تامین آب شرب شهرهای ایوان و زرنه، آب موردنیاز دو هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی روستاهای تابعه بخش زرنه را نیز تامین می‌ کند.

همچنین وزیر جهاد از گاوداری 700 راسی بازدید کرد. این گاوداری  که با پیشرفت 85درصدی با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال است بزرگترین گاوداری استان است که در صورت پرداخت تسهیلات مورد نیاز تا خردادماه سال آینده به بهره برداری می رسد و روزانه 30 تن تولید شیر خواهد داشت.

46

 

کد خبر 622728

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =