ایرنا نوشت: «جیمز ماتیس» وزیر دفاع پیشنهادی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب امریکا روز پنجشنبه گفت: آمریکا تنها در صورتی می تواند اعتبارش را در میان متحدان حفظ کند که به تعهدات خود در قبال توافقنامه برجام پایبند بماند.

وی با تایید این که آمریکا در سالهای اخیر شان و اعتبار خود را در جهان از دست داده است گفت، تنها راه بازگرداندن این اعتبار این است که کشورش باید به تعهدات خود پایبند بماند.

«دن سالیوان» سناتور جمهوریخواه ایالت الاسکا در نشست بررسی اعتبار جیمز ماتیس برای وزارت دفاع امریکا در سنای این کشور، خطاب به وی گفت، بسیاری معتقدند که آمریکا در چند سال اخیر اعتبار و قدرت خود را در عرصه بین المللی از دست داده و نه دشمنان این کشور از آن هراسی دارند و نه از اعتماد متحدان خود برخوردار است.

وی به عنوان نمونه گفت که ایران با اقداماتی نظیر حرکت های تعرضی علیه ناوگان آمریکا درخلیج فارس و یا گروگان گیری ملوانان آمریکایی نمونه بارزی از این بی پروایی نسبت به آمریکا است.

سالیوان از ماتیس پرسید به نظر شما چگونه می توان این اعتبار و قدرت از دست رفته را دوباره به آمریکا بازگرداند و آیا اعتبار این کشور در آغاز تصدی دولت تازه با چنین چالش هایی رو به رو خواهد بود؟

ماتیس در پاسخ گفت: من معتقدم تنها راه حفظ اعتبار ( آمریکا) در این است که وقتی قول می دهی به آن پایبند بمانی.

وی اضافه کرد، امریکا باید قادر باشد متحدان را گرد خود جمع کرده و تدابیری اتخاذ کند تا در صورتی که تحت فشار قرار گرفت از حمایت و پشتیبانی این متحدان برخوردار شود.

5252

کد خبر 622885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =