کارنامه عملکرد وزارت نیرو نشان می‌دهد در یک سال گذشته در مجموع ۲۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه آب و برق مصوب و اجرایی شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از پایگاه اطلاع رسانی دولت همزمان با گذشت یک سال از لغو تحریم‌های هسته‌ای و ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور، کارنامه عملکرد وزارت نیرو نشان می‌دهد در یک سال گذشته در مجموع ۲۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه آب و برق مصوب و اجرایی شده است که از این میان ۱۳.۲ میلیارد دلار موافقتنامه‌های اصولی و تفاهمنامه‌های اولیه بوده و ۱۰.۲ میلیارد دلار نیز اجرایی شده است که از مهمترین آن می توان به قرار داد شرکت آلمانی زیمنس با مپنا اشاره کرد. نکته قابل توجه در سرمایه گذاری های انجام شده در این مدت، حضور چشمگیر شرکت های اروپایی و آسیایی از جمله انگلستان فرانسه، ایتالیا، کره جنوبی، روسیه، چین و ژاپن است که اکثر آن نیز در حوزه برق صورت گرفته است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت با بیان اینکه در یک سال گذشته ده‌ها سرمایه گذار خارجی در زمینه انرژی های نو وارد کشور شدند گفت: در حال حاضر قراردادهای زیادی با شرکت های اروپایی و آسیایی منعقد شده است. ضمن اینکه شاهد ورود تجهیزات کم مصرف آب و برق و سیستم های  گرمایشی و سرمایشی با کارایی بهتر به کشور هستیم.  اظهارات علیرضا دائمی در این خصوص در حالی است که تامین مالی اجرای طرح ها و سرمایه گذاری های مستقیم در سال های گذشته فقط از طریق شرکت های چینی انجام می شد، با این حال با لغو تحریم های هسته ای شرایط به گونه ای شده که دست ایران برای انتخاب کشورهای سرمایه گذار باز شده است. موضوعی که به گفته وزیر نیرو، در یک دهه گذشته به طور مطلق امکانپذیر نبود.

انتقال دانش فنی و سرمایه گذاری دو ضرورت بخش نیرو

سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام شده در صنعت آب و برق در حالی است که در حال حاضر انتقال تکنولوژی و نیاز به سرمایه‌گذاری دو ضرورت مهم در حوزه انرژی در کشور است. علیرضا دائمی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با بیان اینکه در حال حاضر در ۹۵  درصد از صنایع برق و آب خوداتکایی داریم می گوید: با این وجود همچنان با تکنولوژی های روز دنیا فاصله داریم. وی با بیان اینکه با لغو تحریم های هسته ای فرصت خوبی برای انتقال تکنولوژی ها و انتقال  دانش فنی به مهندسان ایرانی فراهم شده می گوید: ما در زمان تحریم ها با احداث واحدهای نیروگاهی حوزه وظایف را پوشش می دادیم ولی سیستم های ما از نظام و دانش فنی موجود جهان فاصله داشته است.  لغو تحریم ها این امکان را فراهم می کند که از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

وی در ادامه قرارداد زیمنس و مپنا را مهمترین قرارداد ایران در حوزه برق در یک سال گذشته دانست و گفت: در این قرارداد ما توانستیم از تکنولوژی توربین های گازی با راندمان و ظرفیت بالا استفاده کنیم. دائمی در ادامه با اشاره به واردات توربین های گازی کلاس اف (F) به کشور با اجرایی شدن برجام گفت: واردات این توربین ها کاهش مصرف انرژی و کاهش آلودگی های زیست محیطی را به دنبال دارد. ضمن اینکه فقط به دنبال واردات نیستیم بلکه قراردادها به گونه ای است که انتقال دانش فنی برای ساخت این توربین ها هم در دستور کار است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو  با بیان اینکه در حوزه آب نیز به دنبال ارتقای بهره وری و کاهش مصرف هستیم گفت: بعد از لغو تحریم ها، شرکت های بزرگی وارد ایران شدند و با شرکت های داخلی همکاری کرده اند. به گفته وی در یک سال گذشته صدها کمپانی بزرگ اروپایی از جمله فرانسه و ایتالیا و از مناطق خاور دور از ژاپن، کره و چین در ایران سرمایه گذاری کرده اند.

این اظهارات در حالی است که  گزارش وزارت نیرو  در خصوص آخرین وضعیت سرمایه گذاری  شرکت های خارجی در حوزه آب نشان می دهد که در یک سال گذشته حدود ۱۶۸ توافقنامه به ارزش ۳.۱ میلیارد دلار با شرکت های خارجی در حوزه آب و فاضلاب مصوب شده است. همچنین ۱۳۳ قرارداد نیز به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار در حوزه آب اجرایی شده است. در همین حال ۸ فقره به ارزش حدود ۲.۳ میلیارد یورو در بخش آب، فاینانس، مصوب شده و ۶  فاینانس نیز به ارزش ۹۱۰ میلیون یورو اجرایی شده است.

از سوی دیگر سرمایه گذاری برای انرژی های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی از دیگر موضوعاتی است که دائمی به آن اشاره می کند. به گفته وی در  یک سال اخیر سرمایه گذاری های زیادی در این زمینه صورت گرفته که از میان آن می توان قرارداد ایران با شرکت ایتالیایی درباره استفاده از سیستم زمین گرمایی در سبلان اشاره کرد.

بسیاری از کارشناسان حوزه انرژی با اشاره به موقعیت ایران و ظرفیت های موجود در حوزه انرژی های تجدیدپذیر معتقدند، در صورت تامین سرمایه گذاری های مورد نیاز، حتی توان تامین برق اتحادیه اروپا از این طریق وجود دارد.

چشم انداز سرمایه گذاری های خارجی در بخش آب

بحران آب در ایران یکی از مشکلاتی است که نگرانی بسیاری از کارشناسان را به همراه داشته است. کارشناسان معتقدند با مدیریت مصرف و همچنین استفاده از سیستم هایی که بتواند در شرایط مختلف مصرف را کم کند می توان تا حدودی با این مساله مقابله کرد.

علیرضا دائمی با بیان اینکه برای بهره وری بیشتر بازیافت آب باید از سیستم های شیرین سازی آب که اقتصادی است بهره برد گفت: در حال حاضر واحدهای کوچکی در بخش خصوصی  این کار را انجام می دهند با این حال این شرکت ها از لحاظ دانش فنی هنوز به سطح مطلوب نرسیده اند و برای این کار نیاز است که از دانش فنی شرکت های بین المللی بهره برد.

اظهارات این مقام مسوول در وزارت نیرو در حالی است که در حال حاضر در کشورمان حدود ۲۵۰۰ کیلومتر سواحل آب است که با شیرین سازی آن می توانیم مصارف شرب و صنایع مان را تامین کنیم. دائمی در این باره با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه به این مساله تاکید شده می گوید: اجرایی شدن این امر به دو مولفه دانش فنی پیشرفته و دوم سرمایه گذاری نیازمند است که امیدواریم بعد از اجرایی شدن برجام هر چه زودتر عملی شود.

به گفته وی صنعت آب و برق یکی از صنایع ضروری در کشور است به همین دلیل باید الزاما تمام تلاش را انجام دهیم تا بتوانیم آب و برق را به موقع و مناسب در همه نقاط کشور و برای همه مصارف مختلف از جمله کشاورزی، شهری و شرب قرار دهیم. به گفته وی  در حال حاضر توان ساخت نیروگاه ها، تصفیه خانه ها و سدهای بزرگ و صادرات خدمات فنی و مهندسی در کشور را داریم که امیدواریم با گشایش های ایجاد شده و با لغو تحریم ها بتوانیم صادرکننده بزرگ خدمات آب و برق در منطقه شویم.

گزارش سرمایه گذاری های خارجی انجام شده و در حال انجام در حوزه برق و آب بعد از لغو تحریم ها

 

مصوب

اجرایی

فاینانس مصوب

فاینانس اجرایی

۲۶۳ موافقتنامه به ارزش ۱۳.۲ میلیارد دلار

۱۸۲ فقره قرارداد اجرایی به ارزش ۱۰.۲ میلیارد دلار

۲۷ فقره موافقتنامه اصولی به ارزش حدود ۱۶میلیارد یورو

۱۵ فقره قرارداد فاینانس به ارزش ۴.۵ میلیارد یورو

 

۱۶۸ فقره به ارزش ۳.۱ میلیارد دلار در حوزه آب

۹۵ فقره به ارزش ۱۰.۱ میلیارد دلار در حوزه برق

 

۱۳۳ قرارداد به ارزش ۱.۸ میلیارد دلار در حوزه آب

۴۹ قرارداد به مبلغ ۸.۴ میلیارد دلار مربوط به حوزه برق

 

۸ فقره به ارزش حدود ۲.۳ میلیارد یورو در بخش آب

۱۹ فقره به ارزش حدود ۱۴ میلیارد یورو در بخش برق

۶ قرارداد به ارزش ۹۱۰ میلیون یورو در بخش آب

 

۹ قرارداد به ارزش ۳۵۶۴ میلیون یورو در بخش برق

* کره جنوبی، فرانسه، آلمان و ژاپن از کشورهایی هستند که در یک سال اخیر با ایران قرارداد داشته اند. 

*در حوزه فاینانس و سرمایه گذاری های خارجی نیز چین، روسیه، آلمان و ژاپن از کشورهایی هستند که در یک سال گذشته در ایران سرمایه گذاری انجام داده اند.

35223

 

کد خبر 623442

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =