جشنواره بین المللی تئاتر فجر آذربایجان شرقی پایان یافت

با برگزاری مراسمی ویژه در تالار اصلی تئاتر شهر تبریز، دومین جشنواره تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی به کار خود پایان داد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی، در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی با تقدیر از حضور هنرمندان تئاتر کشور و جمهوری آذربایجان در این شهر، گفت: به عنوان دبیر دومین جشنواره تئاتر استانی فجر آذربایجان شرقی، خوشحالم که مسئولان و متولیان فرهنگ این شهر امروز با همدلی و صداقت در کنارهنرمندان گرد آمده اند و برای برگزاری هرچه باشکوه این جشنواره و درخشش نام تبریز در کنار مردم ایستاده اند.

بابک نهرین افزود: در دومین دوره ی این جشنواره هفت گروه نمایشی از داخل و خارج از کشور مهمان ما بودند که به عنوان یکی از 7 استان برگزار کننده جشنواره فجر استانی بودیم و به جرات می توان گفت بهتر از دیگر استانها برگزار شد.

وی افزود: 3 گروه نمایشی مطرح کشور از تهران با همت اتابک نادری، مدیر هماهنگی تئاتر استان‌های هنرهای نمایشی که به قول خودشان شهروند افتخاری تبریز هستند، به تبریز آمدند و اجرای خوبی با استقبال پرشور مردم هنردوست تبریز ارائه کردند.

بابک نهرین تصریح کرد: دومین جشنواره تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی با استقبال خوب هنرمندان و اهالی هنر بسیار منظم و با کیفیتی بالا برگزار شد که به جرات این امر را مدیون مردم، مسئولان فرهنگی، مدیرکل و حراست اداری کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، متولیان فرهنگ و هنر، مدیران شهری، شهردار کلانشهر تبریز و مدیر تئاتر موزیکال باکو هستیم که در این مسیر ما را همراهی کردند.

دبیر دومین جشنواره تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی گفت: تئاتر تبریز با پشتوانه ای نزدیک به 120 سال اولین تئاتر کشور را دارد و من افتخار می کنم که امروز در این عرصه کهن فرهنگ در خدمت مردم و هترمندان عزیز شهرم هستم.

بابک نهرین ادامه داد: امیدواریم این حرکتها ادامه یابد، نه تنها آذربایجان شرقی بلکه گروههایی از دیگر کشورها بیایند، هنرمندان تبریز با تبادل افکار و آثار با هنرمندان دیگر کشورهای دنیا در رونق و توسعه تئاتر منطقه گامهای موثری بردارند.

وی در ادامه از شهردار تبریز، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، مدیرعامل و معاون سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برای حضور در مراسم اختتامیه دومین جشنواره تئاتر فجر استانی تشکر کرد.

هنر بهترین ابزار انتقال پیام های فرهنگی است

قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم، تأثیر هنر بر روح انسان را تأثیری عمیق و ماندگار دانست و گفت: هنر نمایش و موسیقی به دلیل قابلیت نفوذ و درک سریع توسط مخاطب، بهترین ابزار برای انتقال پیام های فرهنگی است.

"علی پیروز منش" هنر نمایش را هنری فراتر از تمامی هنرها عنوان کرد و افزود: آدمی از دیرباز به داستان سرایی، قصه پردازی و بازآفرینی افسانه های کهن اهتمام ورزیده است، به طوری که می توان روند تکامل فرهنگ و هنر را همراه و همسو  با روند تکامل بشر دانست.

وی با تأکید بر اینکه نمی توان منکر اشاعه لذت و اندیشه ورزی در تمامی سطوح جامعه شد، هنر نمایش را عجین شده با تمام لحظات زندگی انسانی دانست.

پیروز منش با بیان اینکه هنرمند در بازی هر نقش، در حقیقت آن را زندگی می کند، نمایش را قطعه ای از زندگی و سینما را عکسی از آن بیان کرد و افزود: بسترسازی محیط اجتماعی برای شکوفایی، رشد، بالندگی و انتقال هنر، وظیفه خطیری است که بر دوش ما خادمان فرهنگ قرار گرفته است و باید با همدلی و همزبانی بیشتر با هنرمندان، آن ها را در این مسیر همراهی کنیم.

وی آگاه سازی جهانیان نسبت به مبانی و اهداف انقلاب اسلامی ایران، گسترش مناسبات فرهنگی با ملل و اقوام مسلمان و ایجاد وحدت بین مسلمین را از ضرورت های جامعه امروز اعلام کرد و یادآور شد: با استفاده از زبان هنر به خصوص هنر نمایش می توان به این اهداف جامه عمل پوشاند.

پیروز منش ادامه داد: با دعوت از مردم با تبلیغ و اطلاع رسانی صحیح رخدادهای نمایشی می توان با زیباسازی و بهره وری پایدار از فضای واقعی چه در صحنه نمایش و چه بعد از آن، جامعه ای پویا و جوان داشت.

قائم مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد  اسلامی استان با قدردانی از زحمات مدیران آذربایجان شرقی و تبریز در برگزاری جشنواره تئاتر استانی فجر، بسترسازی برای نمایش های مردمی و فاخر را قدمی محکم در توسعه پایدار فرهنگی جامعه عنوان کرد و گفت: بسترسازی برای جلب حمایت حامیان مادی و معنوی در عرصه فرهنگ و هنر رسالتی بزرگ بر شانه هنرمندان است

وی در ادامه از شهردار تبریز، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، مدیرعامل و معاون سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و قائم مقام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی برای حضور در مراسم اختتامیه دومین جشنواره تئاتر فجر استانی تشکر کرد.

گفتنی است در این مراسم همچنین از شهردار تبریز، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری تبریز، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر، رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، معاون سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، حراست اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، رئیس امور هنری، کارشناس هنرهای نمایشی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان، مدیر هاتف شهر، به جهت همکاری های صمیمانه ی آنها در طول برگزاری جشنواره با تقدیم لوح تقدیر و تندیس ارک تقدیر شد.

همچینین به عکاسان منتخب نمایشگاه عکس تئاتر نیز 5 میلیون ریال جایزه نقدی به همراه تندیس ارک اهدا شده و آثار فرناز مطلوبی، لیلا فیصلی و ناطق زاده به عنوان عکس برتر انتخاب شد.

دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر استانی آذربایجان شرقی با حضور هفت گروه نمایشی از 24 تا 28 دی در تبریز برگزار شد.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 624906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =