ایلنا نوشت:دبیر هیات دولت نوشت: بخشی از جلسه هیات‌وزیران به بحث و تبادل‌نظر درباره حادثه تلخ و اندوهبار آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو اختصاص یافت.

محسن حاجی‌میرزایی درباره جلسه شب‌گذشته هیات وزیران نوشت: بی‌تردید مهمترین اولویت این روزها تسریع در آوار برداری، رسیدگی به وضعیت مصدومان، شناسایی پیکرها و برگزاری مراسم تشییع و تجلیل جان‌باختگان و رسیدگی به وضع خانواده آنان، ساماندهی کسب و کار صاحبان واحدهای تخریب شده، ارائه خدمات بیمه به اصناف و کارگران شاغل در این ساختمان، معافیت مالیاتی و تمهید شرایط لازم برای فعال شدن واحدهای تجاری مجاور است که به سرعت در حال انجام است.

دولت نیز تعدادی از اعضای خود و نیز مسوولان بنیاد مستضعفان، اتاق اصناف و شهرداری را مامور کرد که به سرعت این اقدامات را راهبری کنند. نکته مهمی که پس از فرونشستن این غبارها و رتق و فتق این امور پرداختن به آن ضرورت می‌یابد این است که چرا چنین اتفاقی افتاد؟ چگونه توسعه پیدا کرد و منجر به چنین حادثه اسف‌باری شد؟ چه کسانی مسئول این رویدادها هستند؟ چه قصورها و تقصیرهایی صورت گرفته؟ کدامیک از نهادها و سازمان‌ها در قبال این حوادث مسئول هستند؟

فارغ از هرگونه جهت‌گیری سیاسی جامعه ما نیازمند است در فضایی به‌دور از قیل و قال‌ها به شیوه تخصصی و فنی به بررسی همه‌جوانب موضوع بپردازند. رویه‌ای که در دنیای امروز رایج است و درباره چنین حوادثی که عواطف عمومی را آزرده می‌کند تشکیل گروهی با حضور متخصصان متنوع مورد نیاز برای بررسی همه‌جانبه و تهیه یک گزارش ملی است.

وقوع بسیاری از حوادث تلخ اگر بار دیگر تکرار نشود و جامعه را نسبت به بروز حوادث مشابه واکسینه و ایمن کند با همه تلخی‌ها فرصتی تلقی می‌شود که به همراه خود آموزه‌های نابی را به ارمغان می‌آورد. همواره تلخی‌ها حامل تجارب تاثیرگذارتری هستند و امید است این حادثه تلخ در یک بررسی جامع و بی‌طرفانه جامعه را از تکرار این تلخی‌ها در زمان‌های دیگر برهاند. امروز رییس‌جمهور وعده تشکیل کمیته‌ای برای تهیه چنین گزارشی را داد. این اقدام را باید به فال نیک گرفت.

2929

کد خبر 626798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =