۰ نفر
۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۴

مجری محبوب برنامه های کودک با اشاره به اینکه مطالعه آثار داخلی آدم را واکسینه می کند بنابراین معتقدم ابتدا باید با فرهنگ غنی خودمان آشنا شویم و سپس به سراغ کتاب های خارجی برویم، گفت: تمام توجه ما در حوزه ترویج فرهنگ کتاب خوانی به بزرگسالان معطوف شده حال آن که پایه های کتابخوانی بزرگسالان در کودکی شکل می گیرد.

شیما کریمی: سراغشان را گرفتیم تا هوای بهشت اردیبهشت کتاب را این بار با دو رفیق و همکار همیشگی ورق بزنیم. هوا، هوای کتاب بود و بس! حالا بماند که بوی توت سفید هم گاهی قاطی هوا می شد و حرف های عموپورنگ با طعم شیرین‌کاری‌های امیرمحمد بیشتر مخلوط می‌شد...

داریوش فرضیایی در این رودررویی یک راست بردمان به 8-27 سال پیش و گفت: از کودکی کتاب را دوست داشتم البته نه اینکه هر روز بخوانم ولی خب رابطه ام خوب بود. آن روزها خیلی دلم می خواست نویسنده شوم. حتی انشاهایی که می نوشتم هم تا حدودی بوی بزرگسالی می داد اما خاطره جالبی که هرگز فراموشش نمی کنم این است که 8-7 ساله بودم و تازه به محله جدیدی که چند خانه بیشتر نداشت اسباب کشی کرده بودیم. من با کمک چند دوستی که تازه پیدا کرده بودم در یک خانه مخروبه، کتابخانه ای برای خودمان راه انداختیم به این صورت که ابتدا یک جعبه خالی و بزرگ میوه را قفسه بندی کردیم و همه کتاب داستان های کم برگمان را که روی هم 12 جلد بود، درونش جا دادیم. 2 تا پارچه هم زده بودیم و اسم هر کس کتاب می گرفت را می نوشتیم و 2 روز مهلت می دادیم تا آن را بخواند و پس بیاورد. الان هم با یادآوری این خاطرات، دلتنگ آن روزها می شوم.

عموپورنگ در ادامه گفتگو با خبرآنلاین، گفت: گفتم دلتنگی، یاد یک خاطره دیگر افتادم. کلاس اول یا دوم راهنمایی بودم که برای گذراندن تعطیلات تابستان نزد برادربزرگم به بندرعباس رفتم. یکی از آن روزها کتابی120 صفحه ای از نویسنده ای فرانسوی را از کتابخانه داداشم برداشتم و خواندم. داستان این کتاب راجع به دختری بود که بنا به دلایلی از پدر و مادرش دور شده و شرایط بغرنج و سختی را در خانه یکی از فامیل هایش می گذارند. پس از مطالعه این کتاب خیلی گریه کردم و بعد از پایان تعطیلات که به تهران آمدم معلمم که خیلی دوستم داشت پرسید دلت می خواهد چه هدیه ای برایت بخرم؟ من هم اسم آن کتاب را گفتم. وقتی کتاب را برایم خرید گفت این به سن و سال تو نمی خورد چه جوری آن را خوانده ای؟ خندیدم و گفتم دوست داشتم. نمی دانم آن کتاب الان کجاست و متاسفانه هر چه فکر می کنم، نامش را هم به یاد نمی آورم اما به شدت دلتنگ دوباره خواندنش هستم.

وی اضافه کرد: یکی از خاطرات ناب و نادر دیگرم در حوزه کتاب هم مربوط می شود به 13-12 سالگی که یک نقاشی برای برنامه کودک آن زمان که خانم الهه رضایی مجری اش بودند ارسال کردم و بعد از مدتی کتاب «نماز، کلید بهشت است» نوشته شهید دکتر بهشتی را به عنوان هدیه از گروه کودک تلویزیون دریافت کردم. هنوز که هنوز است شور و هیجان آن روز را از یاد نبرده ام.

این مجری محبوب در ادامه با اشاره به پایین بودن سرانه مطالعه در کشور، میزان گرایش جامعه به کتاب را بسیار کم و نگران کننده ارزیابی کرد و اظهار داشت: ما آن روزها با شور و شوق، کتاب ها را می دیدیم، دست به دست می کردیم و می فهمیدیم اما الان اینترنت فاصله ها را زیاد کرده است و بچه ها اگر خیلی همت کنند در قاب مانیتور رایانه شان، کتاب ها را می بینند و می خوانند. متاسفانه شیوه کتابخوانی سنتی به شدت کم رنگ شده و این پیشرفت های سریع، زودهنگام و بی برنامه، بچه ها را قربانی کرده و بچگی ها را از ما گرفته است.

وی گفت: یک از نکات جالب توجه در سفرهای خارجی برای من، مشاهده مردمی است که از هر وقت و فرصتی برای مطالعه استفاده می کنند حتی هنگام نوشیدن قهوه یا در سفر با کشتی تفریحی نیز از کتاب جدا نمی شوند زیرا شالوده فکری فرهنگی آن ها از کودکی بر همین اساس استوار شده است اما تمام توجه ما در حوزه کتاب به بزرگسالان معطوف شده حال آن که پایه های کتابخوانی بزرگسالان در کودکی شکل می گیرد. کودکی، فونداسیون بزرگسالی است و همان طور که فونداسیون یک ساختمان باید قوی باشد همه باید بسیج شویم و فرهنگ کتابخوانی را برای بچه ها نهادینه کنیم.

فرضیایی، رسالت صدا و سیما را نیز در این زمینه مهم دانست و افزود: یک دست صدا ندارد و به نظر من مدیران رسانه باید برنامه های پرمخاطب را در این راستا جهت دهی نمایند و با تدبیر و مدیریت قوی از فرصت همراهی بچه ها و تلویزیون، نهایت بهره را ببرند.

عموپورنگ در بخش دیگری از سخنانش به نقد نمایشگاه بین المللی کتاب پرداخت و گفت: متاسفانه حضور در نمایشگاه برایم سخت است زیرا باید پاسخ گوی محبت های مخاطبان و طرفدارانم باشم و با توجه به این که انتخاب کتاب به تمرکز و دقت نیاز دارد؛ در آن وضعیت، تنها برای دیگران زحمت و دردسر درست می کنم و چیزی عاید خودم نمی شود. البته سال های قبل که می آمدم چیزی که زیاد در نمایشگاه دیده می شد انواع و اقسام فست فودها و سیب زمینی سرخ کرده بود! معلوم نبود سیزده بدر است یا نمایشگاه کتاب؟! ظاهرا برای برخی نقطه های حرف «ت» جا به جا شده و برای خوردن کباب به نمایشگاه می آیند تا خریدن کتاب!

داریوش فرضایی 37 ساله که دانش آموخته گرافیک است در ادامه از کتاب کودکانه «تمام شیطنت های من» به عنوان آخرین کتابی که خوانده یاد می کند و می گوید: این کتاب را که همین چند روز پیش یکی از بچه ها برایم فرستاده، خانم نگار حقانی گردآوری و تصویرگری کرده و به بیان شیطنت های بچه ها پرداخته است. برخی از حرف ها و دسته گل هایی که بچه ها به آب داده بودند و در این کتاب آمده خیلی برایم خنده دار بود مثلا بچه ای به نام اردلان نوشته من در فصل تابستان اردکم را در آب سرد انداختم و روز بعد مُرد! یا پسری به نام فرهاد گفته یکی از کارهای بد من در کودکی این بود  که به دوست عینکی ام می گفتم چهارچشم!

هم چنین وی با تاکید بر این که کتاب بد وجود ندارد، مطالعه کتاب  «بادبادک باز» نوشته خالد حسینی را به همه اهالی کتاب توصیه کرد و با ارزشمند دانستن کتاب «دا» خاطر نشان کرد: کتاب بسیار خوب و پرفروش «دا» را از آقای احمدزاده نویسنده «اتوبوس شب» در سفر به خرمشهر هدیه گرفتم و موفق به مطالعه بخش هایی از آن گردیدم. خاطرات منتشر شده در این کتاب، بسیار تکان دهنده است.

مجری هنرمند برنامه های کودک تلویزیون افزود: مطالعه آثار داخلی آدم را واکسینه می کند بنابراین معتقدم ابتدا باید با فرهنگ غنی خودمان آشنا شویم و سپس به سراغ کتاب های خارجی برویم. به عنوان نمونه چه قدر خوب است که بچه ها به جای این که دنبال رمان ها و داستان های خارجی باشند ابتدا آثار خیلی خوب نویسنده هایی چون هوشنگ مرادی کرمانی، مصطفی رحماندوست، شکوه قاسم نیا و... را بخوانند.

او در عین حال تصریح کرد: نمی خواهم شعار بدهم اما واقعیت این است که بهترین و کامل ترین کتاب عالم، «قرآن کریم» می باشد که در دسترس همه قرار دارد و ای کاش بتوانیم همواره از این گنج گران بهای پیامبر بزرگ اسلام «ص» بهره بریم و به دستورات آن عمل نماییم.

عموپورنگ بچه ها و بزگترها که دستی هم بر قلم دارد در خاتمه از تصمیم جدیدش برای نگارش و چاپ خاطراتش در قالب کتاب، خبر داد و به خبرنگار خبرآنلاین گفت: همین قدر بدانید که تصمیم دارم همه اتفاقات زندگی و خاطرات ریز و درشت روزمره ام را جمع آوری و به چاپ برسانم زیرا فکر می کنم تنها چیزی که می تواند از من باقی بماند، همین دست نوشته هاست که به نوعی تا سال ها بعد مرا برای بچه ها به زبان خواهد آورد البته در حال حاضر از طریق سایتم سعی می کنم به گونه ای ردپای افکارم را برای بچه ها به یادگار بگذارم.

به این جای گپ و گفتمان که می رسیم امیرمحمد ریزنقش 14 ساله که کمتر لب به مصاحبه می گشاید به حرف می آید و ... گفتگوی خبرآنلاین با امیرمحمد را هم اینجا بخوانید.

کد خبر 62776

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 54
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مرادیان IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۹
  1 0
  به عمو پورنگ بگویید آن طور که من بیاد دارم البته از 27 یا 28 سال پیش اسم آن کتاب که ایشان از کتابخانه برادرش خوانده "پولیا نا روشنایی کوهستان" میباشد باز هم فکر میکنم اسم نویسنده اش "آنا ماریا ماتوته" میباشد البته من هم مثل ایشان خیلی مبهم یادم هست امیدوارم که درست گفته باشم
 • علی IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۹
  2 0
  باباایول به حافظه این مرادیان.منم فکرمی کنم همین کتاب باشه.البته تم عاشقانه هم تاجایی که یادم میادداشت.خیلی مخلصیم عمو!
 • بدون نام IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۹
  1 0
  سلام لطفادرباره کتاب خاطرات عموپورنگ،اطلاع رسانی کنید کدام انتشارات وکی منتشرمیشود؟ آقای فرضیایی توروخداکاری کنیدکه ارزون به دستمان برسد!مردیم ازبس کتاب گرون خریدیم!!
 • صزامی IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 1
  این هم آدرس سایت عموچورنگ http://farziaee.ir
 • بدون نام IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۰
  0 0
  واااااااااااااااااااااای عموپورنگ مررررررررررررررررررررررررررررررسی خیلی مرررررررررررررررررررررررررسی خیلی مرررررررررررررررررررررررررسی خیلی مرررررررررررررررررررررررررسی
 • یه نفر IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۱
  0 0
  داریوشم منتظر نوشته های پر محتوات هستم...
 • ژاله IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۱
  0 0
  به نام خدا سلام..از عمو ممنونم که بهمون این کتابای خوب رو معرفی کرد
 • بدون نام IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۱
  0 0
  وای عمویی جونم شما بی نظیرید فوق العاده اید لنگه ندارید تکید ماه اید و... خیلی خوشحال شدم دستتون درد نکنه بی صبرانه منتظر بهترین کتاب دنیا یعنی کتاب شما هستم
 • بدون نام IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۱
  0 0
  سلام آخ جون عموپورنگ گل و امیرمحمد گوگوری... چه حرفای خوبی زدن...خوشمزه بودا... راستی شما توت سفید زیاد دوست دارید؟!
 • غریبه اشنا IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۸۹/۰۲/۳۱
  0 0
  سلام عمویی خوبه که کتاب می خو ندین ولی من عمرا غیر کتاب درسی هام توی زندگیم هیچی نخوندم ولی عمو میشه خاطرات روز مرتو از همین فردا همین جا ثبت کنی هم من بیکار نیستم هم اینکه بیام نظر بدیم بینیم عمو م چه کار می کنه .. نه
 • صمد اقا IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۱
  0 0
  عمو پورنگ عزيز سلام شما انسان زحمت كشي هستيد ولي اگر ميشه كمي از برنامه عمو قناد كه مسايل اموزشي زيادي دارد استفاده كنيد
 • ليلاشمسيان IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۱
  0 0
  سلام عموواقعا خسته نباشيد از برنامه بوستان دوستان پورنگ چه خبر
 • بدون نام IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۲
  0 0
  آخ جووووووووووووووون عمويي منتظريم
 • ساميار IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۲
  0 0
  سلام عمو عمو من منتظر چاپ كتابتون هستم. مرسي عمو
 • بدون نام IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۲
  0 0
  بافیتیله ای هاهم مصاحبه کنیدلطفا
 • سمانه IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۴
  0 0
  عمو من هم كتاب دا را خوندم من 800 صفحه اش را خوندم 800 صفحه را توي دوهفته خوندم از بس علاقه داشتم عمو مرسي نه ممنون كه توي اين همه غرب زدگي شما كه اين قدر رو بچه ها نفوذ داريد اين طور فرهنگ سازي ميكنيد
 • محمدرضا IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۴
  1 0
  سلام دقت کردیدکه دریک سال و اندی که ازشهرت دا می گذردتقریبا همه چهره هاتلاش می کنندکتابخوان بودنشان راباشخص دا به همه ثابت کنندوالبته شاید هم برا رو کم کنی!بهرحال بازم گلی به گوشه عمو که نگفته یه شبه همه دا رونخونده گفته بعضی قسمت هاش...عمو!کتاب خودتوعشقه-ممنون ازخبرآنلاین عزیزوفهیم که خوب می دونه غیرمستقیم چیکارکنه
 • نیلوفر IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۶
  0 0
  سلام. برای اماده شدن کتاب خاطرات عموی مهربونم لحظه شماری میکنم ....
 • ساناز IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۶
  0 0
  سلام . بابت مصاحبتون با آقای فرضیایی واقعا تشکر می کنم . لطفا همیشه هرچند وقت یکبار با ایشان و بقیه ی اعضای بوستان دوستان پورنگ مصاحبه کنید . با تشکر
 • بدون نام KW ۱۲:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۷
  0 0
  فقط میگم عموپورنگ لنگه نداری
 • سوسن KW ۰۴:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  0 0
  بهترین عموی دنیا فقط فقط داریوش فرضیایی عموپورنگ هست عموییییییییی خیلی دوسسسسسسسسست داریم
 • حمیدرضا KW ۰۴:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  0 0
  مطمئنم پر فروش ترین کتاب میشه ایول عمویی
 • حمیدرضا KW ۰۴:۱۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  0 0
  مطمئنم پر فروش ترین کتاب میشه ایول عمویی
 • بدون نام KW ۰۸:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  0 0
  سلام به عموپورنگ بگین طرفدارای ایشون همه هستن لطفا بازم با عموپورنگ مصاحبه کنید
 • سمیرا فکور KW ۰۸:۵۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  0 0
  عمویی خیلی عالیه هوراااااااااااااا
 • بدون نام KW ۱۷:۰۵ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  0 0
  عموپورنگ عزیز خیلی گلی ما که به شخصه شمارا خیلی دوست داریم
 • بدون نام KW ۱۷:۰۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۸
  0 0
  عالیه عالیه عموپورنگ
 • عسل IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۸۹/۰۳/۰۹
  0 0
  سلام من از عمو ممنونم كه چيزاي خوب و آموزنده به ما ياد ميده
 • بدون نام KW ۰۴:۵۹ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۰
  0 0
  عمو خیلی ماهین امیدوارمزودتر تابستون بیاد روی ماهتونو ببینیم
 • ندا IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۰
  0 0
  عموخودت کی میای؟کتابت کی میاد؟ توروخداکتاب چاپ شدخبرمون کنید
 • فاطمه IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۱
  0 0
  سلام من تازه واسه خودم ایمیل درست کردم خواستم بگم عمو خیلی کلی
 • مهدی IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۲
  0 0
  لطفاباعموهای فیتیله هم مصاحبه کنید مرسی
 • ح-اكبري IR ۰۵:۳۲ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۶
  0 0
  برنامه هاتون عاليه بيشتر از بچه ها بزرگتر ها تماشا مي كنند خيلي خوبه كه ميتوني هم خودت شاد باشي هم ديگران رو بخندوني موفق باشي هم وطن
 • وروجک صورتی IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۳
  0 0
  به عمو بگید خیلی خیلی............... دلم براش تنگ شده ترو خدازودتر برگرده.
 • شکیبا IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۵
  0 0
  در شعر ها بیشتر از صدایامیرمحمداستفاده کنید.
 • مهسا IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۱
  0 0
  من شما رو خیلییییییییییییییییییییییییییی ددددددددددددووووووووووووست دارم من سال 1380 برنامه ی شما رو تماشا میکنم بهترین برنامه برنامه ی عمو پورنگ و بدترین برنامه فیتیله شادونه افتابگردون قاصدک عصربخیر شب بخیر رنگین کمون صبح بخیر.عموجون شما بهترین عمو یه دنیا یین
 • مريم IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۶
  0 0
  عاليه فقط زمانش كم است.لطفا زمانش را بيش تر كنيد.
 • صباومصطفی وخیلی ازبچه های دیگرقم IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۷
  0 0
  سلام عمولطفا درایام تابستان به شهر قم بیاییدخواهش میکنم دلمون گرفته
 • صباومصطفی وخیلی ازبچه های دیگرقم IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۱۷
  0 0
  سلام عمولطفا درایام تابستان به شهر قم بیاییدخواهش میکنم دلمون گرفته
 • قلی جون بقالی سر کوچه IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۸۹/۰۶/۱۹
  0 0
  عمو پورنگ واقعا عالی هستید فقط چرا سهند ومتین نمیان جوابمو بدین امیرمحمد جون واقعا عالی هستش همتونو دوستدارم راستی امروز عید فطره عید شما مبارک هم شما وهم امیر محمد جون من امیر محمد و سهند ومتین رو خیلی دوست دارم.اما حیف سهند ومتین رفتن راستی چرا رفتند؟خدا نگه دار.
 • یه دوست IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۳
  0 0
  سلام عمو خیلییییییییییییی دوستون داریم . ما علیرضا و امیرمحمد صادقی از کرج و روژان کاردان از همدان هستیم. برنامتون واقعا خوبههههههههههههههههه.
 • sawa IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۳
  0 0
  خیلی عالیه خیلی دوستت دارم عمو! کودکی نکردم تا زودتر بزرگ شوم و زمان چه دیر میگذشت حالا سالها به سرعت میگذرند و زندگی در نظرم بچه بازی مینماید
 • sawa IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۳
  0 0
  خیلی عالیه خیلی دوستت دارم عمو! کودکی نکردم تا زودتر بزرگ شوم و زمان چه دیر میگذشت حالا سالها به سرعت میگذرند و زندگی در نظرم بچه بازی مینماید
 • گل بهار IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۳
  0 0
  سلام عمو چطوری میتوانیم تو بوستان دوستان پورنگ شرکت کنیم؟
 • امیر حسین کریمیان IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۳
  0 0
  با تسلیت به بوستان دوستان من امیرحسین کریمیان هستم ازمشهد
 • زهره IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۴
  0 0
  خیلی دوستت دارم عمو پورنگ بابت فوت آش دایی هم متاسفم وتسلیت میگم
 • زهره IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۸۹/۰۷/۰۴
  0 0
  خیلی دوستت دارم عمو پورنگ بابت فوت آش دایی هم متاسفم وتسلیت میگم 1شنبه کافینت دانشگاه مشهد
 • ghasedak IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۲۹
  0 0
  سلام عمو جون من شماروخيلي دوست دارم اميدوارم بدونيد مخاطباتون هميشه بچه ها نيستن يکي مثل منم پيدا ميشه که از برنامتون لذت ببره با تشکر فراوان از شما
 • محمد IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۸۹/۰۹/۰۴
  0 0
  سلام عمو پورنگ وامیرمحمدمن شما راخیلی دوست دارم و دلم ممی خواهد به برنامه شما بیایم چه کار باید بکنم؟من دوم دبستان هستم.
 • مریم IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۰
  0 0
  از چه طریق میشه تو برنامه بوستان دوستان پورنگ شرکت کرد؟
 • بدون نام IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۹/۱۷
  0 0
  salam.amoo joo00nam.man u ra kheili dost daram .hamishe baraton doa mikonam salamat bashid,makhsosan alan k moharram ast shabha bad az zearat ashora baray salamati va hajataton doa mikonam.am00 shayad bavar nashe vali man tanha kasi hatam k enghadr u ra dost daram....hatta bishtar az madareton....lotfan nazaram ra bekhanid va javab dahid...montazeram. by!
 • مریم IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۸۹/۱۰/۱۸
  1 0
  سلام. عموجون من همیشه توی مدرسه شعرهای شما رامی خانم دوستان به من میگویند عموپورنگ.
 • ایلیا IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۰
  0 0
  من شما رو خیلی دوست دارم و همیشه برنامه هاتون نگاه میکنم من از استان گلستان شهرستان کلاله روستایی دهنه .سنم 6ساله هستم دوستون دارم
 • marzieh IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۵
  0 0
  از برنامه خيلي شاد و جذاب عمو پورنگ تشكر مي‌كنم. براي اينكه برادرزاده هام بتونند در برنامه عموپورنگ شركت كنند، چه اقدامي بايد بكنم. لطفا مرا راهنمايي كنيد.