۰ نفر
۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۹

همزمان با روز جهانی موزه نخستین موزه قرآن کریم در اصفهان گشایش یافت.

به گزارش فارس گردآوردنده قرآن‌های چاپی برای نمایش در نخستین موزه قرآن کریم در شهر اصفهان سه‌شنبه شب در آیین گشایش این موزه بیان داشت: آثاری که در حال حاضر در نخستین موزه قرآن کریم در شهر اصفهان به نمایش گذاشته شده‌ با بیش از 400 سفر به نقاط مختلف دنیا گردآوری شده‌ است . در این سفرها تحقیقات فراوانی در کتابخانه‌ها و موزه‌های دنیا انجام دادم که در نتیجه این یافته‌ها از 14 جلد قرآن کریم عکسبرداری انجام شد.

این گردآورنده قرآن‌های چاپی با بیان اینکه قدمت قدیمی‌ترین قرآنی که در این تحقیقات گردآوری شده است، به دوره عثمانی و صدر اسلام بازمی‌گردد، افزود: این تحقیقات بر روی نوع کاغذ به کار رفته، محل نگهداری و تهذیب این قرآن‌ها بوده است. این نوع گردآوری قرآن در نوع خود منحصر به فرد بوده و به جاست مسئولان کشور برای چاپ آنها اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه کار تحقق برای جمع‌آوری قرآن‌های چاپی را از سال با سفر به نقاط مختلف دنیا از سال 1350 آغاز کرده است، افزود: در این سفرها 50 جلد قرآن برای نمایش در نخستین موزه قرآن کریم اصفهان گردآوری شده است.

نادقلی نادری اظهار داشت: شهر فرهنگ و ادب دوست اصفهان قداست داشتن یک چنین موزه‌ای را داشت و باید موزه قرآن کریم این شهر در کنار پنج موزه برتر جهان در زمینه نگهداری قرآن‌های نفیس قرار بگیرد.

این گردآورنده قرآن‌های نخستین موزه قرآن کریم اصفهان با بیان اینکه بزرگ‌ترین گنجینه قرآن در دنیا در توبکای قرار دارد، ادامه داد: دومین گنجینه قرآن کریم جهان در آستان قدس رضوی و سومین گنجینه در موزه ایران باستان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: برخی از شهرهای مطرح دنیا مانند لندن و پاریس که دین اسلام دین رسمی آنها نیز شناخته نمی‌شود بزرگ‌ترین موزه‌های قرآن کریم را در خود جای داده‌اند.
نادری افزود: افرادی که گنجینه‌ای از آثار نفیس قرآنی را دارند باید با سپردن این آثار به موزه‌ها مانع از بین رفتن این آثار در طول زمان شوند.

وی با بیان اینکه اثری در دنیا به اندازه قرآن این همه هنر در آن به کار نرفته است، اضافه کرد: حدود 150 هنر مختلف در قرآن کریم به کار رفته است که باید علاوه بر قرائت آن به عمل به آموزه‌های آن نیز توجه کرد.

کد خبر 62848

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =