مومنی شریف رییس سازمان حوزه هنری در سخنانی از ویژگی‌های سریال «معمای شاه» گفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رییس حوزه هنری در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود به اهمیت موضوع سریال «معمای شاه» پرداخت و از اینکه این مجموعه تا چه اندازه با خشم شبکه‌های معاند همراه شده است صحبت کرد.

محسن مومنی شریف بیان کرد: «سریال«معمای شاه» را دنبال می‌کنم و به نظر من این مجموعه در نشان دادن تاریخ پهلوی موفق عمل کرده است.»

او ادامه داد: «به اعتقاد من این مجموعه فرصت خوبی برای مردم ایران فراهم می‌کند تا با تاریخ معاصر ایران به خصوص دوره پهلوی دوم آشنا شوند و در جریان اتفاقات آن دوران قرار بگیرند.»

رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی به انتقادات وارد شده به کیفیت سریال اشاره کرد و گفت: «تاکنون اظهارنظرهای متفاوتی راجع به بخش‌های مختلف این سریال منتشر شده که به اعتقاد من این اظهارنظرها بیشتر سلیقه‌ای است. عده‌ای به دیالوگ‌های این سریال نقد وارد می‌کنند و برخی دیگر فیلمنامه را فاقد جذابیت می‌بینند. تحلیل‌های گوناگونی وجود دارد و برخی از این نظرات سلیقه‌ای است. به نظر من باید نظر آقای ورزی را هم در این موارد جویا شویم چرا که ایشان معتقد است در ساخت این سریال همکاری لازم و باید و شاید با  او صورت نگرفته است.»

مومنی شریف در بخش دیگری از صحبت خود به هجمه‌های شبکه‌های معاند پرداخت و توضیح داد: «چنین هجمه‌ها و خشمی کاملا طبیعی است؛ چرا که  شبکه‌های معاند با اصل موضوع مخالف هستند و مایل نیستند واقعیات آن دوران برای مردم بازگو شود. خصوصا خاندان پهلوی و فرح پهلوی این جریان را مدیریت می‌کنند؛ آنها با پول‌هایی که از مردم ایران به غارت بردند کارهایی در دنیا می‌کنند تا تاریخ را در نظر مردم به گونه‌ای دیگر جلوه دهند.»

او ادامه داد: «در راستای تطهیر خاندان پهلوی سرمایه گذاری‌های زیادی صورت گرفته، مستندهای زیادی ساخته شده که اغلب این مستندها تحریف شده هستند. (اینکه می‌گویم اغلب یعنی می‌خواهم با احتیاط صحبت کنم چون در آنها بعضا، یک سری واقعیات هم ذکر شده است.)»

رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: «در این رابطه به چند مثال اشاره می‌کنم. دراین مستندها می‌خواهند رضاخان را چهره‌ای مثبت، خدمتگزار، غیرواقعی و مستقل نشان دهند در حالیکه در واقعیت رضاخان آدم مستقلی نبوده، رضاخان را دیگران سرکار آوردند و همان‌ها هم او را از کار برکنار کردند. در واقع، رضاخان نوکر دیگران بود. نکته دیگر این است که درباره ساخت و سازها وعمران و آبادی‌های زمان رضاخان اغراق می‌کنند.»

او سریال«معمای شاه» را از جهت اینکه توانسته واقعیات را به جوانان نشان دهد قابل تقدیر دانست و  ادامه داد: «در مستندهای ساخته شده در کشورهای بیگانه راجع به شخصیت شاه دروغ پردازی‌های زیادی صورت گرفته ازجمله اینکه چهره مهربانی از شاه ارائه می‌دهند که همه می‌دانیم اینگونه نبوده یا اینکه شاه را شخصی روشنفکر نشان می‌دهند که همه می‎دانیم اغراقی بیش نیست.»

مومنی شریف همچنین، گفت: «یکی دیگر از نکات مهم موجود در این مستندهای اغلب کذایی اینکه در این مستندها به شدت راجع به ساواک دروغ می‌گویند، در حالیکه بسیاری از مردم ما اذعان دارند که از ساواک می‌ترسیدند و خاطره تلخی از آنها دارند، ضمن اینکه راجع به اصل انقلاب اسلامی و ریشه‌های انقلاب هم تلاش در دروغ پردازی می‌کنند و عملا دست به تحریف می‌زنند. کاملا معلوم است موضوع این سریال درست انتخاب شده که توانسته خشم آنها را برانگیزد.»

58243

کد خبر 628603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام RO ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
  8 1
  نمی دونم این چطور موفقیتی هست که مبارزین اصلی با رژیم شاه می گویند این سریال دروغ و تحریف است در گفتن تاریخ موفق بوده یا در گفتن اون چیزهایی که شما دوست دارید تاریخ باشه؟خانواده آیت الله طالقانی می گن این فیلم تاریخ رو تحریف کرده بعد یه عده میان می گن تو گفتن تاریخ موفق بوده
 • بی نام A1 ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
  12 1
  فقط ما خوبیم
 • بی نام IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
  11 1
  ماست بند که نمیگه ماست من ترشه...
  • بی نام A1 ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
   0 0
   معمای شاه تولید صدا و سیماست و نه حوزه هنری
 • بی نام IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
  11 2
  واقعاً به چیزایی که گفتی باور داری؟
 • فرهاد A1 ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
  6 1
  میگم اگه ملاک برای موفق بودن خشم شبکه های بیگانه هستش چطوره یه سریال بسازیم صبح تا شب توش فحش ناموسی بدیم به خاندان پهلوی چون شبکه های به قول شما معاند ناراحت میشن لذا سریال خوبی میشه
 • بی نام A1 ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۶
  4 0
  بله شما راست می گید