یک کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گو با خبرآنلاین گفت: حضور ترامپ به عنوان ریاست جمهوری ایالات متحده باعث پیچیده تر شدن مسائل خاورمیانه خواهد شد.

ایالات متحده امریکا یکی از طرفهایی بوده است که در مذاکرات صلح خاورمیانه تاثیر گذار بوده و هر کدام از روسای جمهور آن با طرح و برنامه ای جدید خواسته است با شکل دادن روندی برای مذاکره در این مورد نقش آفرین باشد. گذشته از اینکه هر کدام با چه سازو کار و چه نیتی این مذاکرات شکل گرفته به هر روی هیچ کدام از این تلاشها به نتیجه مطلوبی نرسیده و گره کور خاورمیانه را بیش از گذشته پیچیده تر کرده است. اوباما به عنوان آخرین رئیس جمهوری که تلاشهای او نیز بی ثمر ماند و رای ممتنع به قطع نامه شورای امنیت در محکومیت شهرک سازی ها آخرین و شاید مهمترین کاری بود که آمریکا در این مورد انجام داد. با حضور ترامپ در کاخ سفید نگاهها دوباره به کاخ سفید دوخته شده است که چه برنامه ای می تواند برای روند صلح خاورمیانه داشته باشد. حسن هانی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه در این باره گفت: حضور ترامپ به عنوان رئیس جمهوری امریکا می تواند به پیچیده تر شدن معادلات بینجامد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به اینکه هشت دهه ملت فلسطین دچار یک نوع سردرگمی و بی هویتی شدند گفت، مسئله فلسطین یک مسئله کاملا پیچیده ای است که به دلیل اینکه کشورهای اروپایی و امریکا به شدت تحت تاثیر و تحت فشار لابی صهیونیستی و یهودیان اروپایی هستند تا از اسرائیل جانبداری کنند، گشایش خاصی در این موضوع دیده نشده است. بعد از ورود ترامپ رئیس جمهور امریکا وضعیت فلسطین در مقایسه با گذشته پیچیده تر و بحرانی تر خواهد شد. به دلیل اینکه نزدیکی زیادی بین ترامپ و لابی های صهیونیستی وجود دارد.

حسن هانی زاده

او ادامه داد: به هر حال ترامپ تاجر و سرمایه داری بوده است که تعامل و تنگاتنگی زیادی با سرمایه داران یهودی داشته و همکاری مشترک اقتصادی و مالی زیادی وجود داشته است. لذا ترامپ تلاش می کند تا از این بعد، جنبه سیاسی دیگری هم اضافه شده و حمایت سیاسی خود را از اسرائیل تشدید می کند.

هانی زاده افزود: مسئله مهمی که وجود دارد این است که ترامپ دو موضوع را در دستور کار خواهد داشت: اولی تشویق بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به گسترش شهرکهای یهودی نشین و دوم انتقال سفارت امریکا از تلاویو به بیت المقدس است که اگر این دو مقوله عملیاتی شود و مسئله شهرک نشینی هم در اراضی اشغالی گسترش پیدا کند قطعا فلسطین وارد فضای پرتنشی خواهد شد که ممکن است درگیری ها و کشتارها را در اراضی اشغالی تشدید کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با تاکید بر اینکه ترامپ همگامی بیشتری در حال حاضر با نتانیاهو دارد گفت: انتخاب یک یهودی برای سفیر امریکا در اسرائیل می تواند فضای اراضی اشغالی را بحرانی تر کند و لذا مسئله فلسطین وارد مرحله دشوارتری خواهد شد که این امر نیازمند همگرایی همه جنبشهای جهادی فلسطین برای اتخاذ یک سازو کار مناسب در راستای تقابل با وضعیت کنونی است.

حسن هانی زاده در پاسخ به این سوال که چرا با اینکه لابی های صهیونیستی از خانم کلینتون حمایت می کردند ولی رابطه ترامپ با اسرائیل سازنده است گفت: هر رئیس جمهوری چه از حزب دموکرات یا جمهوری خواه قصد ورود به صحنه مبارزات انتخاباتی داشته باشد به نوهی به لابی صهیونیستی تعهد دارد که کمکهای مالی و نظامی خود را به اسرائیل افزایش دهد. در واقع در سیاست کلان امریکا امنیت پایدار رژیم صهیونیستی فراتر از همه موضوعات و سیاستهای داخلی و خارجی امریکا است. دونالد ترامپ همکاری تنگاتنگی با اکثر یهودیان ایالات متحده دارد و طبیعی است که با اسرائیل و مخصوصا نتانیاهو همکاری و هماهنگی بیشتری خواهد داشت.

هانی زاده افزود: درست است که کلینتون به لحاظ شخصیتی و برنامه های تعیین شده نزدیکی زیادی به اسرائیل داشت ولی به هر حال سیاست خانم کلینتون در راستای گسترش شهرکهای یهودی نشین نبود. ولی اکنون ترامپ نتانیاهو را تشویق می کند که شهرکها را توسعه دهد و قطع نامه ای که در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد و امریکا رای منفی به آن نداد و آن را وتو نکرد ناظر بر این است که اوباما قصد داشت نمره مثبتی را در کارنامه سیاست خارجی خود نسبت به مسلمانان داشته باشد، در حالی که ترامپ در نقطه مقابل اوباما قرار دارد و حتی بعد از تصویب این قطع نامه در مقابل آن موضع گرفت. به نظر می رسد که او سعی خواهد کرد مشکلات و محدودیتهایی برای مسلمانان ایجاد کند.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که با توجه به آمدن یک سفیر یهودی و همچنین انتخاب یک مشاور یهودی، در آینده طرح و برنامه ای برای صلح خاورمیانه از طرف ترامپ وجود نخواهد داشت، گفت: وضعیت مناسبات با ورود ترامپ با گذشته تغییر کرده است. در گذشته اوباما به خاطر اختلافاتی که با نتانیاهو داشت روابط امریکا و اسرائیل از سطح خوبی برخوردار نبود. اکنون سیاستهای ترامپ این است که اول امنیت پایدار اسرائیل را تامین کند، ضمن اینکه برای ترامپ، داعش و النصره و حماس یکسان محسوب می شود و برای او بین جنبشهای جهادی و مبارز فلسطینی و گروههای تروریستی تفاوتی وجود ندارد. او سعی خواهد کرد فشارهای بیشتری به حماس و جهاد اسلامی وارد کند تا در واقع این جنبشهای جهادی از صحنه مبارزات فلسطینی خارج شوند. اکنون ترامپ در سیاستهای خود به بهانه سرکوب گروه های فلسطینی با همه جنبشهای جهادی موجود در منطقه مخصوصا در خاورمیانه مقابله خواهد کرد.


49312

کد خبر 628793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =