شرق در گزارشی به توهین های اخیر سعید قاسمی به مرحوم آیت الله هاشمی پرداخته است.

«سياست اصلاح‌طلبان پدربزرگي داشت كه قسمت است ديگر،... گفته‌‌اند خدايا زير تريلي بروم در اين مسير در اين جاده‌ها صاف بشوم اما اين‌جور نشود كه ٢٠٠ تا باديگارد داشته باشم يك ماشين آمبولانس با چهارتا، پنج‌تا دكتر ويژه كه ضربان قلبم رفت بالا آمد پايين بدوند. يك بيمارستان حضرت امامي كه چهارتا خانه با خانه من فاصله داشته باشد و آن كادر بيمارستان ناراحتند مي‌گويند هر هفته كه اين خانواده مي‌آيند آنجا چكاپ نهايي مي‌شوند آمرانه برخورد مي‌كنند مثل ارباب رعيت. اين را هم داشته باشيد. يك‌دفعه آخر كاري در استخر «وي‌آي‌پي» فرح در سعدآباد سكته بزني كه ... و بعد بدوبدو نيم‌ساعت هم طول بكشد كه لباس تنت كنند ببرندت بيمارستان شهداي تجريش. معروف است، بيمارستاني كه سرما بخوري بروي آن تو شكلات‌پيچ برمي‌گردي. وقتي ببرندت آنجا مي‌گويند يك‌ساعت است دير آورده‌ايد... خدايا براي من يك فرصتي بده يك مدلي كه وقتي  لا اله الا الله مي‌گويند در مسجد يا هيئت. نمي‌خواهم.نخ تسبيح جريان انحرافي پاره شد. هرچي بخواهند بدوند اينها الان آدم بتراشند، ديگه ما به آن مسير برنمي‌گرديم».

اينها حرف‌هاي تازه سعيد قاسمي در يك جمع عمومي عليه كسي است كه ديگر نيست. او شهريورماه ٩٤ هم باز در يك جمع ديگري كه ويدئو آن در سايت آپارات موجود است هاشمي را به شمربن ذي‌الجوشني تشبيه مي‌كند كه در صفين كنار حضرت علي (ع) جنگيده، اما بعدا روي امام حسين(ع) شمشير مي‌كشد. به برخي سخنان هاشمي از جمله ايده رهبري شورايي اشاره مي‌كند و با هيجان حرف‌هايي مي‌زند كه قابل چاپ نيست.

سعيد قاسمي كمي تا قسمتي شبيه است به حسن عباسي؛ «تئوريسين دكترينال بدون مرز» با اين تفاوت كه عباسي به سخنانش وجوه تئوريك- فكري مي‌دهد، اما سخنوري‌هاي سعيد قاسمي ساده و عاميانه‌تر است. از قضا در ماجراي دستگيري ٢٤ساعته حسن عباسي هم از او به‌شدت حمايت كرد.

در «ويكي‌پدياي» او آمده است: «استفاده از ادبیات کوچه‌بازاری و دمیدن شور در مخاطبان با ازکوره‌دررفتن، عصبانی‌شدن و کوبیدن روی میز از جمله ویژگی‌های سخنرانی‌های قاسمی است». مدرک کارشناسی‌ارشد معماری از دانشگاه علم و صنعت دارد. هم‌دانشگاهي احمدي‌نژاد بوده و بارها از او حمایت کرده ‌است، هم‌اكنون هم استاد معماری دانشگاه شهید رجایی است. او از فرماندهان جنگ و مسئول اطلاعات عمليات لشكر ٢٧ محمد رسول‌الله(ص) بوده است. از منتقدان سرسخت دولت روحاني است و سخنانش در رسانه‌هاي اصولگرا بازتاب زيادي دارد. چندي قبل در يكي از بزرگداشت‌هاي شهداي مدافع حرم گفت: «وزیر مسکن و شهرسازی از همان ابتدا هرکجا رفت، اعلام کرد که مسکن مهر افتضاح‌ترین و بدترین طرح در دوران جمهوری اسلامی بوده است، اما ما اعلام می‌کنیم بدتر از مسکن مهر، برجام است و برجام از نظر ما یکی از نکبت‌‌بارترین، ذلت‌‌بارترین و سازش‌‌پذیرترین طرح‌های جمهوری اسلامی در این ۳۷ سال بوده است. برجام برنامه‌‌ای خسران‌‌آور و ویرانگر بود و پیش‌مقدمه این برجام یا همان برجام مقدماتی، قطع‌نامه ۵۹۸ و جام زهری بود که به امام راحل خورانده شد و بعد از آن هم برجام‌‌های چندگانه دیگری در برنامه ششم نوشته و به مجلس داده ‌شد که احتمالا رئیس مجلس این‌بار هم برای تصویب آن مساعدت می‌کند».

باوجود همه اينها، اما اصولگرايان تمايلي به واكنش در برابر سخنان قاسمي ندارند. ناصر ايماني، روزنامه‌نگار اصولگرا، به «شرق» مي‌گويد: «من فرصت پرداختن و ديدن اين چيزها را ندارم. اصولگراها هم از اين صحبت‌ها نمي‌كنند، از طرفي ديگر به نظر من نبايد هركسي هر حرفي زد به آن پرداخت».

ريشي كه نتراشيد
از سعيد قاسمي سخنان عجيب در اين سال‌ها كم منتشر نشده است، اما عجيب‌ترين واكنش‌هاي او رو به‌سوي خانواده هاشمي و شخص هاشمي‌رفسنجاني بوده است؛ مثل قولي كه درباره تراشيدن ريشش داده بود و زيرش زد. او در ماجراي صدور حكم براي فائزه هاشمي، در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفته بود: «اگر این خانم [فائزه هاشمي] نصف روز زندان رفت، من ریشم را می‎تراشم!» آیت‎الله صادق آملی‌لاریجانی هم چندماه پس از سخنان حاج‌سعید در سیزدهمین نشست سالانه اتحادیه انجمن‎‎های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‎‎های سراسر کشور در واکنش به سخنان او گفت: «شنیده‎ام یکی از دوستان بیان كرده است که اگر نیم‎روز فلانی را به زندان بیندازند، ریشش را خواهد تراشید. من به آن عزیز می‎گویم که مطمئن باشید چندوقت دیگر که محاسنتان بلند‎تر می‎شود، قطعا باید همه آنها را بتراشید!».

نامه سرگشاده به ملت
او چند وقت قبل هم نامه‌اي سرگشاده درباره هاشمي خطاب به ملت ايران نوشت كه خبرگزاري اصولگراي تسنيم بازنشرش كرده بود. بهانه نامه او هم اين سخن هاشمي بود كه گفته بود: «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکم‌ترین اقتصاد دنیا را دارند؛ اینها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند محروم شدند. نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و ازاین‌رو با این اقدام پول‌های‌شان آزاد شد و به‌‌دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند؛ بنابراين دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است و مدیران و دلسوزان و معلمان باید وارد این فضا شوند، مطمئنم دوره دوم دولت روحانی می‌تواند ما را به آنجا برساند».

او از آن چند جمله هاشمي ٢٠ غلط در نامه‌اش گرفته و گفته بود: «نمره‌اش صفر است».

تندروها هم صداي او را نمي‌شنوند
اصلاح‌طلبان اما متفق‌اند شنيده‌شدن چنين سخناني بعد از فوت هاشمي بيراه نيست. «عبدالله ناصري» به «شرق» مي‌گويد: «با درنظرگرفتن اتفاقات بعد از فوت هاشمی به‌ویژه حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع و خاک‌سپاری ایشان که در کنار مزار امام انجام شد، پیش‌بینی می‌شد پیامدهای خاص خود را برای جامعه رادیکال و مخالف هاشمی داشته باشد. طیف تندرو بعد از دیدن صحنه‌های تشییع پیکر هاشمی، اکنون نگران هستند این حضور مردم در مراسم تشيیع هاشمی، در آستانه انتخابات پشتوانه رأی برای روحانی باشد. این طیف با این موضوع مخالف است و این مخالفت را به این شکل ابراز می‌کند. به همین دلیل این موضوع در آستانه انتخابات تشدید خواهد شد».

ناصري مي‌گويد: «بااین‌حال معتقدم صدای سعید قاسمی درون جامعه تندرو هم شنیده نمی‌شود. صدای قاسمی، صدای بخش عظیم اصولگرایی نیست، چراکه بخش عظیمی از اصولگرایان چهره‌های معتدلی هستند. حتی کسانی که بعد از ٨٨ با برخی از مواضع هاشمی مخالف بودند؛ بعد از مرگ او نگران هستند، چراکه معتقدند مقام معظم رهبری هم پشتوانه‌ای را از دست داده‌اند. بااین‌حال سعید قاسمی فقط صدای اقلیت تندرویی است که سخنانش نه تأثیرگذار است و نه شنیده می‌شود. از سویی هرقدر هم که جلوتر برویم و فقدان هاشمی آثار خود را نشان دهد، صدای امثال او در جریان اصولگرایی هم با واکنش‌هایی مواجه خواهد شد و در صورت تکرار چه‌بسا در سطوحی بالا هم با عکس‌العمل‌هایی مواجه شود».

مراسم تشييع هاشمي عصباني‌شان كرده است
علي تاجرنيا هم با اشاره به اينكه در آموزه‌های دینی و فرهنگی ایران ما همواره بر رعایت احترام درگذشتگان تأکید شده است و حتی در فرهنگ شیعی هم اگر زمانی به میّتی توهین شده از جانب مخالفان مذهبی و دینی بوده، گفت: «بنابراین این نوع سخنان در تعارض با فرهنگ دینی و مذهبی ماست. این سخنان نشان‌دهنده کینه دسته‌ای از مخالفان با هاشمی به‌عنوان شناسنامه انقلاب است و کسانی که به شناسنامه انقلاب توهین می‌کنند، کسانی هستند که حتی به شعارهای اصلی انقلاب یعنی استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی پایبند نیستند. هاشمی کسی بود که در سال‌های آخر عمر خود، به‌شدت نگران تضعیف‌شدن شعارهای اولیه انقلاب و حقوق مردم بود، به همین دلیل این هجمه‌ها نشان‌دهنده مخالفت منتقدان او با شعارهای انقلاب و جمهوریت نظام است».

تاجرنيا افزود: «نکته آخر اینکه ما در ابتدای سال ٨٤ شاهد بودیم توهین‌ها و هتک حرمت‌ها و اباحه‌گری از زمان محمودی احمدی‌نژاد آغاز شد و به نظر می‌رسد نیروهای تندروی جریان راست به‌غلط گمان می‌کردند مردم ممکن است در مراسم تشییع آن‌طور که برگزار شد از هاشمی تجلیل نکنند؛ اما وقتی آن مراسم را دیدند عصبانی شدند. مهم این است که زندگی و طرز فکر هاشمی باید برای ما الگو باشد و مسئولان باید از حضور مردم در مراسم تشییع جنازه او درس بگیرند؛ یعنی بدانند مردم به‌راحتی افرادی را که در کنارشان هستند، فراموش نمی‌کنند. از طرفی اصولگرایان هم باید به این سخنان واکنش نشان دهند و سعی کنند از تند‌شدن فضای سیاسی جامعه جلوگیری کنند. بااین‌همه، معتقدم سخنان سعید قاسمی به خودی خود توجيه‌شدني نیست».

2929

کد خبر 628953

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 7
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  سردار فقط سردار سلیمانی
  • دهه شصتی A1 ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
   89 32
   به خدا پناه میبرم فقط،،،خدا عاقبت هممونو ختم خیر کنه،،،واقعا این حرفا رو یک آدم که منطق داشته باشه،،،علیه یه در گذشته میزنه،،،مردم باشرکت در تشعیع آن بزرگوار جواب خوبی به این ادمها دادند،،،
 • شمس تبریزی A1 ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  خدا خیرش بده سردار سعید قاسمی را. گفته «اما ما اعلام می‌کنیم بدتر از مسکن مهر، برجام است». پس بد بودن مسکن مهر را قبول کرده که می گوید برجام بدتر از آن است. همین یک اعتراف را کرده باشه، برای من کافیه. خداحافظ شما
 • بی نام A1 ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  وقتی فرد مسلمانی فوت کرد نباید پشت سر آن غیبت کرد . بقول نویسنده متن، مراسم تشییع آن مرحوم شما دلواپسان را بدجوری نگران و عصبانی کرد
  • بی نام A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
   95 18
   کافر هم بود نباید بدون دلیلی مدرک به او تهمت زد چون او نیست که از خودش دفاع کند
 • مطیع A1 ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  منتظر واکنش رییس محترم دستگاه قضا، دادستان درمقام مدعی العموم و البته واکنش جناب اژه ای خواهیم نشست
  • بی نام A1 ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
   من اینقدر منتظر اینجور چیزا نشستم که زیر پام علف سبز شده
 • یکی IR ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  کی شود دریا به ...
 • بدون نام ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  خدايا پناه ميبرم به تو از شر شيطان رانده شده سعيد قاسمي
 • بدون نام ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  آيت الله براي ما هرگز نمرده
 • بی نام A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  بيخود زور ميزنه، كسى به حساب نميارش.با ادبيات خودش جوابشو دادم.
 • بی نام A1 ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  این همه کینه و بخل
 • ایرانی A1 ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  خدا این بنده خدا را به راه هدایت کنه. بنده خدا کلا مشکل داره. کمی هم نه کلا. ضمنا برای تراش ریشش دیر نشده لاقل نشون میده اهل عمله
 • بی نام A1 ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  اصولگرایان تا زمانی که خط خودشان را از تندورهایشان جدانکنند هرچه تندروها بگویند وبکنند به پای انها نیز نوشته خواهد شد
 • بی نام IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  از پسر ابتکار چه خبر؟
  • مهرشاد IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
   از پرونده رئیس دولت هاله نور چه خبر
  • سعید A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
   هروقت کم می آوریدشعار انحرافی ندهید،کارتان فقط تهمت زدن است وبس،بدون هیچ مدرک معتبر،فقط جهت انحراف افکار عمومی.ولی مردم خوب می فهمندوین شایعات ودروغها مردم را مصمم ترخواهدکرد،مگرندیدید اثر هشت سال تهمت وناسزا ابه آقای هاشمی ،دشمنی تاکجا ؟...بعد ازمرگ هم ادامه دارد؟خیلی متاسفم برای بعضی ها ،درانتخابات نتیجه آنرا خواهید دید.
 • امیر تبریز اوغلی IR ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  19 92
  یعنی هر چی از دهنتون در میاد و هر چی بع ذهنتون میرسه مینویسید
  • یک تبریزی IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
   74 12
   تو را خدا اگر دین ندارید کمی مرد باشید و این اسم تبریز را حذف کن و آبروی ما را نبر.
 • یار سید علی A1 ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  روزی میرسد به روزگار قزافی گرفتار خواهند شد
 • علی A1 ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  سلام. متاسفانه شما که دست کمی از سعید قاسمی ندارید چون در قالب نقد سعید قاسمی دکتر حسن عباسی رو تخریب میکنید در قالب حمایت از مرحوم هاشمی عقده گشایی سیاسی میکنید تا مخالفان خودتون رو به هر چیزی متهم کنید خب این نشون میده شما خودتونم تندرو هستید و از هر فرصتی برای تخریب جریان مقابلتون استفاده میکنید. سوء استفاده از مرحوم هاشمی برای کوبیدن حسن عباسی به بهانه جواب دادن به سعید قاسمی
 • کارمند DE ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  سلام دوستان این افراد با اویزان شدن به شخصیتها میخواهند خود را مطرح کنند مردم عاقل از اینها نفرت دارند چه رسد به افکارشان
 • بی نام IR ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  ميخواهد بزرگ شود اهميتي ندهيد تا بادش بخوابد چون همقطاران او هم به او پستي نداده اند به در و ديوار ميزند تا پستي بگيرد و بعد آرام شود
 • علی IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  این تندروها بلای جان نظام خواهند شد
 • بی نام A1 ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  22 77
  زنده باد حاج سعید شجاع
 • بلالم A1 ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  43 13
  اقای قاسمی پیش ازانقلاب .ایت الاه همیشه زندان وساواک .وشکنجه می شد جنابعالی کجا بودیداگر ازلحاظ سنی کوجک بودیدازخانواده شما کسی مبارز بود.یازندان رفت جواب دهید
 • بی نام IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  14 17
  قسمت اول حرفاش درسته واقعا تقدیر الهی هر چه باشد اتفاق می افتد یک مسلمان واقعی هم همین دیدگاه را دارد شما اگر 200 بادیگارد داشته باشی وقتی ملک الموت اومد کاری نمی تونی بکنی یک نحوی صحنه چینی می کند که با پای خودت بیافتی در تله مرگ ولی مسلمان نباید با این لحن پشت سر مرده حرف بزند
 • 598 IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  34 16
  همين آقا حد اقل 100 نماز پشت سر مرحوم هاشمي خونده است ولي حالا باد از طرف ديگه امده اون هم با باد چرخيده ايشان مرتب در حال تعقير است و انتظاري هم ازش نيست
 • فردوسی IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  31 13
  بزرگش نخوانند اهل خرد/ که نام بزرگان به زشتی برد
 • بی نام IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  27 7
  آقای سعید قاسمی به طور یقین غیر مسلمان نیستی و میدانی مرگ برای همه هست و فرقی نداره همه روزی طعم مرگ را خواهند چشید از دیکتاتور گرفته تا سلطان و مردم عادی و تنها جائی که فرقی بین آدما نیست اینجاست در دینی که الان ابزار دست شما و هم فکرانت شده و با استفاده از آن قداستی های واهی را برای جاهلان ساخته اید و پشت آن قداستها به دکان داری مشغول هنستید به بخشش مرده بسیار توصيه شده و اين در تمامی ادیان وجود دارد پس بدان اين موضع در آن صورت هم تکرار میشود و کسی پشت شما و نخ تسبیح جریان شما هم خواهد گفت
 • بی نام IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  34 8
  منافقی نزد حضرت امیرالمومنین رفت و شروع به تملق گویی کرد. حضرت در جوابی زیرکانه فرمودند: "من نه آنقدر بزرگم که بر زبان می آوری و نه آنقدر حقیرم که در دل داری" چقدر این سخن مناسب وضعیت آقای رفسنجانی است
 • بی نام A1 ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  29 16
  . واقعا هاشمی مظلوم بود . هزچند خداوند مرگی اسان که ارزوی هر مومنی است نصیبش کرد تا خاری شود در چشم حسودان .
 • ناشناس A1 ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  26 12
  چکاره هستند ایشان؟کاش در انتخابات عیار خود را محک بزنند
 • ناشناس A1 ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  32 12
  چی میخایین از جون یه آدم با شخصیت،شماها برین بالا و بیایین پایین ما دوستش داشتیم و هنوز هم داریم شمر هم خودتون هستید؛چه قدر کینه واقعا که چه آدمایی پیدا میشن،خناسان
 • بی نام A1 ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  21 25
  هاشمی زنده است تا نهضت زنده است بنیانگذار این جمله رو فرمودند ،دیگر بقیه هر چه گویند بی ارزش و محکوم است
 • ع IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  33 13
  ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
 • دلسوز A1 ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
  46 22
  اول اینکه سعید قاسمی مردانگیش رو ثابت کنه و قولی که داده بود عمل کنه و ریشش رو بزنه چون خانم فائزه هاشمی یه زن بود و زندان رفت...ایشون هنوز ثابت نکرده مرد هست دوم اینکه جواب دادن به همچین شخصی ایشون رو بزرگ میکنه کشوری که رهبر و قانون داره ، ایشون کی هستن؟