افراد تأثیرگذار از سراسر جهان امسال باز هم به اجلاس جهانی اقتصاد در داووس رفتند تا خود را برای سال ۲۰۱۷ آماده کنند و ببینند امسال جهان ممکن است آبستن چه حوادثی باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین  یورونیوز نوشت: آیا جهانی شدن در حال افول است؟ آیا روابط روسیه با ایالات متحده آمریکا دچار تغییر و تحول خواهد شد؟ آیا آینده اتحادیه اروپا و ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) در معرض خطر است؟ این پرسشها محورهای اصلی بحث و گفتگو در مجمع جهانی اقتصاد در داووس را تشکیل می داد.

با توجه به تحولات ژئوپلیتیکی در حال رخ دادن هستند، یافتن پاسخ دقیق و قطعی برای این پرسشها غیرممکن است. اما برخی معتقدند که حوادث امسال جای نگرانی دارد.

از نظر رابین نیبلت، رییس امور بین المللی اندیشکده «چاتام هوس» مسئله تنش بالقوه میان ایالات متحده آمریکا و چین یکی از نگرانی های اصلی است. او روی این موضوع تاکید می کند که در کنگره آمریکا جناحی هست که خواهان اتخاذ موضعی شدیدتر نسبت به دعاوی چین در دریای چین جنوبی است.

وی می افزاید: «دونالد ترامپ گفته است که چین یکی از تهدیدهای اصلی (برای) آمریکاست.اگر ایالات متحده در دریای چین جنوبی به فشارهای نظامی روی بیاورد، آنچنانکه بعضی عقیده دارند، ممکن است چین در اثر احساس عدم امنیت مقابله به مثل کند. رویدادی تصادفی می تواند جرقه جنگی بین دو کشور شود که نتایج فاجعه بار اقتصادی و ژئوپولیتیکی در پی خواهد داشت.»

مدیر مجمع جهانی اقتصاد معتقد است که مهمترین خطر ژئوپولیتیک این است که به سمت جهانی چند قطبی در حرکت هستیم و هشدار می دهد که در دنیای امروز تعداد مسیرهایی که منجر به درگیری شود، بیشتر شده است.

لی هاول، مدیر مجمع جهانی اقتصاد در داووس می گوید: "چالشهای جهانی در مورد جلوگیری از گسترش سلاح های هسته ای و امنیت سایبری برطرف نشده است. شاید در حال حاضر سازوکارهای لازم را در اختیار نداریم و در جهان چندقطبیِ کنونی، آوردن طرفهای درگیر سر میز مذاکره سخت تر شده است. با این حال باید تلاش کرد چون این خطرات تمام جهان را تهدید می کند".

با وجود همه این نگرانی ها، کمتر کسی از شرکت کنندگان در اجلاس، حاضراست درباره تغییرات ژئوپولیتیک در سال آینده چیزی را پیش بینی کند.

آیا نظرات ترامپ تهدیدی برای صنعت خودروسازی خواهد بود؟

کارلوس گون رئیس و مدیرعامل شرکت رنو- نیسان که هر سال به مجمع جهانی اقتصاد می‌رود می‌گوید" همانطور که می دانید در انتظار تغییراتی بزرگ هستیم و شاید شاهد عقبگرد در فرایند جهانی شدن باشیم که جای نگرانی دارد اما من خیلی بدبین نیستم و فکر می کنم در آخر کار اگر هم عقبگرد رخ دهد خیلی دور نخواهد رفت، چون جهانی شدن اقتصاد به نفع همه است. چنین عقبگردی احتمالاً به شکل اصلاحاتی در رساندن منافع به بازارها خواهد بود. اما راستش اصلا انتظار ندارم این حرکت به عقب، خیلی چشمگیر باشد و منجر به نفی جهانی شدن اقتصاد شود. جهانی شدن ادامه پیدا خواهد شد، شاید شکلهای دیگر بگیرد، دسترسی به برخی بازارها محدود شود، شاید برخی مفاهیم و برداشتها تصحیح شود اما ادامه خواهد یافت".

وی درباره تأثیر سیاستهای ترامپ بر صنعت خودروسازی می گوید:" رئیس جمهوری جدید دو نکته را خیلی روشن کرده است: برای دولت منافع آمریکا مقدم است و مشاغل باید درآمریکا بماند. پیغام این است که تا زمانی که در آمریکا کار می کنید به ما نشان دهید که این کشور برای شما از هر چیز دیگر مهمتر است و به اندازه کافی شغل در آمریکا ایجاد کرده اید. تا کنون خودروسازان استراتژی خود را با توافق های انجام شده تطبیق می دادند. اما توافقی که فعلا وجود دارد قرارداد تجارت آزاد امریکای شمالی (NAFTA) است. می خواهند مذاکره کنند و برخی مفاد قرارداد را تغییر دهند. اما فکر نمی کنم کسی بخواهد بگوید که دیگر بس است تجارت آزاد بس است. اتفاقی که خواهد افتاد این است که شکل تجارت آزاد تغییر خواهد کرد و شاید منافع اقتصاد اصلی (یعنی آمریکا) در این توافقنامه بیشتر در نظر گرفته شود. ما هم مشکلی با این نداریم و خودمان را با وضعیت جدید تطبیق خواهیم داد".

وی می افزاید:" واضح است که اروپا در انتظار چند انتخابات مهم در سال ۲۰۱۷ است و همین عاملِ عدم اطمینان است. البته عدم اطمینان اقتصادی. من فکر می کنم سال ۲۰۱۷ سال خوبی برای اروپا باشد. رشد اقتصادی اروپا حیرت انگیز نخواهد بود اما در انتظار انجام این انتخابات رشد متوسطی خواهد داشت و امیدوارم که در ۲۰۱۸ اوضاع برای هدایت اقتصاد روشنتر شود".

ترامپ، ترمزی برای رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۷؟

از نظر رشد اقتصادی سال ۲۰۱۶ چنگی به دل نمی زند و نگرانیها درباره وضع اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۷ بیشتر شده است. در اواسط سال ۲۰۱۶ میلادی، صندوق بین المللی پول درباره رشد اقتصاد جهان گفت که رشد به حد کافی سریع نیست و این رشد کند، بیش از اندازه دوام آورده است.

پیشرفت متوسط در اقتصادهای پیشرفته و بازارهای رو به رشد، نرخ رشد اقتصاد جهان را چند سال در حد سه درصد نگه داشته است.

در اجلاس جهانی اقتصادی داووس این امید وجودداشت که سال ۲۰۱۷ اقتصاد جهانی را از کسادی بیرون بیاورد و این نکته را همه قبول داشتند که سیاست گذاری ایالات متحده نقش حیاتی در تحقق این امید دارد.

رییس جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا قول داده است که مالیاتها و مقررات را کم کند. جف شوماخر، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری «بی سی جی»(BCG) می گوید که گرچه زیاد طرفدار اصول اخلاقی دونالد ترامپ نیست، اما درباره پیامدهای ریاست جمهوری او برای تجارت و بازرگانی خوشبین است.

وی می افزاید: "ترامپ می تواند مشوق سرمایه گذاران و باعث رشد اقتصادی شدید در ایالات متحده شود. اگر مالیات شرکت ها کاهش یابد و مقررات کمتر شود پیش بینی می کنم که سرمایه های زیادی به آمریکا سرازیر شود و این جریان سرمایه و رشدی که در بازاری به بزرگی بازار امریکا برای اقتصاد بزرگ امریکا به همراه خواهد داشت اقتصاد جهان را نیز به دنبال خود خواهد کشید".

وی می گوید: "اگر پوپولیسمِ متمایل به رشد اقتصادی داشته باشیم خیلی خوب خواهد شد و فکر می کنیم در نهایت هم همین شود. اما اگر پوپولیسم فعلی به سوی حفاظت از صنایع داخلی برود، برای ایالات متحده و چین و بخشهای بزرگی از دنیا فاجعه بار می شود و می تواند سناریوی کسادی اوضاع اقتصادی را رقم بزند".

35223

 

کد خبر 629065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • آب بستن IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۷
    0 0
    باید ببینیم تو 2017 کی با کی ازدواج میکنه که ببینیم آبستن چی میشه. سواله می پرسین؟