۰ نفر
۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۵

مهترین پیام مثبت شدن نرخ رشداقتصادی این است که روند بهبود اقتصاد آغاز شده ، اما تا رسیدن به رونق اقتصادی ، فاصله زیادی وجود دارد.

نگار احمدی: اقتصاد از رکود خارج شده است؛ این خبر را حسن روحانی رییس جمهور در آخرین نشست خبری خود با خبرنگاران در آخرین روزهای دی ماه، گفت.موضوعی که سبب شد منتقدان دولت با استناد به آمارهای بانک مرکزی گزارش های بسیار بنویسند و اعلام کنند،این سخن رییس جمهور«ادعا»ست و با واقعیت فاصله دارد.

اعلام رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی، برای شش ماه نخست سال ۹۵،از آنجا حائز اهميت است كه منتقدان دستيابي به آن را در سايه نفت مي دانند و مدافعان محركي براي رشد؛اما آنچه بين اقتصاددانان محل اتفاق نظر است، نقش نفت در افزایش تولید ناخالص داخلی کشور است. در ماه‌های اخیر تولید نفت ایران با سرعت بالایی افزایش یافته و به میزان قبل از تحریم‌ها نزدیک شده است. قیمت نفت نیز در این بازه زمانی با افزایش نسبی مواجه شده و از کف قیمتی خود که در سال گذشته تجربه شد، فاصله گرفته است. اگرچه با توجه به وابستگی بودجه کشور و اقتصاد ایران به نفت، کاملا طبیعی است که با افزایش چشمگیر درآمدهای نفتی، رشد اقتصادی نیز افزایش زیادی داشته باشد،اما این افزایش درآمد در همین اقتصاد هزینه می شود.

نكته دوم اينكه، اقتصاد ایران به دلایل مختلف در سال‌های اخیر همواره خارج از ظرفیت‌های اسمی و بالقوه خود عمل کرده است. لذا امکان تحقق رشد اقتصادی بالا، بدون افزایش ظرفیت‌های تولیدی، در کوتاه‌مدت وجود دارد. اقتصاددانان مي گويند، این استدلال که چون اشتغال در کشور افزایش نیافته، پس رشد اعلام‌ شده نادرست است، قابل قبول نیست.زیرا آنچه اتفاق افتاده،اثرات بلند مدت دارد.

از سويي آمارهای رسمی از بهبود وضعیت اشتغال و افزایش اشتغال‌زایی خالص حکایت دارد. لذا رشد اقتصادی چندان هم بدون اشتغال‌زایی رخ نداده و این دو تا حدی به صورت همزمان در اقتصاد ایران تحقق یافته‌اند.

اميد به بهبود وضعيت اشتغال

اگرچه چنین رشدی قطعا نمی‌تواند مشکل بیکاری را به طور کامل در کشور حل کند ،اما  می‌تواند کمی اوضاع اشتغال را بهبود بخشد.برخي كارشناسان مي گويند،اين بهبود ممکن است چندان هم محسوس نباشد. اما، بعد از رکود عمیق چند ساله، مي تواند تاثير خود را به تدريج بر بازار كار بگذارد.

ترديدي نيست كه بررسی آمارهای اقتصادی با مشاهدات شخصی به هیچ وجه روش درست و علمی نیست. بررسي ها نشان مي دهد كه شکاف نیروی کار،  شکاف مخارج دولت،شکاف بهره‌وری، شکاف سرمایه‌گذاری و شکاف تجارت متغیرهایی هستند که از طریق ایجاد اصطکاک در بخش‌های مختلف اقتصاد، نیروی کاهنده رشد اقتصادی حاصل از تحریم را به بدنه اقتصاد وارد می‌کنند.حال آنکه این متغیرها براساس آمارهای بانک مرکزی رو به بهبود هستند.این بهترین نشانه است که تاکید می کند،اقتصاد ایران از رکود جسته است.

تورم بالا، نرخ بیکاری بالا، نوسانات تراز تجاری و کاهش شدید سرمایه‌گذاری طی سالهاي گذشته سبب شده بود تا وضعیت  متغیرهای کلان اقتصادی قرمز شود.نباید از یاد برد که اجرای برنامه هدفمندی یارانه‌ها، تحریم‌های اعمالی بر کشور،جهش نرخ ارز، سیاست‌های انبساطی دولت قبل و سیاست‌های فعال و غیر مستقل پولی دو دولت نهم و دهم عامل اصلي رکود بود که در دولت یازدهم،در جهت اصلاح این سیاست ها اقدام شد.

پيش رونق، شرط رونق

آمارها می گویند، رشد اقتصادی برای فصل‌های اول امسال ۵٫۴ درصد و درسه ماهه سوم ۹٫۲ درصد نشانه اي براي خروج از ركود است ولی نه رونق كامل.آنچه در سال جاري اتفاق افتاده،اگر ادامه دار باشد،مي تواند به رونق منجر شود. در برخی کشورهای اروپایی رکود با دو فصل پیاپی رشد اقتصادی منفی شناخته می‌شود و اگر این تعریف را مبنا قرار دهیم ما از رکود خارج شده‌ایم.

چه آنكه رکود و رونق مفاهیمی مربوط به اقتصاد کلان و حاکی از یک حالت کلی در سطح کلان اقتصاد هستند و با یک متغیر یعنی تولید ناخالص داخلی قابل شناسایی نیستند. رونق زماني رخ مي دهد كه طیف وسیعی از شاخص‌ها اعم از بیکاری، تولید صنعتی و ... در بخش‌های مختلف رخ بدهد.

از سويي رونق در برخی بخش‌های اقتصادی از جمله بخش نفت به دلیل وابستگی به عوامل خارجی و قراردادهای بسته شده به تدریج بستر رونق در سایر بخش‌های اقتصادی را فراهم می کند.در واقع آنچه اتفاق افتاده،به روايت اقتصاددانان ورود به دوران پيش رونق است،به شرط آنكه ادامه یابد. 

3535

کد خبر 629467

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • بی نام A1 ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
  8
  شتر در خواب بیند پنبه دانه... کجای کاری عمو بازار نابود شد رفت رونق رو تو چی می بینید؟ در توسعه واردات؟ الان تمام اجناسمون چینی شده. هرکی هم میگه دارم تولید می کنم دروغ میکه. همه شدن مونتاژ کننده اشغال های خارجی. معدود تولید کننده های داخلی هم که توان رقابت با همون اشغال ها رو ندارن. رونق کجا بوده؟
 • ناشناس IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
  8
  چی میگید؟ با بدهی 700 هزار میلیاری دولت و پیش بینی عبور آن از 50 درصد درآمد ناخالص ملی و نبودن افقی از سرمایه گذاری خارجی، چی میگید؟ کدام رونق؟ چطوری؟
 • همکار A1 ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
  13
  تنها راه خروج از بحران و درجا زدن های متوالی در اقتصاد که در نزدیک به چهل سال اخیر شاهد ان بوده ایم خصوصی کردن اقتصاد و پیروی کردن از سیستم ها ی اجتماعی اقتصادی دولت های ثروتمند و کشورهای توسعه یافته امریکایی و اروپاییی است باید سیاست های ایدئولوژیک زده را کنار گذاشته و روابط ازاد و مستقل با کشورهایی همچون ایالات متحده داشته باشیم و دربازه های کشور را به این ابر قدرت ها باز کنیم تا با سیل خروشان سرمایه گذاری شرکت های غولپیکر در زمینه های نفت و ... روبه رو شویم.
 • علی A1 ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
  9
  احمدی نژاد کاری با این کشور کردش ک هیتلر با اروپا نکرد.مگه میشه خونه ای ک 8 سال تخریب شدرو تو 4 سال جمعش کرد و شکوفا کرد
 • بی نام IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۰
  0
  رشد اقتصادی کجا بوده؟ رشد اقتصادی بدون در نظر گرفتن نفت کمتر از یک درصد هست اونم تو مملکتی که تورمش نزدیک 10 درصد هست. یعنی اینکه به شدت کوچیک هم شده اقتصاد. مملکت رو به ویرانیست شما یا حالیتون نیست یا خودتون رو می زنید به اون راه