نماینده مردم تهران گزارشی در رابطه با حادثه پلاسکو در صحن علنی مجلس قرائت کرد و گفت: این واقعه را باید از ابعاد گوناگون آن مورد توجه قرار داد و درس گرفت تا از تکرار چنین وقایعی حتی در ابعاد کوچک جلوگیری شود.

به گزارش خبرآنلاين،‌ در ادامه قرائت گزارش‌هاي كميسيون‌هاي تخصصي مجلس در رابطه با حادثه پلاسكو، محمدرضا نجفي نيز به نمايندگي از جانب مجمع نمايندگان شهر تهران گزارشي را قرائت كرد.

وي گفت: بسيار ناخرسنديم امسال در حالي ايام‌الله دهه فجر را گرامي مي داريم كه كام مردم ايران از حادثه فاجعه بار پلاسكو تلخ است،‌ اين واقعه را بايد از ابعاد گوناگون آن مورد توجه قرار داد و درس گرفت تا از تكرار چنين وقايعي حتي در ابعاد كوچك جلوگيري شود.

اين واقعه ابهاماتي را در ذهن مردم ايجاد كرده است كه لازم است به آنها پاسخ گفت.

براساس گزارش مجمع نمايندگان شهر تهران بررسي ها به شرح زير است:

1-آگاهي از شرايط ساختمان و سطح ايمني ساختمان اين واقعه را پيش بيني پذير نموده بود.

2- رفع خطراز ساختمان پلاسكو از طريق افزايش ايمني بايد در دسته امور با اولويت بالا كه تدبير سريع را طلب ميكند، قرار ميگرفت.

3- رفع خطر از ساختمان پلاسكو تلازم تمام با پلمپ نمودن ساختمان نداشته است.

4- به موجب مواد قانوني شهرداري موظف به رفع خطر از شهر و يا امكان عمومي مانند سينماها و پاساژ و اقدام به ايمن سازي آنها است

5- عدم اقدامات اصلاحي در جهت بهبود ايمني ساختمان و صرفا اكتفا نمودن به اخطارها ناكافي و از جمله عوامل زمينه ساز بوده است.

6- مسئوليت هاي مالكين و سرقفلي دارها و ساير دستگاها بايد بررسي شود.

7- ابعاد وسيع خسارت جاني و مالي اين واقعه شيوه و اثر بخشي مديريت بحران را نيازمند بررسي نموده است.

8- كفايت و تناسب تجهيزات و ابزار متناسب با شرايط تهران كه سالهاست مشي بلند مرتبه سازي را در پيش گرفته است، جاي سئوال دارد.

9- بايد نگران وقوع حوادث مشابه بود و ضروري است تدبير لازمي براي جلوگيري از اين وقايع در نظر گرفت،‌ در این راستا، رفع خطر از ساختمان هاي ناايمن، تقويت توان مديريت در بحران و اجتناب از ساختن سازه ها بلند مرتبه در مكان هاي نا ايمن از جمله موارد ضروري است.

10- مبتني بر نظام ارزشي پذيرش و مسئوليت و عذرخواهي دستگاه هاي ذي ربط مورد انتظار است،‌ ضمن تشكر ازتلاش هاي ارزشمند مديران به ويژه آتش نشان هاي عزيز بايد توجه داشت كه نقد افراد و دستگاه ها از جمله مدريت شهري به معناي ناديده انگاشتن خدمات آنها نيست مردم به عنوان صاحبان انقلاب و كشور حق دارند از شرايط ايمن و خدمات شهري مناسب برخوردار باشند. و از نتايج اصلاحي دستگاه ها مطلع شوند.

29212

کد خبر 631192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علي ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  0 0
  اينقدر طرف صندليش با صلابته كه براي عذرخواهي كه وظيفه اش هست بايد درخواست كتبي بشود
 • بی نام IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳
  0 0
  نقض وزارت کار در ایمن سازی تولیدی ها چی؟که بیشتر ساختمان پلاسکو رو اونها تشکیل میدادند نه پاساژ