۰ نفر
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵

ایسنا نوشت: یک خیّر اهل سان‌فرانسیسکو تعداد زیادی از کتاب‌های «۱۹۸۴» و «قصه ندیمه» را که تمی ضدآرمانشهری دارند، به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داد.

 

به گزارش «گاردین» نوشت: یک خیر ناشناس نسخه‌هایی از رمان‌های ضدآرمانشهری «۱۹۸۴» نوشته «جورج اورول»، «قصه ندیمه» به قلم «مارگارت اتوود» و «در باغ حیوانات» اثری از «اریک لارسن» را خریداری کرده و با یادداشت «بخوان! مبارزه کن!»، در دسترس مردم قرار داده است.
به گفته مسئول کتاب‌فروشی «بوک‌اسمیت» سان‌فرانسیسکو، ظرف مدت خیلی کوتاهی این کتاب‌ها تمام می‌شد و آن فرد دوباره این کار را تکرار می‌کرد.

این فرد به منظور تهییج مردم برای مبارزه با دولت تازه‌تاسیس «دونالد ترامپ» و سیاست‌های او، این اقدام را صورت داده است.
«کریستین ایوانز»‌ از «بوک‌اسمیت» گفته که جمعه شب خیری محلی سفارش ۵۰ جلد از رمان «۱۹۸۴» اورول را داد. به درخواست او، این کتاب‌ها به همراه یادداشت «بخوان! مبارزه کن!» روی میز قرار داده شدند و کنار آن‌ها نوشته شد: «اگر نیاز دارید، مال شماست».
به گفته این فرد، ۵۰ نسخه اول به سرعت زیادی تمام شد و آن اهداکننده ناشناس سفارش خود را تکرار کرد. اما این‌بار کتاب «قصه ندیمه» مارگارت اتوود و «در باغ هیولاها»ی «لارسن» روی میز قرار گرفت.

پس از این، کتاب‌فروش «بوک‌اسمیت» در توییتر خود اعلام کرد تمام نسخه‌های «۱۹۸۴» تمام شده، اما هنوز نسخه‌هایی از «قصه ندیمه» و «در باغ هیولاها» موجود است. این مرکز فرهنگی که به تاثیر ادبیات نوشتاری بر مردم اعتقاد دارد،‌ همچنین اعلام کرد ۱۰۰ جلد دیگر از شاهکار «اورول» را سفارش داده و امیدوار است مردم باز هم به این کار خیرخواهانه ادامه دهند و این حرکت بین آن‌ها گسترش پیدا کند.

از زمان رسیدن «ترامپ» به سمت ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، فروش کتاب‌هایی با تم ضدآرمانشهری به شدت افزایش یافته است. «۱۹۸۴» رمان معروف «جورج اورول»، «دنیای قشنگ نو» نوشته «آلدوس هاکسلی» و «مردی در قلعه بالا» به قلم «فیلیپ کی. دیک» از کتاب‌هایی هستند که طی این مدت مورد توجه بیش‌تر مخاطبان قرار گرفته‌اند.

«قصه ندیمه» کتاب معروف «مارگارت اتوود» هم چند روز پبیش به این فهرست پیوست و صدرنشین جدول پرفروش‌ترین کتاب‌های سایت «آمازون» شد. این اثر که اولین‌بار در سال ۱۹۸۵ منتشر شد، همچون رمان‌های «اورول» و «هاکسلی»، تمی ضدآرمانشهری دارد و درباره حکوتی خودکامه است که جامعه‌ای را در خفقان فرو برده است.
اوایل هفته جاری هم اعلام شد که پس از افزایش چشم‌گیر فروش کتاب «۱۹۸۴» با سخنرانی مشاور «ترامپ» و استفاده او از برخی اصطلاحات «اورول»، ‌یک گروه نمایش انگلیسی قصد دارد این رمان را بار دیگر مورد اقتباس قرار دهد و در «برادوی» آمریکا به روی صحنه ببرد.

52312

کد خبر 634020

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =