ایرنا نوشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام با مصوبه مجلس شورای اسلامی مربوط به لایحه برنامه ششم توسعه، مبنی بر بازنشستگی زنان با 20 سال سابقه کار، مخالفت کرد.

نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان چهارشنبه هفته گذشته به مجلس شورای اسلامی اعلام شد که این نظرات امروز رسانه ای شد.

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تبصره الحاقی یک ماده 97 لایحه برنامه ششم توسعه را که در مورد بازنشستگی پیش از موعد زنان است را مغایر با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره وری در نیروی انسانی دانستند و پیشنهاد کردند که این حق برای خانم ها با سن 55 یا 60 سال منظور شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تبصره یک ماده 97 لایحه برنامه ششم توسعه مصوب کرده بودند که کلیه دستگاه ها، سازمان ها، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی تابع صندوق های بازنشستگی اعم از کشوری و تامین اجتماعی مکلفند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل که دارای حداقل 20 سال سابقه خدمت هستند بدون محدودیت سنی موافقت کنند.

به موجب این مصوبه ، میزان محاسبه حقوق آنها بر اساس تعداد سال های کارکرد و پرداخت حق بیمه شان خواهد بود.

مجلس شورای اسلامی لایحه برنامه ششم توسعه را در 21 روز و 49 جلسه کاری دو و سه نوبته، بررسی کرد.

رسیدگی به این لایحه روز یکشنبه 26 دی ماه در مجلس پایان یافت و لایحه برنامه ششم توسعه که توسط دولت به مجلس ارائه شده بود 31 ماده داشت که تعداد مواد آن در کمیسیون تلفیق مجلس به 144 ماده افزایش یافت.

علاوه بر نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایرادات این مجمع، شورای نگهبان نیز به 38 بند و ماده مصوب مجلس در این لایحه ایراد وارد کرد و آن را برای اصلاح به مجلس بازگرداند.

کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از امروز مواد ایراد گرفته از سوی شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصحلت نظام را بررسی می کند.

64214

کد خبر 635163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • بی نام A1 ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
  3 15
  یعنی خانمها از حدود 40 سالگی تا 7080 سالگی همینطوری از دولت بازنشستگی بگیره؟ این کار با عقل سلیم جور در میاد؟ ماشاءاله عمر خانمها که نسبت به آقایون بیشتر هم هست خوب شد تصویب نشد این قانون
  • حسين A1 ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
   8 2
   سلام من يه سوْال دارم: أين پيشنهاد يعني يه خانم بايد در ٤٠ سالگي استخدام شده باشه تا بتونه در سن ٦٠ سالگي با ٢٠ سال سابقه بازنشسته بشه، سوْال: كدوم سازمان در سن ٤٠ سالگي استخدام ميكنه؟ پس بفرماييد كلا بازنشستگي پيش از موعد تعطيله و منتي هم بر سر خانمها نباشه از طرفي موضوع حمايت از خانواده و ....... چي ميشه؟ أيا ميدانيد در نبود والدين در خانه ، چه بلايايي بر سر فرزندانشان مياد؟ بعنوان مثال همين فضاي مجازي و ....... لطفا به خانمهاي كارمند و فرزندانشان رحم كنيد
 • بی نام A1 ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۳
  8 0
  اين پيشنهاد ظلم بسيار بزرگي به كيان خانواده هاست ولي من يه سوْال دارم چرا خانواده ها بايد چوب بي كفايتي مديران صندوق هاي بازنشستگي را بخورند و چرا اين أفراد بايد حقوق هاي كلان از بيت المال دريافت كنند؟