معرفی اصفهان به عنوان «پایتخت شهر دوستدار کودک» در ایران

از سوی یونیسف اصفهان به عنوان «پایتخت شهر دوستدار کودک» در ایران انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، طبق برنامه ریزی های صورت گرفته مقرر شده تا شهر پرآوازه اصفهان به عنوان پایلوت و پایتخت شهر دوستدار کودک در ایران انتخاب شود و طی گام هایی مشخص در مدت معین شهرداری به شاخص های شهر دوستدار کودک یونیسف نزدیک شود.

در همین راستا ویل پارکس رییس صندوق حمایت از کودکان در ایران(یونیسف) به همراه نمایندگانی از وزارت کشور با حضور در اصفهان به منظور اجرای برنامه های مختلف خود با مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان دیدار و گفت و گو کردند.

شهرداری اصفهان رهبر شهرهای دیگر در زمینه شهر دوستدار کودک

دکتر ویل پارکس نماینده یونیسف در ایران در حاشیه این دیدار با بیان اینکه پیش از سفر به اصفهان اطلاعات بسیاری در مورد این شهر کسب کرده بودم، اظهار کرد: با توجه به سفارشات بسیار زیاد در کشورم برای بازدید از اصفهان بی تاب بوده و هم اکنون بسیار خوشحالم که در این شهر هستم.

وی تصریح کرد: بررسی زمینه ها و ظرفیت های اصفهان به عنوان شهر دوستدار کودک از موضوعات جلسه با شهردار اصفهان بود که قرار شد زمینه های اجرایی آن برای نخستین بار در ایران در اصفهان انجام شود.

نماینده یونیسف در ایران تاکید کرد: با بازدید از شهر اصفهان توصیه های لازم برای بهتر شدن تلاش های شهرداری به منظور ارائه برنامه های بهتر برای کودکان ارائه می شود.

وی افزود: کمک های یونیسف در زمینه شهر دوستدار کودک بیشتر در زمینه کمک های فنی و تکنیکی است که به طور مثال در اختیار قرار دادن جدیدترین کتاب ها می تواند از آن جمله باشد.

پارکس همچنین در دیدار با شهردار اصفهان نیز گفت: قرار گرفتن نام یونیسف در کنار شهرداری اصفهان می تواند مزیت های بسیاری برای این شهر و شهرداری آن داشته و اقتدار بیشتری به فعالیت های آن بدهد.

وی تاکید کرد: اصفهان در زمینه شهر دوستدار کودک ظرفیت های لازم برای رهبری شهرهای دیگر کشور و حتی جهان را داراست که می تواند شهرهای دیگر را نیز به دنبال خود بکشد.

شهرداری اصفهان پیش قدم در زمینه شهر دوستدار کودک در کشور است

در ادامه این نشست احمد آزرم نیا معاون امور بین الملل مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور اظهار کرد: تصمیم وزارت کشور این است که اصفهان را به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک در کشور شناخته و اقدامت صورت گرفته در این شهر را به دیگر شهرهای کشور تسری دهد.

وی با بیان اینکه درخواست ما از نماینده سازمان یونیسف شناسایی نقاط قوت و ضعف اصفهان در مقایسه با شهرهای پیشرو دیگر دنیا در زمینه شهر دوستدار کودک است، تصریح کرد: از دکتر ویل پارکس تقاضا داریم موفق ترین کشورها در این زمینه را به کشور ایران معرفی کرده تا با الگو قرار دادن آنها زمینه گسترش اقدامات خود را فراهم کنیم.

آزرم نیا با بیان اینکه وزارت کشور همکاری طولانی و بسیار زیادی را با مجموعه یونیسف داشته، ادامه داد: سند پروژه همکاری با مجموعه یونیسف در حوزه های مربوط به آموزش کودکان در زمان مدیریت بحران، کاهش تصادفات کودکان در جاده ها و ایجاد فضاهای دوستدار مادر و کودک امضا شده تا همکاری های خود را در این زمینه ها گسترش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری اصفهان در ایجاد فضای شهر دوستدار کودک پیش قدم بوده، تصریح کرد: سه سال است که شهرداری اصفهان گام های بسیار موثر و اساسی در این زمینه برداشته که جای تشکر بسیار برای این حمایت های قاطع مادی و معنوی دارد.

معاون امور بین الملل مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور گفت: زمینه بسیار خوبی برای همکاری مجموعه یونیسف و شهرداری اصفهان فراهم شده و ما در مجموعه وزارت کشور تمام امکانات و تسهیلات لازم را برای به نتیجه رسیدن این تفاهم فراهم می کنیم.

تسری شهر دوستدار کودک به دیگر شهرهای کشور

فاطمه جوانی رئیس اداره سازمانها و مجامع بین المللی امور بین الملل وزارت کشور نیز در این جلسه با قدردانی از شهردار اصفهان به دلیل عنایت و حمایت ویژه از طرح شهر دوستدار کودک و تیم پیگیر متخصص کارشناسی در شهرداری اصفهان بیان کرد: اصفهان با ارسال طرح شهر دوستدار کودک و تقاضای جلب همکاری یونیسف زمینه گسترش و تسری این طرح را در دیگر شهرهای کشور فراهم کرده است همچنین در همین رابطه شهرهای دیگری از جمله ساری، همدان و اراک نیز متقاضی شهر دوستدار کودک شده اند.

وی افزود: ما در امور بین الملل وزارت کشور با توجه به جایگاه و ماموریتی که بر عهده داریم در خصوص زمینه سازی برای استفاده از ظرفیت های سازمان های بین المللی و منطقه ای در کشور، آمادگی دریافت طرح ها و برنامه های پیشنهادی شما برای توسعه هر چه بیشتر اصفهان و دیگر شهرهای کشورمان هستیم.

اصفهان تجارب بسیار ارزشمندی در زمینه شهر دوستدار کودک دارد

مهدی جمالی نژاد نیز در این دیدار ضمن معرفی کاملی از ویژگی های شهر و استان اصفهان اظهار کرد: شهر اصفهان با وجود اینکه به تازگی به شبکه شهرهای خلاق جهان پیوسته با برجای گذاشتن آثار تاریخی متعدد و شگفت انگیز صدها سال است که خود را به عنوان شهر خلاق در جهان مطرح کرده است.

وی با بیان اینکه ما سالیان بسیاری است که به عنوان شهر دوستدار کودک خود را مطرح کرده ایم، تصریح کرد: امیدواریم حضور نماینده یونیسف در اصفهان بتواند این خصلت های بسیار خوب اصفهان در این زمینه را تقویت کرده و مقدمه ای برای اجرای طرح جامع عملیاتی در توجه به کودکان و حمایت و پشتیبانی از آنان شود.

شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه در زمینه حمایت از کودکان قوانین مختلف و بسیار خوبی در کشور وجود دارد، ادامه داد: تجارب بسیار ارزشمندی در زمینه طرح های جامع عملیاتی در اصفهان داریم که از همین تجارب می توانیم برای کودکان نیز استفاده کنیم.

وی برگزاری جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان در اصفهان را یکی از اقدامات بسیار ارزشمند در زمینه توجه به این قشر از جامعه دانست و افزود: برگزاری چنین جشنواره هایی نشان دهنده توجه خاص اصفهان به کودکان و نوجوانان است که این موضوع توجه و تجربه اصفهان را در این زمینه نشان می دهد.

جمالی نژاد تاکید کرد: امیدواریم با همکاری بیشتر با سازمان هایی مانند یونیسف اصفهان به عنوان پایلوت کشور و منطقه در زمینه شهر دوستدار کودک مطرح و معرفی شود.

46

کد خبر 636363

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =