تسنیم نوشت: معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، روابط مسکو و تهران تحت تاثیر شرایط خارجی قرار نداشته و ایران برای روسیه، شریکی قابل اطمینان است و همکاریهای دوجانبه در همه زمینه‌ها ادامه خواهند داشت.

"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری «نووستی» تاکید کرد که روابط بین فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران به شرایط خارجی بستگی ندارد و همکاریهای دوجانبه، بویژه در زمینه فعالیتهای مربوط به حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته ای ایران، ادامه خواهند داشت.

ریابکوف گفت: «مواضع اصولی ما بر این اساس است که ایران، شریکی قابل اطمینان و با ثبات و همسایه نزدیک ماست. روابط دوستانه بین مسکو و تهران بستگی به هیچ شرایط خارجی ندارد. ما با ایران در بسیاری از مسائل، چه بصورت دوجانبه و چه در عرصه بین المللی همکاری داریم و در حال حاضر هم گفتگوهای سازنده ای در زمینه مبارزه با تروریسم بین دو کشور در حال انجام است که ادامه خواهند یافت. همچنین ما در جهت تحقق برنامه جامع مشترک هسته ای (برجام) و حل و فصل مسائل پیرامون برنامه هسته ای ایران با یکدیگر مشارکت خوبی داریم.»

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین در پاسخ به سئوال دیگری یادآور شد که دولت جدید آمریکا هنوز مواضع مشخصی در رابطه با بسیاری از مسائل بین المللی، از جمله در رابطه با ایران، اتخاذ نکرده است.

ریابکوف در مورد سیاستهای واشنگتن در قبال تهران، گفت: «شما اطلاع دارید که مواضع طرف آمریکایی در رابطه با بسیاری از مشکلات بین المللی هنوز در مرحله شکل گیری است و تنها سرفصلهای آنها مشخص است. ما اطلاعات بسیار کمی در مورد جزییات برخورد دولت جدید آمریکا با مسائل بین المللی داریم. برغم اظهار نظرات مقامات واشنگتن، مسئله ایران نیز از جمله مسائلی است که هنوز موضعگیری مشخص آنها روشن نشده است.»

این دیپلمات بلندپایه روس همچنین در مورد اخبار منتشره در مورد اینکه گویا "آناتولی آنتونوف" معاون وزیر امور خارجه و معاون سابق وزیر دفاع روسیه ممکن است بعنوان سفیر جدید این کشور در آمریکا منصوب شود، نیز گفت: «هنوز هیچ تصمیم گیری قطعی در رابطه با این مسئله اتخاذ نشده است.»

روزنامه «کامرسانت» پیش از این به نقل از منابع خبری متعددی اعلام کرده بود که آنتونوف، اصلی ترین نامزد برای سمت سفیری روسیه در واشنگتن است.

52311

کد خبر 637386

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =