ایرنا نوشت: کره شمالی دولت مالزی را متهم به همدستی با دشمنان پیونگ یانگ در مورد ترور 'کیم جونگ نام' برادر ناتنی رهبر کره شمالی کرد و کوالالامپور تاکید کرد پیونگ یانگ ملزم به رعایت قوانین این کشور است.

 درگیری لفظی بین کره شمالی و مالزی پس از آنکه کوالالامپور تاکید کرد جسد 'کیم جونگ نام' در صورتی تحویل می شود که 'دی.ان.ای' خانواده مقتول دریافت و انطباق صورت گیرد، بالا گرفته است.
'کانگ چول' سفیر کره شمالی در مالزی جمعه شب به خبرنگاران، گفت که پیونگ یانگ نتیجه مرگ شهروند خود را که بدون مجوز انجام شده است رد می کند.

وی مالزی را به این دلیل که جسد برادر بزرگتر و ناتنی رهبر کره شمالی را به این سفارتخانه تحویل نمی دهد، متهم به انجام چیزهای پنهانی کرد.

دیپلمات بلندپایه کره شمالی در کوالالامپور، افزود: مالزی با 'نیروهای متخاصمی که قصد آسیب رساندن به کره شمالی را دارند، تبانی کرده است'.

سفیر کره شمالی که قصد ورود به سردخانه محل نگهداری جسد 'کیم جونگ نام' را داشت، تاکید کرد: ما پاسخ قاطعی به این عمل مالزی و نیروهای متخاصم کره شمالی می دهیم و این موضوع را در دادگاه بین المللی مطرح می کنیم.

وی گفت: این نقض حقوق بشر ... یک شهروند است.

'کانگ چول' همچنین در بیانیه ای با اشاره به اینکه مالزی سفارت را در جریان مرگ یک شهروند کره شمالی به دلیل حمله قلبی قرار داده بود، تصریح کرد این شهروند به بیمارستان پوتراجایا منتقل و از ما درخواست تاییدشد که وی یک شهروند کره شمالی است. ما آن را تایید کردیم.

سفیر کره شمالی در بیانیه اش آورده است: این شهروند یک دارنده گذرنامه دیپلماتیک و شهروند ما بوده و تحت حفاظت کنسولی کره شمالی است.

وی با اشاره به کالبد شکافی برادر رهبر کره شمالی در مالزی بدون مجوز، تاکید کرد: این نقطه اوج نقض حقوق بشر و نقض حق شهروندان و بی توجهی به قوانین بین المللی و قوانین کنسولی است.

کره شمالی از مالزی خواسته است جسد را بدون انجام کالبد شکافی به این کشور تحویل دهد، اما مالزی با رد این درخواست انجام کالبد شکافی را روز چهارشنبه به پایان رساند.

سفیر کره شمالی روز گذشته نیز از مالزی خواست جسد و نتایج کالبد شکافی را در اختیار این کشور قرار دهد.

بازرس کل پلیس مالزی در واکنش به این تهدید کره شمالی مبنی بر 'پاسخ قاطع' در مورد 'اجبار' برای کالبدشکافی 'کیم جونگ نام'، اعلام کرد که پیونگ یانگ ملزم به پیروی از قوانین مالزی است.

به نوشته تارنماهای روزنامه 'نیو استریت تایمز' و شبکه خبر آسیا، 'خالد ابوبکر' رئیس پلیس مالزی گفت: مالزی قوانین خاص خود را دارد. هنگامی که فردی در مالزی حضور دارد، باید از قوانین و مقررات ما پیروی کند. این امر شامل کره شمالی نیز می شود.

پلیس مالزی همچنین اعلام کرده است تا زمانی که نمونه 'دی.ان.ای' (DNA) 'کیم جونگ نام' از یکی از اعضای خانواده وی به دست نیامده و تحقیقات کامل نشود، جسد وی تحویل نمی شود.

'کیم جونگ نام' برادر رهبر کره شمالی روز دوشنبه هفته گذشته در فرودگاه 2 بین المللی شهر کوالالامپور با پاشیدن اسپری سمی کشته شد و مالزی با اعتقاد به ترور این فرد، روز چهارشنبه از وی کالبد شکافی کرد.

تاکنون دستکم سه نفر از جمله دو زن با گذرنامه ویتنام و اندونزی و یک شهروند مالزی به اتهام دست داشتن در این ترور دستگیر شده اند.

52310

کد خبر 637573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عرشیا A1 ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
    7 0
    کره شمالی و حقوق بشر و رعایت قوانین و ...عجب حکایت مضحک و چندش اوری...