سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: اگر به خروجی توجه کنیم این سخن که "ما روی اصلح تکیه می‌کنیم آن هم اصلح از زاویه دید ما" اصلا بی معنا است چون ممکن است از زاویه دید دیگران اصلح کس دیگری باشد.

امید کرمانی‌ها: وضعیت اصولگرایان هر روز پیچیده تر از قبل می‌شود، آخرین تحولات جریان اصولگرا می گوید 50 شخصیت اصولگرا تاکنون به جبهه مردمی نیروهای انقلاب معرفی شدند تا نهایتا یک نفر به عنوان نامزد نهایی انتخاب شود، با این وجود زمزمه ها هنوز از همراه نبودن سعید جلیلی روایت می کند.

غلامرضا مصباحی مقدم نسبتا به وضعیت اصولگراها در انتخابات سال 96 خوشبین است اما از بابت آنکه جلیلی به جمنا نپیوست اظهار نگرانی می کند و می گوید: اگر او کاندیدا شود اما وارد مجموعه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی نشود، رأی نمی آورد ولی رأی اصولگرایان را نیز می شکند.

مناقشه دیگر اصولگرایان بحث انتخاب بین اصلح و صالح رأی آور است که سخنگوی جامعه روحانیت مبارز یادآور می شود: قطعا صالح رأی آور اولی بر اصلح رأی نیاور است. ما می خواهیم انتخابات را ببریم و برای بردن انتخابات نباید مبتلا به مفاهیم ناپخته شد.

***

برخی از اصولگراها معتقدند جمنا به جایی نمی رسد، از طرفی گفته می شود آقای زاکانی مسئولیتی که برای ساماندهی نیروهای استانی داشت به نفع خود بهره برداری کرده چون قرار بود کسانی از استان ها در گردهمایی سراسری اصولگرایان شرکت کنند اما به نظر می رسد از آنجا که با آقای زاکانی مرتبط بودند قریب به اکثرا می خواستند رأی به حمایت از کاندیداتوری زاکانی بدهند، شما اطلاع دارید ماجرا چه بوده است؟

من هم این را شنیدم در جلسات هم مطرح شده اما نمی دانیم چقدر صحت داشته باشد.

می گویند آن شبکه استانی که آقای زاکانی برای جبهه مردمی نیروهای انقلاب راه اندازی کرد می خواهد منحل اعلام شود و شبکه استانی آقای رضایی جایگزین آن شود

من نشنیدم.

خودتان به وضعیت اصولگراها در سال 96 خوشبین هستید؟

نسبتا خوشبینم.

یعنی کاندیدای رأی آور مقابل آقای روحانی دارید؟

البته الان فرد خاصی مدنظر نیست ولی سازوکاری که پیش بینی شده این سازوکار انشاءالله به کاندیدای رأی آور می رسد چون اگر درست پردازش شده باشد می شود گفت یک جامعه نمونه شکل می گیرد. جامعه نمونه کمک می کند که تعداد بیشتر و گسترده تری برای انتخابات به میدان بیایند یعنی منحصر به احزاب و شخصیت های اصولگرا نباشد.

ولی این مستلزم آن است که مردم کاندیدای اصولگرایان را بشناسند.

حتما باید بشناسند. اگر نشناسند که فایده ای ندارد.

یعنی در مدت زمانی که باقی مانده و با همین سازوکاری که می گویید باید نامزد اصولگرایان یکی در سطح آقای قالیباف باشد یعنی یک درجه ای از شناخت عمومی نسبت به او وجود داشته باشد؟

طبعا شبیه به این.

اما رأی آقای قالیباف بعد از حادثه پلاسکو تا حدی ریزش کرده است؟

شخص آقای قالیباف لزوما مطرح نیست.

اما می گویند جبهه مردمی نیروهای انقلاب روی کاندیداتوری قالیباف هم جدی هستند؟ لااقل به عنوان یک کاندیدای اصلی

واقعا این طور نیست، اینها حدس هایی است که مطرح می شود. أقای قالیباف در این داستان نقشی ندارد.

افکار عمومی نیز همین طوری نگاه می کنند؟

مهم این است که ما از پس پرده خبر داریم. آقای قالیباف در این داستان نقشی ندارد. اگر او مجموعه را طراحی می کرد یا هواداران او پشت پرده بودند یک بحث مطرح بود اما هیچ کدام از این دو حالت وجود ندارد. ممکن است این حرکت به این نتیجه برسد که از آقای قالیباف حمایت کند همان طور که ممکن است از کسی دیگر حمایت کند، مهم این است که شاخص های تعریف شده بر افراد تطبیق و به کنگره 3 هزار نفری ارائه شود از آنجا هر کسی بیرون بیاد معلوم می شود وفاق بیشتری بر نام او وجود دارد حالا این فرد چه کسی باشد خیلی برای خودمان نیز معلوم نیست.

شما احساس نگرانی نسبت به یکسری کاندیداها دارید؟  مثلا سعید جلیلی خودش مخالف رویه جبهه مردمی نیروهای انقلاب است.

بله نگرانی وجود دارد. اگر بنا باشد او کاندیدا شود اما نخواهد وارد مجموعه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی شود، رأی نمی آورد ولی رأی شکن است.

یعنی رأی اصولگرایان را می شکند؟

بله. ما اصلا نگاهمان به رقیب نیست بلکه به حوزه نیروهای انقلابی نگاه می کنیم. ما آقای جلیلی را یک فرد انقلابی می شناسیم در این شکی نیست از افراد شاخص هم است ولی اگر بنا باشد وارد این چرخه نشود و از این طریق شانس خودش را به آزمایش نگذارد و مستقل ورود کند یقینا از کیک نیروهای انقلاب بهره برداری خواهد کرد. یعنی سهمی از آرای آن مجموعه را به خودش اختصاص می دهد.

اما آقای باهنر می گوید اگر آقای جلیلی به مکانیزم جبهه مردمی نیروهای انقلاب نپیوندد 300 تا 600  هزار رأی بیشتر نمی آورد.

آقای روحانی با 250 هزار رأی بالای حدنصاب آرا رئیس جمهور شد پس معلوم می شود 600 هزار رأی هم کم نیست. سر جای خود 300 هزار رأی هم می تواند در نتیجه انتخابات اثرگذار باشد.

سال 92 روی دو کلمه اصلح و رأی آور خیلی صحبت شد طیف آقای سعید جلیلی و جبهه پایداری گفتند کاندیدای ما اصلح است به رأی آوری او کاری نداریم، به نظر می رسید در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 خیلی روی این دو واژه صحبت نشود اما همچنان اعضا و دبیرکل جبهه پایداری تأکید بر انتخاب اصلح می کنند. یعنی اگر نامزد رأی آوری منتخب جبهه مردمی باشد اما اصلح نباشد جبهه پایداری  در این سازوکار نخواهد آمد.

مفهوم کار سیاسی برای بعضی دوستان مشخص نیست. ما کار سیاسی انجام می دهیم. کار سیاسی اقتضا می کند به نتیجه آرا نیز توجه کنیم. اگر به خروجی توجه کنیم این سخن که "ما روی اصلح تکیه می کنیم آن هم اصلح از زاویه دید ما" اصلا بی معنا است چون ممکن است از زاویه دید دیگران اصلح کس دیگری باشد. آنچه مهم است و در مباحثاتی که قبلا بود صالح رأی آور اولی بر اصلح رأی نیاور است. ما می خواهیم انتخابات را ببریم و برای بردن انتخابات مفاهیم یادشده ناپخته است.

سال 92 وقتی آقای روحانی رأی آورد آقای عسگراولادی گفتند روحانی خیرالموجودین بود ممکن است در سال 96 به جایی برسید که آقای روحانی می تواند خیرالموجودین اصولگراها هم می تواند باشد؟

ما امروز با آقای روحانی سربسته رو به رو نیستیم با چهار سال تجربه کاری مواجهیم. واقعیت آن است که عملکرد دولت یازدهم بسیاری از مردم را راضی نکرده و نگرانی از این است که چهار سال دیگر نیز به همین منوال بگذرد. یک زمانی ما ویژگی های شخصی افراد را ملاحظه می کنیم ای بسا چنین تعبیری را استفاده کند اما یک زمانی کارآمدی دولت را می بینیم و به آن توجه داریم. حرف اول ما این است که یک فردی به میدان بیاید که توانایی های بالاتری دارد. بحث جبهه بندی ها و جناح بندی ها اولویت ما نیست. واقعا ما نگران اصل نظام هستیم. نگرانیم مردم از اصل نظام سرخورده شوند و برخی نشانه های نگران کننده وجود دارد.

اما به لحاظ عملی و ایجابی اصولگراها خروجی موفقی داشتند که بگویند مردم به روحانی رأی ندهید به نامزد ما رأی بدهید؟

اتفاقا اصولگراها می گویند ما نه، مردم به میدان بیایید بگویید چه کسی توانایی دارد.

شما باید به مردم الگو و نمونه معرفی کنید.

مصداق را مردم تعیین کنند، چه بهتر.

این طوری مردم سردرگم نمی شوند؟

وقتی به افکار عمومی مراجعه شود سردرگمی بی معنا ست.

یک دفعه افکار عمومی دوباره شبه احمدی نژاد را انتخاب کنند آن زمان چه اتفاقی می افتد؟

 احمدی نژاد که به میدان رقابت وارد نمی شود.

الان برخی مطرح می کنند چرا باید به مردم 45 هزار و پانصد تومان ماهانه یارانه بدهیم دلار هزار تومان در زمان اجرای این قانون، امروز به 4 هزار تومان رسیده و باید این رقم 4 برابر شود. یعنی کسانی این طور به میدان می آیند...

این حرف چیزی جز فریب افکار عمومی نیست. یارانه های نقدی نه چهار برابر بلکه من می گویم 10 برابر شود.

خود با این صحبت شما رأی می آورید؟

نه این وعده احمقانه ای است سئوال مهم این است که از کدام منبع می خواهد این رقم پرداخت شود. هر کسی چنین وعده ای کند نخبگان جریان اصولگرا جلوی او می ایستند چون مهم مدیریت کشور است به طوری که نظام کارآمدی خود را نشان دهد. کسی که وعده چندبرابر کردن یارانه نقدی را بدهد در واقع سخنش پاشنه آشیل اصل نظام خواهد بود بنابراین ما برای رسوا کردن او به میدان می آییم.

29214

کد خبر 639122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 38
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 16
 • بی نام IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  اگر اصولگراها لطف کنند و دست از سر کشور بردارند ممنون میشیم لطفا اجازه بدید کشور و مردم یه نفسی تازه کنن و از حدافلهای زندگی که همون ثبات و ارامش هست جند سال استفاده کنند بعدش دوباره برید یک معجزه هزاره سوم برامون بیارید اجازه بدید گندی که تو هشت سال توسط دولت ومحلس یکدست اصولگرا زده تمیز بشه
  • بی نام IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
   برای ما که چند روز کار داریم چند روز بیکار یارانه ممر زندگیه انقدر راحت هشدار نده حاجی
  • بی نام CZ ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۵
   48 7
   اگه روزی کاندیدای اختصاصی اصلاحات تایید بشه با اختلاف فراوان برنده میشه انشاا...
 • بی نام A1 ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  بنده یک سوال از ایشان دارم : موقعی که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور شد و برای دوره ی دوم هم کاندیدا شد ، چرا مجموعه اصول گرایان نگران دلسردی مردم از اصل نظام نبودند یا نشانه های آنرا نمی دیدند؟
 • بی نام A1 ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  166 9
  اگه همه باهم بشین باز جلیلی رای نخواهد اورد امتحان کنید
 • علی A1 ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  شما رای ایشون رو نشکنید.. سعید جلیلی هر چی باشه یه رو تر و مرد تره... ائتلاف و این برنامه ها فقط برای قدرت گرفتنه... این ادم اگه پی قدرت بوذ ائتلاف میکرد به عنوان یه جوان اصلاح طلب خیلی این ادم قابل احترامه
 • رضا IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  78 8
  مسئله باصطلاح اصول گرایان اینست که اصلا هویت مشخص ندارند و مردم از همه آنها بدلیل عملکردشان در گذشته رو یگردان هستند و همین امر موجب میشود که مردم به آنها رای ندهند. بعبارت دیگر مردم به طرف مقابل صرفا اگر اصول گرا نباشد و تا حدی قابل توجیه باشد بهش رای میدهند یعنی هرچه باشد ولی اصول گرا نباشد. نمونه اش لشگر شکسته خورده کاندیدا های اصول گرا با هزار رنگ و وارنگ که مردم را میترساند که این جماعت چرا و چگونه در مدت کوتاه چند ماهه این همه آدم با برند های متفاوت برای رئیس جمهور شدن پرورش دادند ؟؟؟ ظاهرا بیشتر برند تجاری مد نظر بوده تا برند سیاسی.
  • بی نام IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
   45 4
   سیاهی لشگر
 • بی نام RO ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  108 9
  خبر انلاین چرا فکر میکنید صحبت افرادی که مردم قبولشون ندارن مهمه و همش منتشر میکنید ؟؟؟
  • بی نام IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
   تا چشات باز بشه باز به یکی مثل احمدی نژاد رای ندی
 • هالو IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  99 9
  استاد شما نگران سعید جلیلی نباشید اون بنده خدا در خوش بینانه ترین حالت یک میلیون رای داره، شما نگران مجموع آرا اصولگرایان باشید که مثل انتخابات قبل از آرای باطله کمتر نشه
 • بی نام A1 ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  85 10
  اصولگرا که رای نداره
 • بی نام DE ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  73 6
  اصولگرایان با احمدی نژاد امتحان پس دادند
  • بی نام IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
   0 0
   احمدي ن‍ژاد كه اصولگرا نبود خودش
 • بی نام IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  40 4
  ولی مردم به اصلح رای آور رای میدهند
 • بی نام RO ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  56 5
  یعنی واقعا با این همه در سیاست بودن نمیدونید اینا همش کشکه .واقعا جلیلی چقدر بیشتر از دوره قبل میخواد رای بیاره .البته کمتر نشه بیشتر شدن پیشکشهنوز نمیدونن در ذهن مردم چی میگذره ؟یعنی هنوز نمیدونن مردم از چه تفکری متنفرن؟من دیگه حرفی ندارم
 • بی نام A1 ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  47 2
  برای متحجران فقط ایده های خودشان ارزش دارد . لذا برای انجام خواسته های خود نه برای کشور ارزش قائل هستند ونه فکر ملت را می کنند و نه حتی به عاقبت خود فکر می کنند . مانند طیب و000000000
 • بی نام A1 ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  46 2
  خنده داره این انتابات و جنگ قدرت
 • ونوس A1 ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  62 4
  مگه اینکه یه احمدی نژاد دیگه از توی لپ لپ در بیاد وگرنه همه نامزد های اصولگرا امتحانشونو پس دادن آزموده را دوباره آزمودن خطاست؟
 • بی نام A1 ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  43 3
  نگرانی نداره حاج آقا. آرای جناح شما سر جمع شاید هفت هشت میلیون باشه که مجوز ورود به پاستور واستون به ارمغان نمی یاره پس حالا یکی مثه جلیلی پیدا بشه ثلث یا نیمی از آرای کاندیدای شما را مال خودش کنه در سرنوشت کاندیدای شما و همچنین جلیلی هیچ تغییری ایجاد نمی کنه و بعد باید باز با آرزوی انتخابات بعدی دور یه سفره بشینین
 • بی نام A1 ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  61 3
  چرا نخبگان اصولگرای شما هنگام فاجعه آفرینی احمدی نژاد جلوی او نایستادند؟ حالا دم انتخابات شده و همگی معقول و منطقی شده اید اما از انتخابات باز همان آش و همان کاسه است
  • بی نام IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
   36 4
   چون فک میکردن معجزه اس نه فاجعه پلاسکو
 • بی نام A1 ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  52 4
  یعنی آقای زاکانی از الان رای جبهه مردمی رو به نفع خودش مصادره کرده؟ به این میگن اختلاس در آرا حالا همچین شخص و گروهی واقعا شایسته ریاست جمهوری هستن؟
  • بی نام IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
   45 3
   مگه تو مجلس رای اورد که داره ارزوی پاستور میکنه
 • بی نام A1 ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  38 4
  هر کسی چنین وعده ای یارانه کند نخبگان جریان اصولگرا جلوی او می ایستند؟؟؟ پس چرا جلو احمدی نژاد رو نگرفتین؟
  • بی نام IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
   30 3
   مگه همین محسن رضایی الان وعده نمیده
 • بی نام IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  47 7
  سلام عليكم . خوب دقت بشه اصولگرها حتي خودشان خودشان را قبول ندارند و
  • بی نام IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
   7 37
   اصلاح طلبا دارن که به روحانی رای دادن؟
 • بی نام IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  35 11
  اصلاح طلبا ناک اوتتون میکنند
 • بی نام IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  24 6
  جنگ قدرتی در گرفته خدا بخیر کنه
 • بی نام IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  12 80
  روحانی انقدر ریزش رای داره که یکی مثل جلیلی بالا بیاد
 • بی نام IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۴
  53 4
  یارانه خونه خراب کن بود کاش راهی پیدا شه که کلا حل بشه
 • محمد ج A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۵
  1 24
  تنها سوالم از کسایی که کامنت گذاشتن اینه که واقعا میخوان رای بدن ؟
  • بی نام A1 ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۶
   8 0
   پ ن پ
 • بی نام A1 ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۵
  19 1
  بعضی از این اصولگراها خیلی جالبند. نتوانستند به مجلس راه پیدا کنند، حالا سودای ریاست جمهوری دارند
 • تبریز اوغلی IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۵
  4 23
  ترکا باید متحد بشن یه کاندیدا بدن
 • بی نام IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۵
  18 2
  رای ندیم تا احمدی نژاد دو وارد شه. روحانی هر چی هست بهتره ازهر شخص دیگه ای. ریزش رای نداره با این داوطلبان اینطرفی.
 • شمس تبریزی IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۵
  2 5
  آقای باهنر می گوید اگر آقای جلیلی به مکانیزم جبهه مردمی نیروهای انقلاب نپیوندد 300 تا 600 هزار رأی بیشتر نمی آورد. آقای مصباحی مقدم هم که می فرمایند نگرانیم جلیلی رای اصولگرایان را بشکند. میخواستم بگم رقم 300 تا 600 هزار، رقمی نیست که بگویند آرای ما شکست و یا ایجاد نگرانی کند. خودتان هم می دانید که رقم رای جلیلی خیلی بالاتر از این ارقامی است که ذکر میکنید وگرنه دلیلی نداشت از شکست آرا یا نگرانی سخن بگویید.