تسنیم نوشت: دادستان کل کشور گفت: زندگی در خوزستان مختل شده چرا که محیط‎زیست آسیب دیده و این بلا تنها دامن مردم خوزستان را نگرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد‌جعفر منتظری صبح امروز در نخستین همایش ملی حقوق سبز که با محوریت تاکید بر چالش‎های زیست‌محطی مناطق شمالی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی گرگان برگزار شد، اظهار داشت: این چنین نیست که امروز دنیای مدرن و پیشرفت تکنولوژی به اهمیت محیط زیست پی‎برده باشد و ما بخواهیم دست نیاز به سوی دنیای غرب دراز کنیم که از آنها چیزی یاد بگیریم و باید به اتکاء فرهنگ غنی اسلام و با ژرف‎نگری در معارف اسلامی و دینی به آنها چیزی یاد بدهیم.

وی گفت: در لابه‎لای آیه شریفه قرآن و روایات پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین نظاره کنید خواهید دید دستاوردهای علمی ما بسیار فراتر از آن چیزی است که آنها مدعی هستند.

دادستان کل کشور ادامه داد: از سازمان بسیج حقوق‎دانان انتظار داریم به موضوع اهمیت محیط‎زیست از آیات و روایات معصومین به نمایش بگذاریم و بگوییم به دنیا که یک‌هزار و 400 سال قبل اسلام برای محیط زیست چه اهمیتی قائل بودند.

وی گفت: محیط‎زیست را باید از سیطره اشخاص خارج کنیم و اگر روی محیط‎زیست که اراضی ملی است و چاه‎های زیرزمینی و سطح زمین مانند رودخانه‎ها، دریا منابع ملی و جنگل‎ها و انفال را شامل می‎شود.

منتظری افزود: مالکیت آن باید از سیطره افراد خارج شود به یک نگاه عمومی به آن نگریسته شود تا بسیاری از مشکلاتی که امروز در خصوص محیط‎زیست با آن رو به رو هستیم حل می‎شود.

دادستان کل کشور گفت: بلایی که تا امروز بر سر محیط زیست آوردیم به علت این است که مالکیت این محیط زیست را در اختیار عده‎ای سودجو و منفعت‎طلب گذاشتیم و اشتباه کردیم.

منتظری با بیان اینکه کجای اسلام این دستور را داده این بالا را سر محیط‎زیست بیاوریم و به پولدارها اجازه بدهد در هر جایی از جنگل و کوه که دلشان می‎خواهد ویلا بسازند، گفت: نمونه‎های مختلفی در شمال ایران داریم که انسان غصه می‎خورد.

وی افزود: برخی افراد چند صد میلیارد تومان در یک منطقه با صفا و زیبا هزینه می‎کنند که ماهی چند ساعت برود و در آن منطقه خوش باشد و چه بر سر محیط‎زیست آورده فکر نمی‎کند.

دادستان کل کشور اظهار کرد: امروز جامعه ما گرفتار دژخیمانی هستند که منافع شخصی خود را به منافع عمومی ترجیح می‎دهند و این افراد در همه جای کشور حضور دارند.

منتظری با بیان اینکه واگذاری باید به صورت منقطی و نه به صورت تملیکی در عرصه‎های محیط‎زیست انجام می‎شد، گفت: زمین برای همگان است و به دنبال این نیستم حرف کمونیست‎ها را بزنیم که کسی نباید مالک زمین شود اما در سال 1365 قانونی وضع کردیم که باید همان سال اجرا می‎شد که نسبت به آن در طی چند سال اخیر و در حوزه موات اقداماتی انجام دادیم.

وی با بیان اینکه معادن باید مورد بهره‎برداری قرار بگیرد اما در مکان‎هایی دیدیم که افرادی که مجوز بهره‎برداری گرفتند آن چنان بالایی سر محیط‎زیست آوردند که می‎گوییم که این چه نوع بهره‎برداری است و این چه وضعی است که این افراد بر سر موات آوردند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه از سال‎های دوران دفاع مقدس دیدم هر جا بسیج پا در میدان گذاشت جان‌فشانی و کارستان انجام داده است، یادآور شد: بسیج در میادن دانش و فناوری کارهای ارزشمندی انجام داد و در سازمان بسیج حقوق‎دانان امیدواریم در بخش محیط‎زیست فعالیت کند.

منتظری با بیان اینکه نباید به این همایش و خروجی علمی و مقالات اکتفا کنیم، یادآور شد: این همایش نخستین همایش چالش‎های زیست محیطی است و امیدواریم ادامه یابد.

وی به موضوع ریزگردهای خوزستان اشاره کرد و افزود: زندگی در خوزستان مختل شده چرا که محیط‎زیست آسیب دیده و این بلا تنها دامن مردم خوزستان را نگرفته و هر جا به محیط‎زیست بی‎اعتنا کنیم چه شمال باشد و چه جنوب با این مسئله رو به رو می‎شویم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه بسیجیان کمر همت ببندید و از دولتمردان هم انتظاری نداشته باشید، افزود: در برخی دولت‌های کشورهای مختلف، برخی از دولتمردان ما تحت عنوان دفاع از محیط‎زیست کارهای دیگری انجام می‎دهند.

منتظری افزود: برخی از مسئولان که دایعه محیط‎زیست دارد، خود مخرب محیط زیست است و این گناه بزرگی است و قرآن به من و شما خطاب می‎کند، چرا حرفی می‎زنید که عمل نمی‎کنید.

وی یادآور شد: راه درمان مشکلات محیط‎زیست ضمن اینکه حرمت برای مسئولان و دولتمردان قائل هستیم، آنها را مکلف می‎دانیم به مسائل زیست محیطی توجه کنند و نیاز است یک نظارت عمومی رخ دهد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه نظارت عمومی بر محیط‎زیست انجام شود، افزود: بسیج در همه جا یک ناظر مطمئن و امین برای ارائه گزارش باشد چرا که هر جا بسیج پا گذاشت بسیاری از مشکلات حل شد.

منتظری اظهار داشت: عامه مردم باید مشکلات زیست محیطی را باید گزارش دهند و بخواهند و دنبال کنند و در نظام جمهوری اسلامی این حق مردم است که مطالبات عمومی خود را داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید خارج از جناح‌بندی‎های سیاسی عمل کنیم، گفت: مسئولی می‎آید و هرچه از دولت‎های گذشته به دهانش می‎رسد بیان می‎کند و چرا تخریب؟ گرچه اختلاف نظرها لازم است و گاهی منجر به رشد می‎شود اما اختلاف نظرهایی که منجر به نزاع می‎شود، زیان‎بار است.

دادستان کل کشور افزود: در بستر قضایی ما پای کار هستیم و قانون ما را مکلف کرده و از سال 1392 نیز برخی مفاد قانونی سبب شده وظایف ما در خصوص مسائل زیست محیطی اضافه شود.

منتظری افزود: در جهت دفاع از حقوق عامه باید تلاش کنیم و ما نواقصی در خصوص صیانت از محیط‎زیست داریم و بنده از دادستان‎های استان‎ها موکدا درخواست داشتم که در دفاع از حقوق عمومی و صیانت از حقوق عامه کوتاه نیاید اما متاسفانه ابزار برای اجرایی آن نداریم.

وی با بیان اینکه باید از ابزار اطلاعات عمومی و بسیج مردمی در راستای صیانت از حقوق عامه استفاده کنیم، افزود: دادستان‎ها مکلف هستند که هر جا تجاوزی به عرصه‎های منابع طبیعی و شکستن حریم شهرها می‎شود، برخورد کنند و اجرای قانون و حقوق عمومی برای ما حائز اهمیت است.

منتظری گفت: منافع شخصی را نمی‌گذاریم بر منافع عمومی تحمیل شود و دادستان‌های کشور نباید برایشان فرق کند که آن فرد هر سمتی می‌خواهد داشته باشد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه چرا در شهری که 100 هزار نفر زندگی می‎کنند عده‎ای بروند بهترین زمین‎ها را در اختیار بگیرند و در نهایت منجر به زیان به عموم مردم شود، یادآور شد: وظیفه دادستان‎ها این است که هر جا در هر موقعیت با متجاوزان حقوق عامه برخورد کنند.

منتظری تاکید کرد: ما شاهد بودیم افرادی در تهران و در جاهایی دیگر با پارتی بازی، لابی‎گری و پول دادن مجوزاتی اخذ کردند و این مجوزات را از طریق نامشرع به دست آمده است.

وی یادآور شد: هتل معروفی در تهران دقیقا در حریم رودخانه ساخته شده به حدی که دو موتور آب را در زیرزمین قرار داده بود تا بتواند کار ساختش را ادامه دهد و دارای دو تخلف یکی حریم رودخانه و دومی ساخت 3 طبقه اضافی داشته است.

دادستان کل کشور با بیان اینکه شورای اسلامی خائن، پول گرفته بود تا مجوز بدهد که این هتل ساخته شود، افزود: باید اندیشید که چاه‎های غیرمجاز چه بالایی سر محیط‎زیست می‎آورد و باید جلویش را گرفته شود.

منتظری تاکید کرد: در یک حکومت که مدعی رعایت حقوق و قوانین است این موضوع مانعی از اجرای عدالت است و از بسیج انتظار داریم بخشی از مشکلات که در جامعه با آن رو به رو هستیم را ورود کند تا بتوانیم حل کنیم.

وی با بیان اینکه به موجب قانون می‎توانیم به بسیجیانی که دارای شرایط هستند به عنوان ضابط کارت هویت دهیم، گفت: هر جا بسیج به میدان آمد توانسته درصد قابل توجهی از مشکلات را حل کند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه فرهنگ حفظ محیط‎زیست را در جامعه از ابتدای کودکی باید یاد بدهیم، افزود: در برخی کشورها شاهد بودیم که این حفظ و صیانت از حقوق عامه واقعا به یک فرهنگ تبدیل شده است.

منتظری افزود: همیشه در همه عرصه‎ها باید توجه داشته باشیم پیشگیری مقدم بر درمان است.

وی گفت: از دادستان‎ها می‎خواهیم به صورت جدی هر جایی که به محیط‎‎زیست ضربه وارد می‎شود وارد شوند و توصیه هیچ کسی را نیز قبول نکنید.

دادستان کل کشور تاکید کرد: آنچه مربوط به ما در حوزه محیط‎زیست می‎شود باید به عرصه اجرای قضائی بیاوریم و به شما قول می‎دهم آنچه در حیطه وظایف بنده است به آن خواهیم پرداخت چرا که برای صیانت از محیط‎زیست و حقوق عامه کمر همت را بستیم.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 639655

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۵
    30 2
    مگه شورای شهر مجوز میده؟دنیا وارونه شده؟