ایرنا نوشت: کارگردان فیلم سینمایی «پشت دیوار سکوت»، پس لرزه‌های جشنواره فیلم فجر را مساله‌ای طبیعی دانست که همه ساله وجود دارد و در عین حال خواستار برگزاری جشنواره‌ای یکدست و نه در دو بخش ملی و بین‌المللی شد.

مسعود جعفری جوزانی گفت: از ابتدای جشنواره های فیلم فجر حضور داشته ایم و مشکلات نیز همیشه وجود داشته و معتقدم هر جشنواره ای که برگزار می شود، غیر از یک پس لرزه و پیش لرزه، همواره یک پس لرزه داشته است.

او افزود: چه اهمیتی دارد که در جشنواره فیلم فجر به یک نفر جایزه بدهند و به یک نفر ندهند و این موضوعی طبیعی است و اگر من هم داور باشم طبیعی است که به چند نفر جایزه بدهم و به اکثریت جایزه ای ندهم و در نتیجه آن اکثریتی که جایزه نگرفته اند از من ناراحت شوند.

کارگردان مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» همچنین گفت: البته اتفاق هایی که امسال در سی وپنجمین جشنواره فیلم فجر افتاد، به نظرم کار را پیچیده کرد اما نه مطالعه ای در این زمینه دارم و نه اهمیتی برای من داشته است.

جشنواره ای یکدست برگزار کنیم
جعفری جوزانی با انتقاد از برگزاری جشنواره فیلم فجر در دو بخش داخلی و بین المللی گفت: یک بار این جشنواره را به دو بخش ملی و بین المللی تقسیم کردند و نمی دانم چرا چنین کاری را انجام دادند اما معتقدم وقتی چنین اتفاقی در کشور ریشه می گیرد، نباید به ترکیب آن دست بزنیم.

او افزود: وقتی جشنواره فیلم فجر به عنوان یک سنت در کشور مطرح است و به خوبی پیش می رود، می توان با تغییراتی جزئی به برپایی بهتر آن کمک کرد اما وقتی به ساختار آن دست می زنیم، مشکلات بیشتری بوجود می آید.

کارگردان فیلم سینمایی «ایران برگر» همچنین گفت: اگر درباره نحوه برگزاری جشنواره فجر رای گیری می شد، ترجیح می دادم که یک جشنواره داشته باشیم چون جشنواره بین المللی به معنای واقعی آن در شرایط کنونی در ایران ممکن نیست زیرا برگزاری جشنواره های بین المللی دارای قوانین و قواعد خاصی است.

جشنواره فجر به خوبی جا افتاده است
جعفری جوزانی، برگزاری جشنواره های دبی یا قاهره را نوعی نمایش و شلوغ بازی دانست و گفت: جشنواره فیلم فجر در ایران به خوبی جا افتاده و مورد تایید بسیاری از سینماگران است.

او افزود: کسانی که در این جشنواره جایزه می گیرند در سطح بین المللی به عنوان فرهیختگان پذیرفته می شوند و حتی این جایزه به اندازه ای اهمیت داشته که برخی از کسانی که جایزه گرفته اند از این طریق گرین کارت برای آمریکا گرفتند.

کارگردان فیلم سینمایی «شیر سنگی» گفت: وقتی چنین جشنواره ای به دو قسمت تقسیم می شود، ضعف های ما بیشتر دیده می شود. چون معیارهایی از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته می شود که در جشنواره های بین المللی وجود ندارد. مثلا حق نداریم بخش هایی از فیلم را حذف کنیم.

جشنواره فیلم فجر از سال 93 تا کنون در دو بخش ملی و بین المللی برگزار می شود که بخش ملی آن در دهه فجر (نهم تا 21 بهمن ماه) و همزمان با جشن های پیروزی انقلاب اسلامی برپا می شود و بخش بین الملل در اردیبهشت سال بعد با حضور فیلم های خارجی شکل می گیرد.

58241

کد خبر 639898

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =