ایسنا نوشت: روزنامه "وال استریت ژورنال" آمریکا گزارش داد برنامه‌هایی که اخیرا به منظور برقراری اولین تماس میان کره شمالی و آمریکا در دولت دونالد ترامپ صورت گرفته بود با امتناع وزارت خارجه آمریکا از صدور روادید برای فرستاده ارشد پیونگ یانگ لغو شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طبق گزارش وال استریت ژورنال این مذاکرات قرار بود میان چوئه سون‌هوی، فرستاده بلند پایه وزارت خارجه کره شمالی و مقام‌های سابق آمریکا در تاریخ یکم و دوم مارس در شهر نیویورک انجام شود اما این دیدار در پی صادر نشدن روادید برای چوئه لغو شد.

مشخص نیست که به چه دلیل وزارت خارجه آمریکا از صدور این روادید امتناع کرده اما به نوشته وال استریت ژورنال آزمایش موشکی ۱۲ فوریه و ترور برادر ناتنی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در این موضوع نقش داشته است.

مقام‌های آمریکا و کره جنوبی اخیرا اعلام کردند که ماموران نظام کره شمالی عامل ترور کیم جونگ نام، برادر ناتنی کیم جونگ اون در ۱۳ فوریه در مالزی هستند.

یک منبع وابسته به کره جنوبی از اظهار نظر درباره گزارش مربوط به نشست لغو شده خودداری کرد و گفت که این برنامه قرار نبوده دولت آمریکا و  کره جنوبی را درگیر کند.

چوئه به عنوان مدیر کل دفتر امور آمریکای شمالی در وزارت خارجه کره شمالی پیش از این نیز با مقام‌های سابق آمریکایی و استادان دانشگاه این کشور ملاقات کرده بود که البته آخرین دیدار او مربوط به ماه نوامبر در شهر ژنو به منظور یک سری مذاکرات غیر رسمی بود.

در صورت انجام نشست مذکور در نیویورک این برای نخستین سفر یک فرستاده بلندپایه کره شمالی از سال ۲۰۱۱ به آمریکا و نخستین ارتباط میان دولت ترامپ با نمایندگان کره شمالی بود.

52310

کد خبر 640188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =