انتخاب نوشت: احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق ایران با ارسال نامه ای خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا ، وی را به ترجیح منافع و رضایت عموم مردم و ملت ها بر منافع و رضایت اقلیتی سیری ناپذیر از سردمداران ثروت و قدرت فراخواند.

متن کامل نامه  احمدی‌نژاد خطاب به ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی خاتم الانبیاء و المرسلین محمدالمصطفی(ص) و اهل بیته الطاهرین و علی جمیع الانبیاء و المرسلین و الصالحین

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

عالی جناب آقای دونالد جان ترامپ

رئیس جمهور محترم ایالات متحده آمریکا

سلام علیکم

جناب عالی در انتخابات اخیر آمریکا به ریاست جمهوری این کشور برگزیده شده اید.
از فضای سیاسی و رسانه ای آمریکا چنین استنباط می شود که نتیجه انتخابات بر خلاف روال معمول و خارج از اراده و پیش بینی هیات حاکمه و جریان اصلی پشت صحنه سیاست آمریکا بوده است.

مواضع حزب رقیب و برخی از اعضای حزب شما و اغلب رهبران غربی نیز همین مطلب را القاء می کند. صرفنظر از صحت و سقم آن ، انتخابات اخیر ، بخشی از مطالبات واقعی و انباشته مردم آمریکا را آشکار کرد.

با استقبال از این امر و با امید به تاثیرگذاری ، موضوعاتی را با شما در میان می گذارم.

همچنانکه قبلا نیز سعی کردم در قالب نامه ، موارد مهمی را به دو رئیس جمهور پیش از شما نیز منتقل نمایم.

الف : مقدمه

۱- این نامه مطلقا سیاسی به معنای رایج آن نیست بلکه امروز از یک انسان به یک انسان دیگر است. این نامه از موضع انسانی و علاقمندی و دلسوزی به مردم آمریکا و دیگر ملت ها نوشته می شود. انتظار دارم که جناب عالی نیز بر همین منوال و با دید انسانی، آن را مطالعه نمایید.

۲- به عنوان فرزند ملت بزرگ ، تمدن ساز و فرهنگ آفرین ایران سخن می گویم. ملتی که در تاریخ پر افتخار خود ، با تقدیم هزاران دانشمند و هنرمند و دستاوردهای علمی و فرهنگی بی شمار، سهم مهمی در فرهنگ و تمدن جهانی دارد.

ملتی که حدود ۲۵۰۰ سال قبل و توسط شخصیت بزرگ تاریخ ، کوروش ، فرمان آزادی اندیشه و برابری انسانها و لغو برده داری ، تبعیض نژادی و استثمار را صادر کرده و به آن پایبند مانده است.

ملتی که جهان را قرن ها با برادری ، عدالت و احترام به خوبی مدیریت کرده است. ملتی که در دوره معاصر نیز شخصیت یگانه ، امام خمینی(ره) را به جامعه بشری عرضه کرده است.

رهبری که ترجمان عشق و محبت انبیاء الهی به همه انسانها و پرچمدار آزادی و عدالت و برادری برای همه ملت ها بوده است. مصلح بزرگی که با نگاه الهی – انسانی یار و یاور همه مظلومان و ستمدیدگان و فریادگر صلح ، دوستی و عدالت و منادی اصلاحات اساسی به نفع همه ملت ها بوده است.

۳- با بسیاری از شخصیت های سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی و مردمان گوناگون از پنج قاره جهان ملاقات و در باره مسائل بین المللی گفت و گو داشته ام. این نامه می تواند شامل دیدگاههای دیگر ملت ها و بسیاری از صاحبنظران و شخصیت های معاصر نیز تلقی گردد.

۴- من و شما نیز مانند دیگر انسانها بنده و مخلوق خداوند یگانه هستیم و برای زندگی جاوید خلق شده ایم. خداوند ما را برای دشمنی ، برتری جویی و تجاوز طلبی خلق نکرده است. انسانها همه با هم مساوی و در مالکیت زمین و ثروت ها و فرصت های خدادادی و در حقوق انسانی برابرند. جوهره حقیقی انسان در یگانه پرستی و عشق ورزیدن به دیگران و تلاش برای رفاه و سعادت آنان شکوفا می شود.

انسان در مسیر خدمت به دیگران ، به خداوند نزدیک می شود و رستگاری ابدی را برای خود به ارمغان می آورد. به تعبیر دیگر ، انسان حقیقی و برنده واقعی رقابت ها و مسابقات این دنیا کسی است که عمرش را در خدمت رفاه و آسایش دیگر انسانها و در راه رفع ظلم و برقراری عدالت و دوستی می گذراند.

۵- برخورداری از رای و اعتماد مردم و نمایندگی آنان از یک سو موجب افتخار و از سوی دیگر موجب مسئولیت بسیار سنگینی است. اگر شما تا کنون برای خودتان زندگی کرده اید ، علی القاعده از این پس باید برای مردم آمریکا و جامعه انسانی زندگی کنید.

۶- انتخاب شدن به ریاست جمهوری آمریکا یک فرصت تاریخی اولا برای منتخب و ثانیا برای انتخاب کنندگان و دیگر ملت هاست. گرچه چهار سال زمانی طولانی است ولی خیلی زود می گذرد. باید قدر فرصت را دانست و از همه لحظه های آن به درستی استفاده کرد.

۷- منتخبین ملت ها و حاکمان هرگز نباید خود را برتر از مردم، صاحب اختیار و مسلط بر آنان تصور کنند. حاکمان، شانی جز خدمتگزاری به مردم، تواضع و پیگیری خواسته های آنان ندارند.

همه پیامبران الهی از جمله حضرت عیسی(ع) حامل پیام واحد و در خدمت مردم بوده اند. خداوند در قران کریم به پیامبر بزرگوار حضرت محمد (ص) می فرماید: “تو فقط یک یادآوری کننده هستی و بر مردم سیطره نداری.”

پیامبران نه برای فرمانروایی بر مردم و تاسیس امپراتوری بلکه آمده اند تا انسانها را متحد و همدل کنند و توحید ، آزادی ، عدالت و عشق را در زمین منتشر نمایند.

۸-قوانین حاکم بر جوامع انسانی را خداوند وضع فرموده است. این قوانین تغییر ناپذیرند. کسانی که مهر و محبت انسانها را در دل دارند و در مسیر خدمت به مردم تلاش می کنند، در حقیقت مهر خدا را در دل خویش انباشته اند و سرنوشت زیبایی در انتظار آنان است و در این دنیا و جهان آخرت جاوید و سرفراز خواهند بود.

۹-ترجیح منافع و رضایت عموم مردم و ملتها بر منافع و رضایت اقلیتی سیری ناپذیر از سردمداران ثروت و قدرت، امری عقلانی و موجب نیک نامی حاکمان است.

ب – نکاتی در باره وضعیت آمریکا و مواضع جناب عالی در دوره انتخابات :

آقای رئیس جمهور!

جناب عالی از تاریخ آمریکا و رفتار حاکمان آن با دیگر ملت ها به خصوص در نیم قرن اخیر به خوبی اطلاع دارید. نارضایتی از حاکمان آمریکا به حدی است که با انتخابات آزاد در هر جای جهان ، مخالفان دولت آمریکا برنده قطعی خواهند بود. وضعیت داخلی آمریکا و ظلم هایی که بر مردم آن کشور می رود را نیز شما بهتر از هر کس باید بدانید.

جناب عالی به صراحت این سیاست ها و عملکردها ، ساختار حکومتی آمریکا و دستگاه رسانه ای شکل دهنده افکار عمومی را تخطئه کرده اید. جناب عالی اعلام کرده اید که می خواهید شرایط را به نفع مردم عوض کنید. لازمه تحقق این وعده ها، توجه به موضوعات مهمی است که به برخی از آنها اشاره می کنم:

۱-جناب عالی به درستی ، نظام سیاسی و ساختار انتخاباتی آمریکا را فاسد و ضد مردمی توصیف کرده اید. نظام انتخاباتی آمریکا برای دهه های متوالی ، رای مردم را به اسارت گروهی اندک گرفته است. گروهی که در ظاهر در قالب دو حزب حکومت می کنند اما در واقع نماینده یک اقلیت، یعنی سردمداران ثروت و قدرت جهانی اند.

تغییر نظام انتخاباتی آمریکا و آزاد کردن اراده و منافع مردم از این اسارت تحمیلی ، کاری بزرگ و اصلاحی اساسی است.
روشن است که تنها از رهگذر یک برنامه جامع و تکیه بر اراده واقعی مردم آمریکا ، می توان این وضعیت را اصلاح کرد. بر این باورم که جایگاه ریاست جمهوری در آمریکا ، دارای قدرت و ظرفیت مناسبی برای پیشگام شدن در این کار بزرگ است. امیدوارم شما اولین رئیس جمهور ایالات متحده باشید که پایه گذار تحولات بنیادین در جهت تحقق خواست حقیقی مردم می شوید.


۲- متاسفانه دولت های متوالی آمریکا ، خود را برتر از دیگران پنداشته ، پیشرفت این کشور را در عقب نگه داشتن دیگران ، برخورداری و رفاه مردم آمریکا را در فقر دیگران ، عزت و بزرگی آن را درتحقیر دیگران و امنیت آمریکا را در ناامنی دیگران جست و جو کرده اند.

اگر همه دولت های دنیا از همین منظر به عرصه بین المللی بنگرند و بر همین مبنا عمل کنند، نتیجه چه خواهد شد؟ باور من این است که مردم آمریکا نمی توانند با این سیاست ها و عملکردها همراهی کرده و به دنبال تحقیر و فقر و ناامنی دیگران و تصرف ثروت آنان باشند.

هرگاه مردم آمریکا از ورای فضای غبار آلود رسانه ای ، از این سیاست ها و رفتارها مطلع شده اند، بلافاصله آن را محکوم کرده و از عاملان آن ها اعلام برائت کرده اند.

اگر به دنبال اصلاح اساسی و ماندگار هستیم ، باید به همه ملت ها و فرهنگ ها ، اراده و منافع آنان احترام بگذاریم. باید در شادی ملت ها شاد و در غم آنان شریک باشیم. باید به دنبال برابری و برادری میان ملت ها باشیم و به حقوق ملت ها احترام بگذاریم و از برتری جویی و تلاش برای سلطه بر دیگران خودداری نماییم.

۳- جناب عالی اعلام کرده اید که خزانه داری کل آمریکا طی چند سال حدود ۲۳ هزار میلیارد دلار دارایی کاغذی خلق کرده است. معنای این سخن آن است که با سوء استفاده از جهان روایی دلار و بدون کار و تلاش یا ارائه کالا و خدمات ، این رقم از جیب ملت های جهان برداشته شده است. متاسفانه این سرقت بزرگ و مدرن به نام مردم آمریکا ولی در واقع به نفع عده ای خاص انجام شده است. این بدان معناست که دولت و هیات حاکمه آمریکا به همین مقدار به دیگر ملت ها بدهکارند. گمان ندارم که مردم آمریکا به این بزرگترین دستبرد تاریخ راضی باشند.

انتظار این است که ثروت ربوده شده ملت ها به آنها بازگردد یا لااقل این روند غیر انسانی و مخرب متوقف گردد. این یک اصلاح اساسی و ساختاری است.

۴- آقای رئیس جمهور !جناب عالی به وجود ۷۰ میلیون فقیر و میلیون ها بیکار اشاره کرده اید و گفته اید که حل مسائل داخلی آمریکا در اولویت کاری شماست. شما اعلام کرده اید که قدرت دفاعی آمریکا تحلیل رفته است. جناب عالی به هزینه شش هزار میلیارد دلاری آمریکا در جنگ خاورمیانه نیز اشاره کرده اید. می دانید که هزینه نظامی اعلام شده دولت آمریکا سالیانه حدود ۷۰۰ میلیارد دلار است.
کارشناسان معتقدند که دفاع از مرزهای جغرافیایی آمریکا و تامین امنیت داخلی آمریکا و تامین امنیت داخلی آن کشور، در تهدیدهای امروزی، نباید بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال هزینه داشته باشد.

سئوال اساسی این است که چه کسی به دولت آمریکا ماموریت برقراری امنیت در جهان را داده است؟ دخالت در امور دیگران و لشکر کشی به دیگر مناطق و تحمیل هزاران پایگاه نظامی و امنیتی و اطلاعاتی آمریکا در نقاط مختلف جهان جز ناامنی ، جنگ ، تفرقه ، کشتار و آوارگی ملت ها چه نتیجه ای داشته است؟ آیا این اقدامات جز ایجاد کینه و نفرت نسبت به سردمداران آمریکا ، بدنامی برای ملت این کشور و تحمیل هزینه های نظامی ، دستاورد دیگری برای آمریکا به همراه داشته است؟

اگر همه دولت ها بخواهند رفتاری مانند دولت آمریکا داشته باشند، کدام چشم انداز روشن از صلح و امنیت در برابر جامعه بشری قرار خواهد گرفت؟ آیا بهتر نیست با توقف جنگ افروزی و عدم دخالت نظامی در دیگر نقاط جهان ، بر ایجاد فضای تفاهم بین المللی و پایان دادن به رقابت تسلیحاتی و جنگ و کشتار مردم تاکید شود؟

در این صورت منابع قابل توجهی نیز برای توسعه رفاه مردم آمریکا و رفع فقر و بیکاری صرفه جویی خواهد شد، آیا این بهترین راه برای تغییر نگاه ملت ها به هیات حاکمه آمریکا نیست؟

علاوه بر این ، توجه دارید که تکیه بر سلاح و تهدید دیگران ، به منزله وارد شدن در مسابقه بی پایان و پرهزینه تسلیحاتی است که فرجامی جز جنگ و نابودی ملت ها ندارد.

امروز بر همگان آشکار شده است که ادعای تامین امنیت و ایجاد صلح در دیگر سرزمین ها با تکیه بر سلاح و جنگ افروزی ، ادعایی دروغین و پنهان کردن اهداف استعماری زیر شعارهای انسانی است.

مسابقه در تولید و صدور سلاح چگونه می تواند صلح و امنیت ایجاد کند. جنگ جنگ می آورد و صلح هرگز با جنگ برپا نمی شود.
کشتار فقط کینه ها را انباشته می کند. صلح و امنیت پایدار فقط با تغییر نگاه ها ، باورها و رفتارها برپا می شود.

امنیت پایدار را باید در مهرورزی ، احترام به حقوق دیگران و اجرای عدالت جست و جو کرد.بهترین قدرت دفاعی، قدرت مردم و رضایتمندی آنان است و این جز درسایه اجرای عدالت و احترام به انسانها حاصل نمی شود.اگر جناب عالی پیشگام در برچیدن مسابقه مرگبار تسلیحاتی و توقف حضور و دخالت نظامی در مناطق دیگر شوید، از کشتار و آوارگی میلیونها انسان در سال جلوگیری خواهد شد. در این صورت می توان صدها میلیارد دلار از هزینه های نظامی و امنیتی جهان کاسته و آن را صرف بهداشت ، آموزش و رفاه ملت ها و کاهش فاصله طبقاتی و دیگر نابسامانی ها کرد و ریشه ناامنی را از بین برد.

آیا وقت آن نرسیده است که همه باور کنیم که جامعه انسانی بیش از سلاح و قدرت نظامی به اندیشه انسانی ، عدالت و برادری نیازمند است؟ خود برتربینی عملی شیطانی و ریشه همه نابسامانی های جامعه انسانی است. آیا وقت آن نرسیده است که سلاح ها به قلم تبدیل شود و خودبرتربینی ، تبعیض و کینه ورزی جای خود را به برابری و برادری بدهد؟

۵- سازمان ملل متحد بزرگترین دستاورد تجارب تاریخی و میراث مشترک بشری و محصول امید بشریت برای ساختن دنیایی بهتر است. تشکیل سازمان ملل ، ایده ای بسیار متعالی برای مشارکت عادلانه عموم ملت ها در مدیریت جهان و برقراری صلح و امنیت پایدار و تامین رفاه و تعالی برای همگان است.

سازمان ملل تاسیس شد که جنگ ها برچیده شود و تعامل سازنده و گفت و گو و برادری جای جنگ افروزی و مسابقه تسلیحاتی را بگیرد. سازمان ملل تاسیس شد تا خرد جمعی بشریت جای دیکتاتوری و استکبار بنشیند.

مشارکت آزاد ملت ها در مدیریت جهانی تهدید نیست بلکه فرصت ارزشمندی است که همه مصلحان حقیقی از آن استقبال می کنند.
متاسفانه سیطره دولت های متوالی آمریکا بر این سازمان ، مانع از کارکرد صحیح آن شده است. وقت آن رسیده است که مرکز تبلور اراده جمعی و آزاد ملت ها ، از این سلطه مخرب آزاد شود.البته این کار نیازمند مردانی تاریخ ساز و اتخاذ تصمیمی بزرگ است.

۶- بدخواهان مردم آمریکا در صدد جلوگیری از اعمال اراده مردم آمریکا برای ایجاد اصلاحات اساسی در ساختارها، سیاستها ورفتارهای حاکمیت آمریکا هستند.آنان برای ایجاد انحراف در حرکت عمومی مردم آمریکا به سوی اصلاح حقیقی و احقاق حقوقشان آدرس غلط می دهند.

متاسفانه عده ای به دنبال توسعه نگاه تبعیض آلود و نژادپرستانه و منفعت طلبانه در روابط انسانی ، گسترش مرزبندی های کاذب و فاصله انداختن بین مردم هستند.

شیاطین تحت عناوین مختلف از جمله دین ، نژاد ، رنگ و حتی جغرافیا می خواهند بین مردم فاصله انداخته و با گسترش کینه ورزی برای خود فرصت ایجاد کنند.

جهان انسانی در یک روند تکاملی به سوی جامعه واحد پیش می رود و در این مسیر به دنبال برداشتن مرزها و فاصله های گوناگون از بین مردم و ملت ها است.

انسانها از یک ریشه و اصل و دارای روح الهی و محترمند. بین ملت ها با هر دین و اندیشه و نژاد ، دشمنی و خصومتی وجود ندارد. رفع مشکلات جامعه بشری و ساختن دنیایی بهتر نیازمند وحدت و یاری دست های تک تک مردم جهان است.

به قول سعدی بزرگ ، شاعر پر آوازه ایرانی:

بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

همه باید برای ساختن فردای بهتر و برای بسط دوستی و عدالت و آزادی تلاش کنیم. همه مردم باید خود را مسئول بدانند و فرصت مشارکت و رهبری در این اقدام مقدس را در اختیار داشته باشند. گمان ندارم که هیچ انسان عاقلی تلاش برای خشکاندن ریشه نژادپرستی و تبعیض نژادی در آمریکا را ملامت کند.

۷- تروریسم ، ابزاری ضد انسانی در دست قدرت های جهانی برای ایجاد ناامنی و تفرقه و تحمیل اراده و سیاست های آنان بر ملت ها و دولت هاست.

متاسفم یادآوری کنم که اگثر گروههای تروریستی شناخته شده امروز دنیا ، از سوی دستگاههای امنیتی آمریکا پایه گذاری ، تجهیز و تقویت شده و می شوند یا در میانه راه در خدمت امیال آن دستگاهها قرار گرفته اند.

مبارزه ریشه ای با تروریسم ؛ قطع منابع مالی و حمایت های اطلاعاتی ، مالی و تسلیحاتی نهادهای امنیتی آمریکا و دولت های هم پیمان آمریکا از تروریست هاست.

انتظار عمومی آن است که جناب عالی با این اقدام موجبات خوشحالی و سپاس همگان و بویژه ملتهای تحت ستم تروریسم را فراهم کنید.

امیدوارم روزی اندیشه خود برتربینی که ریشه تروریسم و بسیاری از نابسامانی های جامعه بشری است به اندیشه انسانی متحول شود.

۸- پیشرفت ها و موجودیت امروزی آمریکا محصول مهاجرت ملل مختلف به آن دیار است . حضور و تلاش سازنده نخبگان و دانشمندان از کشورهای گوناگون از جمله جمعیت میلیونی هموطنان ایرانی اینجانب نقش مهمی در پیشرفت آمریکا داشته است. باید روح سیاست حاکم بر آمریکا متوجه احترام به تنوع ملل و نژادها باشد. به تعبیر دیگر ، آمریکای امروزی متعلق به همه ملت ها و از جمله بومیان آن سرزمین است. هیچ کس نمی تواند خود را مالک و دیگران را میهمان یا مهاجر بشمارد. باید مراقب بود همان کسانی که مسئول ناهنجاری های امروز آمریکا هستند نفوذ نکنند و آدرس غلط ندهند.

آقای رئیس جمهور!
انتظار زیادی نیست که جناب عالی همت خود را صرف مبارزه با ریشه های فساد نموده و از مردم مظلوم که نوعا در خدمت سازندگی آمریکا هستند ، حمایت کنید.

ج : و اما آخرین توصیه ها
۱- داشتن کشوری پیشرفته ، قوی و غنی و موثر در روابط بین الملل ، آرزوی هر ملتی است اما این به معنای برپایی امپراتوری و دخالت در امور دیگران یا فخر فروشی و تسلط بر دیگر ملت ها نیست.

باور دارم که سرزمین آمریکا به اندازه کافی از منابع طبیعی و ثروت های خدادادی برای ساختن یک زندگی متعالی و پیشرفته و پایدار برخوردار است و نیازی به دست اندازی به منابع دیگران ندارد. ملت آمریکا شایستگی آن را دارد که در یک تعامل سازنده ، عادلانه و برابر با دیگر ملت ها ، از همه امکانات و فرصت ها برخوردار و دارای زندگی متعالی و پایدار باشد.

اطمینان داشته باشید که تلاش برای گسترش رفتار انسانی ، پذیرش و احترام به حقوق سایر ملت ها و کوشش برای استقرار عدالت همواره پسندیده بوده است. ایجاد فرصت کار سازنده برای جوانان آمریکا ، رفع مشکلات حاد مردم، اصلاحات ساختاری و ساختن آمریکا در جغرافیای ایالات متحده ، از جانب عموم ملت ها و پیشاپیش آنان ، ملت ایران با استقبال مواجه خواهد شد.

۲- زنان مظهر جمال خداوند و زیباترین و ارزشمندترین هدیه خداوند هستند. احترام به زنان و تکریم آنان، از نشانه های جوانمردی است.
مردان بزرگ تاریخ بالاترین احترام را برای زنان قائل بوده و توانایی های خدادادی آنان را به رسمیت می شناسند. نقش زنان در حیات و تعالی جامعه انسانی ، استثنایی و در بهترین و بالاترین شکل است. مدیریت زنان در امور علمی ، اجتماعی و فرهنگی و سایر عرصه ها از دقیق ترین و بهترین ها بوده است.

همه ما مفهوم عمیق عشق بی بدیل مادری ، محبت یگانه خواهری و غیرقابل جایگزین بودن جایگاه همسری را به خوبی درک می کنیم.
امیدوارم زنان در جوامع مختلف و از جمله جامعه آمریکا ، همواره در کمال عزت و کرامت در ساختن جامعه مطلوب ، مشارکت و رهبری موثر و سازنده داشته باشند.

لازم نمی بینم تاریخ پر فراز و نشیب و پر افتخار ملت بزرگ ایران را یادآوری کنم. هیچ اثری از دشمنان و بدخواهان بددل و کینه ورز ملت ایران در زمین باقی نمانده است. اما ملت ایران زنده و بالنده است و تمام حوادث کوچک و بزرگ تاریخ را با موفقیت پشت سر گذاشته و خواهد گذاشت. ملت ایران آینده درخشان را در اختیار خود دارد. تنها به این نکته بسنده می کنم: یادتان باشد تصویری که رسانه های آمریکایی از ملت ایران ارائه می کنند ، هرگز منعکس کننده واقعیت های مردم بزرگ و شریف ایران نبوده و نیست.

آقای رئیس جمهور!
باوجود مردم خوب آمریکا ، شما امروز این فرصت تاریخی را دارید که با آغاز اصلاحات اساسی و تلاش در این راه،آغازگر تحولی بزرگ باشید و نام نیکی را از خود برجای بگذارید.

امیدوارم از طولانی شدن نامه که اقتضای یک صحبت اساسی و سازنده است خسته نشده باشید.

از خداوند مهربان برای همه ملت ها و همچنین مردم آمریکا سربلندی و موفقیت و صلح و آزادی و عدالت و رفاه و برای جناب عالی در انجام مسئولیت سنگین اصلاح ساختاری نظام آمریکا و تامین خواست مردم ، موفقیت مسالت دارم.
والسلام علی عبادالله الصالحین
محمود احمدی نژاد- خادم ملت ایران

29212

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 640674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 71
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • میثم A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  2 34
  همین قدر ما را بس که مخالفان احمدی نژاد چیزی جز خوشمزگی ندارن که اینجا بروز بدن تا یه کلمه حرف میزنه ، خبرش بیشترین کامنت رو می گیره ، بعد میگن واسه مطرح شدن این کارا رو می کنه خدایا این خوشمزگان را خوشمزه تر بفرما
  • بی نام IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
   12 0
   به بعضی افراد که روی سنگ پا رو سفید کردن هم عقل عطا بفرما.
 • بی نام A1 ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  7 3
  دمت گرم خیلی خندیدم. محمود عاشقتم. کاش ریس جمهور شی. حداقل تلویزیون رو روشن کنیم میخندیم
 • محمد A1 ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  14 1
  محمود ، محمود ... پاشو ، بیدار شو صبحانه آماده است .
 • بی نام A1 ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  19 2
  خداییش اوایل نامه اصلا نمیدونستم طنزه یا جدی. بعد برگشتم اول صفحه ببینم تو بخش طنز پست شده یا چی. دیدم تو بخش سیاسته ولی باز باورش برام سخت بود که جدی باشه. این نامه رو میدادن بچه ابتدایی بنویسه بهتر مینوشت. واقعا این نابغه و معجزه ی هزاره چطور 8 سال رئیس جمهور ما بود؟؟؟ ما صبرمون خیلی زیاد بود خیلییییی. دلم واسه خودمون میسوزه.
 • بی نام A1 ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  9 1
  احمدی نژاد ترامپ نژادو دیده
 • بی نام A1 ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  6 1
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ ای خدا ؟؟/
 • آقاجری IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  11 1
  فقط خواستم بگم خود احمدنژاد این همه کامنها رو ببینه باز جرات میکنه نامه بنویسه؟ و باید بگم بله پرروتر از این حرفهاست.
 • بی نام A1 ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 1
  دنیا عجب جوکی هست
 • این جانب A1 ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 1
  آقای سردبیر خبر آنلاین هر طنز نویسی که این نامه را نوشته به نظرم باید جایزه ای درخور و شایسته بگیره فقط چرا اسمش رو ننوشته اید؟
 • بی نام IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  7 1
  اين " خادم ملت ايران" دقيقا چطوري به انگليسي چي ميشه ... مستخدم ملت ايران ....
 • مهدی A1 ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  14 1
  ترامپ فردا رو به خبرنگاران : از ساعت چند اینجا منتظر هستین؟ one؟ two؟ three؟ خبرنگارا همه دست و هورا
 • بی نام IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  9 1
  یکی ایشون رو از برق بکشه
 • بی نام IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 1
  چرا کسی به اینشون گیر نمیده با چه حقی نامه مینویسه
 • بی نام IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  8 1
  خواهشا با ایشون برخورد بشود
 • محمد A1 ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  8 2
  پیشنهاد برقراری یارانه رو هم میداد به ترامپ،اینجوری خودبخود آمریکا هم از بین می رفت
 • داتیس A1 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  خدایا راه داره اين آدم رو شفا بده . خدايي من فکر میکنم ادا در میاره اینقدر هم داغون نيست.
 • پویا A1 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  وجود ایشان و اظهاراتش ,, توهین به شعور ملت ایران است ,,,,,,
 • بی نام A1 ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  8 2
  احمدی کشورو به مرز نابودی کشوندی یروزی ما مردم میبینیمت
 • بی نام IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  11 1
  اولا فكر كردم اين نامه طنز است بعدش ايشون چيكاره است كه به ترامپ نامه مي نويسه از طرف ايران ؟ من كه اين نامه را تند خواني كردم چيزي دستگيرم نشد حتما بعد از ترجمه ترامپ مفهومش را درك مي كنه . ضمنا ترسم از اينه كه ترامپ اگه اين نامه را نظر كل ايراني ها بدونه اونوقت همه گزينه هاش باز بياد روي ميز .كلام اخر هم اينكه اين نامه چه سودي براي ملت ايران داره ؟ گيرم كه ايشون با نصايح شما مشرف به دين اسلام هم شدن اخرش ميشه يه چيزي مثل احمدي نژاد
 • احمد A1 ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  12 2
  یعنی خود ترامپ هم حاضر بشه این کتاب رو بخونه اون مترجمه زیر بار ترجمش نمیره :
 • امیر A1 ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  خادم ملت ایران جوک سال بود به خدا
 • بی نام A1 ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  نظرات از خود خبر جالبتر بود
  • اتوپیا A1 ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
   2 38
   نظرات طبق معمول پر از کینه توزانه و بی منطق بود. من به عنوان یک اصلاح‌طلب، از این نانه عالی خوشم امد.
 • 123 A1 ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  6 4
  احمدی نژاد در فکرهای بالاتر از رپیس جمهوری است
 • اسفندیار رحیم مشایی A1 ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  20 1
  تاثیر این نامه بر ترامپ همچون تاثیر شمس بر مولاناست.
 • 123 A1 ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  واقعا این چجوری 8 سال رییس جمهور ایران بوده؟
 • بی نام IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  5 1
  چطور مگه
 • بی نام US ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  12 2
  ایشان واقعا تو دنیای هپروت زندگی می کند. خیلی وضعش خراب است
 • بی نام IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  5 0
  چی شده مگه
 • اسدی RO ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  3 18
  من از احمدی نژاد خوشم نمیاد ولی حرف های بدی نمیزنه ها
 • GB ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  6 2
  درود ظاهرا محمود ویژگی های انتخاب شدن خودش و مسایل و مشخصات انتخاب شدن ترومپت را یکی دونسته و کانال زده که بله من و تو یه جور هستیم.
 • ایلیا GB ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  7 2
  مثلا این نامه رو ترامپ میخونه، والا بیکاری بد دردیه . امیدوارم ترجمه اش به انگلیسی مثل صحبت کردن علی آبادی نباشه . هر چند این نامه اصلا نگاه که هیچ نمیخونه
 • حامد A1 ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  7 2
  جکه یا واقعیه؟ یعنی کی به کی نامه میده واسه بهتر شدن دنیا. همین دیگه دنیا دست شماها بوده که الان اینطوریه.
 • بی نام IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  9 2
  ای وای حالا ترامپ این هنرم از این یاد میگیره....
 • بی نام IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  اون قسمتش که درباره زنها نوشته بود خيلي احساساتي بود ايشالا که موثر بوده و به خانم هاي آمريکايي احترام گذاشته بشه ...
 • سعید A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  13 2
  تعداد نظرات منفی مثبت گویای حقیقت تلخ مدیریت ایشان در 8 سال بود
 • بی نام A1 ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  9 2
  توبه کن ترامپ.......چراغی که به خانه رواست.....
 • سعید A1 ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  عالی جناب آقای دونالد جان ترامپ : وای ترکیدم
 • بی نام IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  12 2
  احتمالا این دوتا زبون هم رو خوب میفهمند
 • رضا بهاری A1 ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  ای نامه که میروی به سویش از جانب من ببوس رویش
 • بی نام A1 ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  6 1
  ترامپ بیشتر از 9 تا بند رو هیچوقت نخونده حالا واسش انشا نوشتی آقای احمدی نژاد
 • سعید IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  8 2
  خدا شفا بده
 • کریم IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  11 2
  خدایا اینو شفا نده بازم بخندیم
 • آرش IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  9 2
  هفت نفر از عوامل پاک دست دولت دهم یه تنه دارن منفی میدن به کامنتا . خسته نباشید و پولی که گرفتید حلا لتون باشه واقعا متاسفم براتون...
 • حسینی IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  11 3
  جدا امیدوارم که خدا پس کله ترامپ یزنه و بحرفهای احمدی نزاد گوش بده و فقط یکسال عمل کنه تا آمریکا هم بخاک ذلت بیافته و دنیا راحت بشند
 • ج س A1 ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  4 27
  درود بر محمود احمدی نژاد
 • مهدی کرد A1 ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  3 34
  نفست گرم دکتر محمود احمدی نژاد،به یاد سخن چرچیل افتادم که گفته است ،شما مخالفانی داریداین یعنی در جایی کار بزرگی انجام دادید،،جمع کنید بابا احمدی نژاد به اندازه ۱۰۰ سال ایران را آباد کرد ودربرابر آمریکای زورگو باقاطعیت ایستادوآنها راسر جایشان نشاند،،مرسی دکتر کیف کردم،
 • رضا A1 ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  17 3
  جوابیه ترامپ با سلام و .... لطفا برای پیشبرد اهداف متعالی ذکر شده در نامه برایم جواب سوال های زیر را بنویسید 1چطور میشه دکل پیچوند؟ 2چطور میشه 3000 میلیار پیچوند؟ 3چطور میشه اندازه بابک زنجانی پیچوند و هیچکس پیدا نکنه پول کجاست؟ 4چطور میشه همه معاونات پرونده داشته باشن تو قوه قضاییه؟ 5ارتباط با رمال و جن گیر و.. چطوریه؟ 6قضیه صیغه چیه؟
  • علی A1 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
   0 0
   از پسر مهاجرانی وزیر خاتمی بپرس چطوری میشه دکل رو پیچوند، به عنوان متهم در جریان کل پرونده هست. بعید می دونم منتشر کنی، اما اگه کامنت رو خوندی یاد اون دنیا و حساب کتاب بیفت لااقل آخرت خودت رو به دنیای یه عده سیاستمدار نفروشی
 • بی نام US ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  11 3
  تو کشورهای دیگر سر ۱۰۰۰ یورو حیف و میل نخست وزیر یا ریس جمهور رامحاکمه می کنند مال ما۸۰۰ ملیارد دلار پول نفت حیف و میل شده و ایشان آذاد است و نامه نگاری و حظیان می نویسد
 • هادی IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  12 2
  کلا اسم احمدی نژاد میاد من هم گریم میگیره هم خنده ... مردم عادی نامه این آقا را نمی خونند برسد چه رییس‌جمهور جمهور ترامپ جون من یکی یا خودکارو از دست این بگیره یا از برق بکشدش
 • حسين A1 ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  9 2
  خدا وكيلي دوستان شما وقت گذاشتيد اين نامه را خونديد من تا اين پست را ديديم بيست دقيقه خنديدم و تو افق محو شدم
 • بی نام A1 ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  13 1
  آقای احمدی نژاد رطب خورده را منع رطب نتوان کرد بعید میدانم که شما این متن را نوشته باشید چون با ادبیات و تحریر شما کاملا آشنا هستم ولی به هر حال شما بهتر میدانید حرف وقتی اثر دارد که با عمل و اعتقاد قلبی همراه باشد. شما که این موارد را خود انجام نداده اید و به افرادی در حکومت الان کشور نیز که به این سبک رفتار میکنند و به هیچ کس پاسخگو نیستند در 8 سال دوره خود چنین نگفته اید چطور انتظار دارید دنیا به مطالب این نامه از دید واقعی و انسانی بنگرد. انشالله خداوند همه ما را از توهم خود برتر بینی برهاند و به راه راست هدایت کند
 • . IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  1 37
  از کامنت ها بوی سوختگیِ شدیدی میاد. جواب ما جوابِ محمودِ... برین خدا رو شکر کنید
  • بی نام IR ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
   9 0
   منفی ها هم جواب تورو داد.
 • بی نام A1 ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  11 2
  این واقعی بود یا دوربین مخفی ؟یا فوتوشاپ؟
 • علی فهیم A1 ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  9 2
  ذیل آن یادداشت بفرمایید : نامه یوسف زیبا به فرعون
 • بی نام RU ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  13 1
  بزنین صدای امریکا ترامپ بعد این نامه متحول شده میگه هر چی مموتی بگه همونه
 • بی نام A1 ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  8 4
  آقای احمدی نژاد .. صادقانه توصیه می کنم.. قبل از نوشتن و ارسال این نامه ها حداقل با یکی از اطرافیانتان، مشورت کنید.. خود شما عاقل از تر این بنظر می آیید.. که این نامه را بنویسید.. مراقب باشید شاید کسی دارد زیر پایتان پوست خربزه می اندازد.. کسی مثل آقاجان که به دایی جان ناپلئون یاد داد که برای هیتلر نامه بنویسد.. امروز سکوت، شان شما و امثال آقای سردار رضایی و دیگرانی را که به هر مناسبتی صحبت می کنند، بیشتر حفظ می کند..
 • محمد A1 ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  12 2
  پت و مت خوبی میشن کاش یه سریال از اینا بسازن روی پت و مت سفید بشه
 • بلالمی A1 ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  .راه خرج کردن دلار بهش یاد میدادی وچطور به ادم نگاه کنه دروغ بگوید اینها راه بهش یاد بده قربونت برم مرسی هاله نور
 • بی نام IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  14 2
  مردم از تو ناراضی هستند ولی خودت را خادم آنها معرفی میکنی
 • بی نام IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  خادم ملت ایران ترجمش چی میشه؟
 • بلالمی A1 ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  10 2
  نمردیم خنده.ترامپ را ببینیم چفدرجوک میشود لااقل نا.مه را 13فرورد.ین می دادی
 • سید اکبر رضوی A1 ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  2 22
  من کاری به متن نامه ندارم. واقعیاتی در جوامع بشری بصورت درد مشترک وجود دارد مثل مصرف مواد و بیکاری که افراد کلیه جوامع بشری را می آزارد. بنظرم نامه آقای احمدی نژاد بجا می باشد من هم شخصا" با خیلی از تفکرات رییس جمهور سابق موافق نیستم اما برخی جمله ها و نظر ها ی ایشان هم سازنده است. بالاخره هر نوشته ای اثر خود را دیر یا زود در ذهن می گذارد. نیاز هست تمام افراد جامعه برخیزند و نگاه مجدد به زندگی بشری داشته باشند. ترامپ راست می گفت که جرم و جنایت درجامعه ما شیکاکو شاید هم کم و کسری از روسیه ندارد واقعا" همین جملات برای بار اول گفتن و قبول واقعیات کار هر کسی نیست و شجاعت می خواهد. سازمان ملل و سایر دانشمندان و سیاستمداران باید در این زمینه نگاه جدیدی به مسایل انسانی داشته باشند.
 • بی نام A1 ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  11 2
  جان عالی جناب آقای دونالد "جان" ترامپ
 • مسلم A1 ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  3 29
  خداییش از این روحانی که بهتر بود
 • بی نام IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  16 2
  حتی منم نخوندم نامشو چه برسه به ترامپ
 • بی نام IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۸
  16 2
  کسی نمیخواد جلوی ابروریزی بین المللی این آقا رو بگیره؟
 • محمد A1 ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  2 20
  هر چی باشه احمدی نژاد خیلی مرده که وقتی گفتن نامزد نشو گفت چشم ولی یه عده برخلاف تذکرات بسیار و قانون اساسی به خاطر عقده های درونی و از روی هوای نفس در سال 88 دموکراسی رو زیر پا گذاشتن و خواستن با اردو کشی خیابونی به قدرت برسند. دم احمدی نژاد گرم