روزنامه ایران یادداشت وزیرخارجه در باره فیلم فروشنده و کارگردان ان را منتشر کرد.

در این یادداشت  نوشته شده است:


«دنیای امروز بیش از هر زمان دیگر به صلح، مدارا و امنیت نیاز دارد. در حالی‌ که جمهوری اسلامی ایران تمام همت خود را به کار بسته تا بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را که نقشی در پیدایش آنها نداشته، بی اثر و بر اهمیت تلاش‌های بیشتر در ایجاد صلح تاکید کند، دولت جدید ایالات متحده آمریکا دست به اقداماتی غیر عقلانی نظیر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به این کشور زده که اگر چه فعلا ناکام مانده و متوقف شده است اما تصمیماتی از این قبیل تنها به ایجاد چالش‌ها و بحران‌های تازه دامن خواهد زد. هر چند جمهوری اسلامی ایران و مسئولان آن همواره کوشیده‌اند چنین تصمیمات نابخردانه‌ای را بی‌ثمر کنند اما در این میان علاوه بر دیپلمات‌های کشور نقش هنر و رسالت واقعی هنرمندان را هم نباید در تحکیم و تقویت دوستی میان ملت‌ها فراموش کرد.

اصغر فرهادی، فیلمساز شناخته شده کشورمان با ساخت آثار قابل تامل در چارچوب مقررات رسمی کشور نقشی انکارناپذیر در درخشش نام ایران در جهان داشته است. تصمیم او و سرکار خانم ترانه علیدوستی برای عدم حضور در مراسم اسکار امسال و نشان دادن اعتراض‌شان به دولتمردان آمریکا سبب شد تا اثر رفتار افراطیون آمریکایی برای بسیاری از هنرمندان و دیگر ملت‌ها روشن شود. دو هنرمندی که در ایران مشغول فعالیت هستند و به شکلی دیگر سخن ملت ما را که صلح، شرافت و غیرت ملی است، منعکس کردند. حالا اتحاد کم‌نظیری را در حمایت از فرهادی و مخالفت با اراده دور از منطق دولتمردان تازه روی کار آمده آمریکا شاهد هستیم که ظاهرا هنوز نمی‌دانند جهان امروز از ممنوعیت‌ها و دیوار کشیدن‌ها عبور کرده است.

اصغر فرهادی و دست‌اندرکاران فروشنده اسکار را به دست‌آورند یا نه، دستشان خالی نخواهد بود. آنها همان حرفی را زدند که سخن ماست و آن‌ هم جست‌وجوی صلح و نفرت از کینه‌توزی و جنگ‌افروزی است. این صدا با صدای مردم جهان در برابر سیاست‌های بدخواهان یکی شده است. آنها با اطمینان و ایمان ادعاهای گزاف دولت آمریکا را برای بسیاری از مردم جهان روشن کردند که این دستاورد کمی نیست.»

302

کد خبر 640894

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  215 8
  زنده باد ظریف . زنده باد فرهادی
  • بی نام A1 ۰۴:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
   6 153
   درود بر فرهادی. یک خانم مسلمان حداقل تعیین می کرد بد نبود.
  • اصلاحات آرام تنها راه حل IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
   64 4
   با کلاس ترین اصغر و جواد دنیا... دوستتون داریم عشقیا
 • بی نام A1 ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  66 2
  باید تقدیر در سطح ملی‌ بشه از این ابرمرد و تیمش که نام با شکوه ایران رو بر سر زبانها آورد... و هزار آفرین برای تحریم ورود به آمریکا و هزار آفرین برای انتخاب اینچنین نمایندگان شایسته‌ای برای دریافت جایزه‌...
 • بی نام IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  105 4
  من به عنوان یک ایرانی به کارگردانی مانند فرهادی و وزیری مانند ظریف افتخار می کنم.
 • بی نام IR ۰۴:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  69 1
  و چه زیبا اصغر فرهادی دوباره نام ایران را بر بام سینمای دنیا طنین انداز کرد، زنده باد ایران، زنده باد ایرانی، زنده باد هر آنکه برای اعتلای وطن می کوشد، زنده باد دکتر جواد ظریف.
 • بی نام RO ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  64 2
  اصغر فرهادی یکی از افرادیست که بار دیگر غرور فراموش شده مردم ایران رو با افتخار زنده کرد. درست مثل آقای محمدجواد ظریف.
  • بی نام IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
   8 64
   ظریف چه کار کرده برای ایران در سطح جهان اونم با ابتکار خودش؟ فرهادی یک چیزی
 • آفتابی A1 ۰۵:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  69 0
  پیام آقای اصغر فرهادی که توسط خانم انوشه انصاری خوانده شد مثل یک شعر زیبا و پرمعنی بود. انتخاب هوشمندانه دونفر از مفاخر علمی کشور حاوی پیام مهمی به ترامپ بود.شاید با صرف میلیاردها دلار نمیشد چنین پیامی را اینطور گویا و رسا از طریق بلندگوهای خودشان به گوش همه جهان رساند. از داشتن چنین کارگردانی که با ساختن فیلمهای قوی و تحسین برانگیز دنیا را تحت تاثیر قرار داده است افتخار میکنیم.
 • هاشم IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  30 2
  لذت بردم
 • بی نام IR ۰۵:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  35 0
  مبارک است
 • دلسوز A1 ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۹
  35 0
  اصغر فرهادی آبروی سینمای ایران در سطح جهان است