مراسم اهدای اولین جایزه هنری ویستا باحضور رضا بنفشه‌خواه و شهره سلطانی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم اهدای نخستین جایزه هنر معاصر ویستا عصر یکشنبه هشتم اسفندماه در تالار فرخی یزدی باغ موزه قصر برگزار شد و مرتضی عرب خزائلی نخستین جایزه هنر معاصر ویستا را از آن خود کرد.

در ابتدای این مراسم پریسا پهلوان مدیر گالری ویستا و برگزار کننده این جایزه هنری گفت: «این جایزه همگام شده است با آغاز چهارمین سال فعالیت گالری ویستا. 10سال پیش فکر تاسیس گالری ویستا در ذهن من آغاز شد و بعد از طرح پرسش‌های متعدد تلاش شد تا گالری ویستا پاسخی به چرایی‌هایی باشد که درباره هنر معاصر پیش آمده است.»

او ادامه داد: «ما تلاش کردیم با شفافیت و صمیمیت در کنار هنرمندان باشیم و بستری را برای حمایت ایجاد کند تا به نحو شایسته آثار هنرمندان عرضه شود و در خدمت هنر ایرانی باشد.»

مدیر گالری ویستا گفت: «ظهور نسل جدید هنرمندان و گسترش رسانه‌های جدید این فضا را ایجاد می‌کند با لحن و فضای بصری جدیدی رو‌به‌رو هستیم چشم انداز جایزه ویستا این بود که بتوانیم به ایده هنرمند در هنر معاصر و بر اساس فراخوان جایزه بدهیم.»

پهلوان گفت: «هنرمندان باید پروپوزال ارائه می‌دادند و فرآیند طولانی طی کردند و خیلی از دوستان در ارتباط بودند تا در نهایت 150 طرح به دبیرخانه رسید. که 110 طرح برای بانوان و باقی طرح‌ها برای آقایان بود. سن کمترین هنرمند حاضر 22 سال و مسن‌ترین فرد 57 سال بود و بیشتر طرح‌ها در زمینه چیدمان ، نقاشی، ویدئوآرت، عکس و ویدئوهای دیگر.»

او ادامه داد: «اعتبار یک جایزه به هیئت داوران آن است. از طرفی هدف دیگر گالری ویستا برای دوره‌های بعد می‌خواهد دو نوع تقدیر را پایه گذاری کند. یک پیشکسوتانی که اولین گام را برای هنر معاصر گذاشتند و دو افرادی که با نگاه ویژه در حوزه‌های مطبوعاتی و با نگاه ویژه تاثیر بر هنر معاصر تاثیر گذاشتند.»

بهنام کامرانی رئیس هیئت داوران این جشنواره نیز در ادامه این مراسم گفت: «گالری در واقع یک بنگاه اقتصادی است و این که یک گالری به ایده اهمیت داده است و برای آن جایزه‌ای را در نظر گرفته است به عنوان یک حامی در پیشرفت اجرای آثار هنری نیز تاثیر گذار است و باید از این حرکت‌ها تشکر کرد.»

او ادامه داد: «مجموعه داران، شرکت‌ها و بنگاه‌های مالی و گالری‌ها کم کم باید به اهمیت هنر معاصر و اهمیت فکر و ایده فارغ از سود فکر کنند و این جایزه باید الگویی شود برای ارگان‌های دولتی است.»

این هنرمند نقاش گفت: «این حرکت نیازمند نقد و ایده‌های جدید است و همان طور که در برابر ایده‌ها انعطاف داشتیم ما امیدواریم با استقبال از این حرکت بار دیگر هنرمندان با ایده‌های خود در کنار گالری باشند و به این حرکت ویژه رونق ببخشند.»

در ادامه این مراسم از کامبیز درم بخش هنرمند پیشکسوت عرصه هنرهای تجسمی به پاس فعالیت‌های گسترده هنری‌اش در طول سال گذشته تقدیر شد.

همچنین با حضور اعضای هیئت داوران نشان ویستا به درسا اسدی، مهسا احسنی، علی میرزایی و هاوری دانش، علیرضا شهریاری، بیژن قاسمی، مهدیه پازوکی، ترلان تبار، نازنین اعوانی، مهدیه کواکب پناه و محمد رضا عرب خزایلی اهدا شد.

در ادامه و با حضور رضا بنفشه خواه و شهره سلطانی بازیگر سینما و تلویزیون نخستین جایزه هنر معاصر ویستا به مبلغ 30 میلیون تومان چک نقدی در وجه هنرمند به محمدرضا عرب خزائلی اهدا شد تا بتواند پروژه خود را برای نمایش دادن در گالری اجرایی کند.

اجرای این مراسم بر عهده فربود دبیر جشنواره هنر برای صلح بود و گروه موسیقی یاد آباد در ابتدا و میانه این مراسم به اجرای پرفورمنس و موسیقی پرداختند.

در انتهای این مراسم نیز حاضران لیبل نخستین جایزه هنر معاصر ویستا را امضا کردند.

58243

کد خبر 641101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =