وقتی دولت ۴۰۰هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد

در حالی سالانه بیش از ۴۰.۸ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت می‌شود که برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام حدود ۴۰۰هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «۷۰ هزار پروژه نیمه‌تمام در کشور وجود دارد که برای تکمیل آنها، به حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.» این خبر را معاون سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است. غلامرضا شافعی تاکید داشته «برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در کشور با اعتبارات کنونی، حداقل ۱۰ سال زمان نیاز است.»

گزارش‌ها نشان می‌دهد که اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در لایحه بودجه سال آینده، رقمی در حدود 62.7 هزار میلیارد تومان است. این در شرایطی است که هر ساله به دلیل کسری بودجه، تامین اعتبارات عمرانی با اما و اگرهایی همراه بوده است. با این وجود، میزان اعتبارات عمرانی در لایحه بودجه سال آینده 9 درصد افزایش نسبت به قانون بودجه سال 1395 دارد. در قانون بودجه امسال 57.5 هزار میلیارد تومان برای اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در نظر گرفته شده بود.

در این میان، گزارش بودجه‌ای کشور نشان می‌دهد که دولت برای اتمام طرح‌های عمرانی ملی و استانی ویژه حدود 320 هزار میلیارد تومان اعتبار به قیمت‌های فعلی نیاز دارد.

نکته‌ای که در این میان حایز اهمیت است، این‌که دولت ماهانه زیر بار سنگین پرداخت یارانه‌ها قرار دارد. در حال حاضر براساس آماری که از سوی رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام شده، ، 75 میلیون و 300 هزار نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند که دولت ماهانه 3 هزار و 400 میلیارد تومان پول نقدی پرداخت می‌شود. این یعنی، سالانه بیش از 40.8 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود. این رقم، تقریبا یک دهم اعتباری است که برای پروژه‌های نیمه‌هام نیاز است و یا 20 هزار میلیارد تومان کمتر از رقم بودجه عمرانی سال آینده است.

اما به طور معمول به‌دلیل عدم تحقق منابع و وجود کسری بودجه، دولت از طریق عدم تخصیص بخشی از اعتبارات عمرانی، بخشی از کسری‌های موجود در بخش‌های اجتنابناپذیر مانند یارانه‌ها و حقوق و دستمزد را پوشش می‌دهد. به این ترتیب، در عمل بسیاری از طرح‌های عمرانی وعده داده شده به‌دلیل کمبود منابع و عدم تحقق پیش‌بینی‌های منابع اجرایی نخواهد شد.

35225

کد خبر 641838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۲
  1 0
  مردم سوال می کنند. قبل از پرداخت یارانه ها وضع دولت و جامعه گل و بلبل بوده است؟ هر پولی را دولت خرج می کند چه حقوق کارمندان باشد چه کارخانه می خواهد بزند و چه هزینه عمرانی می کند اصولی نیست چون دولت هز جیب ملت هزینه می کند و پاسخگو نبوده و نخواهد بود
 • بی نام A1 ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۲
  0 0
  این موضوع که عملکرد بودجه عمرانی بمراتب از پیش بینی کمتر است بسیار روشن است . سالهای متمادی است که این مسئله در همه دولتها و نه یک دولت خاص تکرار میشود ولی هیج درمانی برای آن پیش بینی نمیشود . سوال اینجاست که چرا فقط روی کاغذ این بودجه ها تصویب میشود و نظارتی بر عملکرد نیست ؟ آیا تصویب بودجه های عمرانی فقط محملی برای پر کردن خلاهای بودجه های جاری و غیر مولد نیست ؟