سخنگوی قوه قضاییه و معاون اول این قوه در نشست خبری یکصد و نهم خود درباره پرونده های داغ روز از جمله حمیدرضا بقایی، بابک زنجانی، استخدام 4200 نفر در شهرداری تهران و ارتباط با اجنه و ارواح توضیح داد.

امید سلیمی‌بنی: غلامحسین محسنی اژه ای در ابتدای سخنانش روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی را گرامی داشت و گفت: امیدوارم همانطور که رهبر معظم انقلاب درباره محیط زیست و تکثیر درخت، در سالهای گذشته همیشه تاکید داشته اند، همه ما و مسئولان نسبت به محیط زیست و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی همت کنیم.

او در ادامه سخنانش گفت: آلوده سازی آب، زمین و هوا و تخریب منابع طبیعی و جنگلها درد آور و تاسف بار است و همانطور که دولت در هفته های اخیر تلاش کرد، امیدواریم همه دستگاه ها تلاش داشته باشند محیط سالم و در خور نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم. توقع مردم این است دولت کارهایی در طراز مردم و نظام انجام دهد. قوه قضاییه نیز برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی برخورد می کند و با متخلفان به شدت برخورد خواهد کرد. حتی دادسرای مخصوص جرایم مربوط به انفال و منابع طبیعی در تهران تشکیل شده تا به صورت تخصصی و جدی پرونده ها را رسیدگی کند. امیدواریم بتوانیم در استانها و شهرهای بزرگ هم دادسرای تخصصی محیط زیست ایجاد کنیم.

دادستان سابق کل کشور ضمن درخواست بودجه برای طرح کاداستر از دولت و مجلس، گفت: اگر این طرح در کل کشور تکمیل شود، جهت جلوگیری از تصرفات غیرقانونی و تخریب محیط زیست موثر خواهد بود.

ماهانه 200 هزار تماس با قوه قضاییه داریم

محسنی اژه ای درباره ارتباط بیشتر قوه قضاییه با مردم هم توضیح داد: به اشکال مختلف، ارتباط با مردم برقرار می شود. تماسهای تلفنی و وب در بهمن ماه امسال حدود 200 هزار مورد از طریق تلفن گویا و وب ارتباط مردم با قوه قضاییه ایجاد شده که بیش از 80 هزار مورد درباره مشاوره های قضایی بود. ما اعتقاد داریم این تماسها کم است و باید ظرفیت بیشتری ایجاد شود. در این تماسها 1300 مورد هم پیشنهاد و انتقاد طرح شد که از نظرات مردم استفاده زیادی درباره مسایل مختلف از جمله ارتباط با دادسراها، دیوان عالی کشور، ارتباط با ناجا و سایر خواهد شد.

او درباره گذشت دارندگان حق قصاص در بهمن ماه گزارش داد و گفت: در 28 مورد قصاص، با صرف نظر کردن اولیای دم، محکومان از قصاص نجات پیدا کردند. از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه، این میزان به 328 مورد رسیده و از حق قصاص صرف نظر شده است. البته برخی از اولیای دم بدون هیچ شرطی، رضایت مطلق داده اند. برخی نیز با دریافت مبلغی مصالحه کرده اند که ممکن است از دیه کمتر یا بیشتر بوده است.

جدول خلاصه نشست خبری صد و نهم سخنگوی قوه قضاییه

خلاصه پرسش

رسانه

خلاصه پاسخ

از مسئولان ارشد قضایی نقل شده است که حکم اعدام بابک زنجانی تا زمان پرداخت بدهی هایش، تعلیق شده، آیا چنین چیزی صحت دارد؟

خبرآنلاین

مطلبی از قول دادستان کل کشور نقل شده که ناقص است. پرونده همین الان در حال اجراست. حکم در حال اجراست. همه تلاش از ابتدا تا امروز شده تا این میزان از باقیمانده وجهی که ایشان بدهکار است برگرداند. تا امروز هم بخشی از اموال در داخل و خارج شناسایی شده، بخشی را وکالت و اختیار تام داده که تملک یا فروش صورت گیرد. در این راستا نیاز به حضور محکوم است. ممکن است اعتراض کند. بخشی دیگر هم حکم دو نفر از محکومان در دیوان عالی کشور نقض شد. در مورد دیگر، متهم جدیدی در این پرونده بود که در خارج از کشور بازداشت شد و در راستای تحقیق از او، نیاز به حضور متهم است. مطلبی که شما نقل کردید، تاکنون نشنیده ام. هیچ جا نگفتیم تعلیق شده. اجرای حکم اعدام تعلیق نشده. پرونده 3 هزار میلیاردی در حال اجراست و هنوز تمام نشده. بخشی که لازم است اجرا می شود و بخشی هم زمان می برد.
آقای بابک زنجانی در جاهای مختلف نوشته که من و شرکای من اقدام کرده اند تضمین لازم را به بانک مرکزی و دستگاه قضایی بدهم و کوتاهی از ناحیه وزارت نفت یا دادسرا بوده است. چنین چیزی درست نیست. یعنی کسانی که تاکنون به اصطلاح از خارج و داخل اقدام کرده اند و او معرفی کرده تا تتمه بدهی اش را به شرکت نفت برگرداند، هیچ کدام این وعده ها با همه همکاریها محقق نشده. هیچ کوتاهی از ناحیه وزارت نفت، بانک مرکزی یا دادسرا رخ نداده. بارها هم گفته شده این مقدار از اموال و پول نقد را بردید، باقی مانده و باید برگردانید. مدتها می گفت شماره حساب بدهید، داده شد. شماره حساب خارجی یا ارزی بدهید. داده شد. هر کسی بتواند این پول را برگرداند آماده ایم. او می توانید از تخفیفات قانونی برخوردار شود. می تواند از مواد قانونی و هم از امتیازات دیگر استفاده کند. 

موضع قوه قضاییه درباره ارتباط نامه ای آقای احمدی نژاد به دولت آمریکا چیست؟

روزنامه قانون

این بحث قضایی نیست که جواب بدهم. سران نظام سلطه گر و طاغوتی آمریکا، همانطور که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند قابل اعتماد و اصلاح نیستند. همه کسانی که می خواهند به نحوی از انحا ارتباط برقرار کنند با این توجه که شیطان بزرگ و دشمن قابل اعتماد نیست، برخورد کنند. سئوال شما را باید از نویسنده یا مراجع امنیتی پرسید. بحث قضایی نیست.

گزارش سازمان بازرسی درباره استخدام 4200 نفر بدون تشریفات قانونی در چه مرحله ای است؟

روزنامه ایران

بازرسی کل کشور به صورت معمول و برنامه ریزی شده از همه دستگاه های اجرایی بازرسی می کند. زمانی بازرسی کل، تخلف را احراز می کند که باید مسئولان همان دستگاه با این تخلفات برخورد کنند. مکررا به رئیس جمهور و معاون اول این تخلفات گزارش می شود. اما چنانچه بازرسی کل کشور به وقوع جرم پی ببرد موارد را به دادسرا می فرستد. ممکن است بازرسی کل کشور موردی را تخلف و جرم تشخیص دهد و احیانا مرجع رسیدگی کننده جرم و تخلف نداند. درباره مورد این سوال، من اطلاعی ندارم که گزارش به دادسرا رفته یا نه. 

دلیل تعلیق حکم حجت الاسلام احمد منتظری مشخص شد؟

شبکه خبر

مربوط به دادسرای ویژه روحانیت است و من اطلاعی از جزئیات ندارم. اجمالا یکی از مراجع قم وساطت و درخواستی کرده و شنیده ام آن آقا تعهدی داده ولی از جزئیات و چگونگی این قضیه اطلاعی ندارم.

وضعیت آزادی یاسین رامین چگونه است؟

-

او بعد از 5 ماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد. برخی متهمان در قانون الزام به بازداشت موقت دارند و برخی ندارند. قاضی می تواند جایی که حس کند بیم تبانی یا امحای آثار جرم یا فرار متهم وجود دارد، بازداشت موقت را تجویز می کند که این قرار قابل اعتراض است. ایشان با قرار وثیقه بالاتر بازداشت بوده. بعد قرار تخفیف پیدا کرد و چندی پیش هم با قرار وثیقه آزاد شد و طبیعی است رسیدگی پرونده در دادگاه ادامه دارد. 

پرونده موسسه ثامن الحجج به کجا رسید؟

حزب الله

یک هیات تسویه از طرف بانک مرکزی تعیین شد. از طرف دادستان کل کشور و سیستم اطلاعاتی هم نمایندگانی در این هیات وجود دارد. تکلیف بیش از 99 از سپرده گذاران مشخص شده و وجوه خود را دریافت کرده اند یا تهاتر کرده اند ولی یک درصد باقی مانده اند. از حدود 13 هزار میلیارد تومان بدهی، 3 هزار میلیارد تومان باقی مانده که متعلق به 1 درصد سپرده گذاران است. برنامه ریزی شده این مبلغ هم به صورت تهاتری انجام شود. تلاش مضاعف است ضمن رسیدگی به پرونده قضایی، مردم هر چه زودتر به پولشان برسند. در مشکلات این پرونده ها، کارشناسی اموال و رکود بازار وجود دارد که اجازه نمی دهد اموال به فروش برسد. امیدواریم دولت تلاش کنم از این رکود خارج شویم. این را هم باید گفت اجباری در تهاتر بدهی برای طلبکاران نیست. 

پرونده بقایی چه شد؟

باشگاه خبرنگاران

پرونده ایشان مفتوح است و تصمیم نهایی گرفته نشده.

آقای بقایی از رهبری برای آزادی شان تشکر کرده. اتهامات او چه بود؟ مالی بود یا اتهامات دیگر؟

روزنامه اعتماد

افرادی که اسم برده می شود و حکم قطعی صادر نشده، معذوریت قانونی داریم. این پرونده مفتوح است و قرار نهایی یا حکم نهایی صادر نشده. تشخیص صلاحیت از ناحیه شورای نگهبان یا هیات های اجرایی، الزاما به داشتن و نداشتن پرونده نیست. آن تشخیص و احراز صلاحیت است و وظیفه شورای نگهبان مشخص است. ممکن است کسی دارای پرونده باشد و صلاحیت هم داشته باشد. برخی هم پرونده ندارند و صلاحیتشان هم احراز نمی شود. داشتن یا نداشتن پرونده مفتوح یا غیرمفتوح به معنی داشتن یا نداشتن صلاحیت نیست. البته اثرگذار است ولی به این معنی نیست هر کسی پرونده داشت، صلاحیتش رد می شود. در قانون هم پیش بینی شده برخی محکومیتها موجب سلب صلاحیت است. درباره دستور رهبر انقلاب که ما نمی توانیم بگوییم. بروید از خودشان (متهم) بپرسید.

پرونده آقای دانیال زاده و شرکا چه شد؟

-

هنوز در مرحله دادسراست و قرار نهایی صادر نشده است.

پرونده شکایت سیدمحمد خاتمی از سردار نقدی چه شد؟

خبرگزاری ایلنا

همان که در جلسه قبلی گفتم همان است.

بازداشت آقای هدایتی برای چیست؟

خبرگزاری ایسنا

نمی توانم اظهارنظر کنم. برای پرونده قرار نهایی صادر نشده و در مرحله تحقیقات دادسرایی است.

یکی از اعضای تیم هسته ای با نام مخفف بازداشت شده و کیفرخواست برای او صادر شده. پرونده چیست؟

خبرگزاری فارس

ذهنم به نام مخفف منطبق نشد. فردی در این رابطه مدتی تحت تعقیب بود. اگر این فرد باشد، برای پرونده این شخص قرار صادر شده و به دادگاه رفته و باید دادگاه رسیدگی کند. اصل مطلب درست است.

پرونده پلاسکو به کجا رسید؟

خبرگزاری مهر

اطلاعی از آزادی بازداشت شدگان ندارم. هیاتی که تعیین شده باید گزارش و نظر بدهد تا پس از آن مراحل طی شود.

آیا برای هزینه زیاد هیات دولت به کرج پرونده ای تشکیل شده؟

خبرگزاری تسنیم

نه اطلاع دقیق ندارم، تا جایی که اطلاع دارم بازرسی کل کشور چیزی در این مورد دنبال نکرده. خودم هم از طریق سایتها خوانده ام که 900 میلیون صرف ناهار شده و بعید می دانم دستگاه نظارتی وارد شده باشد.

از عملکرد دستگاه قضایی راضی هستید؟

روزنامه اطلاعات

این که بگوییم رضایت صددرصد باید بگوییم قائل نیستیم و حتما باید بیشتر تلاش شود. به شما واگذار می کنم قوه قضاییه در سال 95 با چه نوع فسادهایی برخورد کرده. با تمام توان با همه نوع فساد مالی اعم از اختلاس، ارتشا، زمین خواری، کلاهبرداریها، شرکتهای دروغین و صوری، بدون هیچ حریم خاصی برای اشخاص صاحب قدرت و ثروت برخورد کرده. هجمه های سنگینی از ناحیه شبکه های ضدانقلاب تا برخی تریبونها و افراد در داخل کشور علیه قوه قضاییه است. ببینید چه کسانی و چرا هجمه می کنند. عمدتا درباره برخوردهای جدی و بدون ملاحظه درباره مفسدین اصلی سیاسی، امنیتی، فرهنگی و مالی است. پرونده بانک سرمایه، ملت، تجارت، صندوق ذخیره، شهرداری، نجومی ها و برخی کسان دیگر که از اسم بردنشان معذوریم که 5 یا 7 هزار میلیارد تومان به بانک بدهکارند و معوقات بزرگ بانکی و کسانی که با ترفند و بزک کاری فساد مانند گرفتن وجوه میلیاردی از افراد و جابجا کردن از حسابها، را پیگیری کرده ایم. قوه قضاییه با همه کمبودهای مختلف اعم از نیروی انسانی و فضای اداری، تلاش خوبی داشته ولی هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم. در دوسه روز اخیر از قول یک مدیر وابسته در شیراز نقل شده بود از حاکمیت قانون خبری نیست. کسی که خودش حقوقدان است و زمانی در دستگاه قضایی بوده، انشالله این حرف درست نباشد. اگر این حرف درست باشد، جفاست و با نگاهی قابل تعقیب است. چطور یک فرد مسئول وابسته به دولت در انظار عمومی می گوید از حاکمیت قانون خبری نیست. امیدواریم این حرف را نگفته باشد.

آیا مصاحبه کردن با شبکه ضدانقلاب جرم است؟

خبرگزاری آریا

اگر کسی از شبکه ضدانقلابی به عنوان وسیله استفاده کند جرم است. مگر شبکه ضدانقلاب برای صلاح کشور و ملت حرفی می زند؟ اگر حرفی از سوی کسی بیان شود و توهین، خلاف یا اقدام علیه امنیت ملی باشد، آن هم جرم است.

در برخی خبرگزاری های ضد انقلاب منتشر شده با جنگیر معروفی به نام غفاری ارتباط دارید. چرا؟

خبرگزاری میزان

(باخنده) من نه تنها با این جنگیر ارتباط ندارم بلکه فقط اسمش را شنیده ام و هنوز هم خوشبختانه قیافه اش را ندیده ام. اصولا به این کارها اعتقاد ندارم. نمی دانم واقعا برخی افراد برای تصمیم گیری پیش جنگیر می روند تا هدایتشان کند؟ سالها پیش از انقلاب می گفتند هیپنوتیزم وجود دارد. دو سه بار با کسانی که از جمله دکتر ریاضی که در ارتباط با کودتای آقای قطب زاده دستگیر شده بود و مرتب نامه می نوشت و پیام می داد. من معاون شهید لاجوردی بود. ایشان می گفت من از داخل زندان اوین، هواپیماهای عراق را در آسمان متوقف کنم. از توان من استفاده کنید. شهید لاجوردی گفت ببین این چه می گوید؟ گفتم خلاف می گوید. او را فراخواندیم. گفت من می توانم ماشین جنگی عراق را متوقف کنم. گفتم زندان اوین یک در دارد، در اوین را باز کن و برو. ما کارت نداریم. او گفت چون مربوط به خودم است، نمی توانم. گفت می توانم هیپنوتیزم کنم. راست هم می گفت. آقای قطب زاده به همین دلیل او را در خدمت گرفته بود تا با روح برخی افراد ارتباط بگیرد. به آقای ریاضی گفتم من را خواب کن. خیلی هم سعی کردم مقاومت نکنم. او ایستاد و ورد خواند. گفت چشمانت را ببند. ورد خواند و خواند. گفتم اگر امکان دارد با روح شهید قدوسی ارتباط بگیرم و سئوال کنم. گفت بنشین. نشستم. داشت به دو نفری که در اتاق بودند می گفت الان محسنی رفته با فلان روح حرف می زند. چشم باز کردم و گفت نه، او دارد دروغ می گوید. جریانهای نوظهوری پیدا شده مانند عرفان. آنچنان با بهانه های مختلفی افراد را سرکیسه می کنند و تعداد زیادی شاکی خصوصی از جمله نسوان دارند تا جایی که اتهام افساد فی الارض مطرح شده.  زن و شوهرها را از همدیگر جدا می کنند. بلاهایی سر افراد می آورند. کارشناسان نقل قول می کنم این اشخاص فیلمهایی از خودشان تهیه کرده اند که شرم آور است. من اصلا آقای غفاری را نمی شناسم. این موضوع هم از نمونه جوسازیها و شعارهاست و یک مورد و دو مورد هم نیست. فشار می آورند تا جلوی مقابله ما را با مفسدان بگیرند. چرا الان بحث عباس غفاری را می گویند؟ الان آزاد است. چند سال پیش بازداشت بود. 

قوه قضاییه موظف به ایجاد سامانه برای انتشار آرای محاکم بوده.چراسامانه فعلی کامل نیست؟

روزنامه خراسان

از عوامل اصلی این کار، نبودن و کمبود بودجه است. عین حکم را نمی شود همه جا گذاشت. بعضا باید احکام پالایش شود. زیرساخت در همه استانها هم آماده نیست. برخی اسامی و مسایل خلاف اخلاق نباید منتشر شود. مرکزی در معاونت آموزشی قوه قضاییه مرکزی وجود دارد که احکام را در معرض دید قضات و وکلا قرار می دهند. 

پرونده بدهکاران بانک سرمایه در چه وضعیتی است؟

بانک مردم

قرار نهایی درباره متهمان این پرونده صادر نشده. برخی در بازداشت و برخی آزاد شده اند. برخی اتهامات جدید هم طرح شده و پرونده در مرحله دادسراست. برخی بدهکاران قرار گذاشته بودند بدهی شان را بپردازند. بازپرس هم استقبال کرده بود. 

دولت نتیجه بررسی دو تابعیتی ها را به شما اعلام کرده است؟

خبرگزاری صداو سیما

نه، یک دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی اخیرا دستگیر شده و این فرد سر خیلی از ایرانیها در آمریکا را کلاه گذاشته و 10 میلیارد تومان برای اقامت آنها گرفته و هیچ کاری هم نکرده.

آیا بابک زنجانی ایمیل های وزارت نفت را هک کرده؟

خبرگزاری آنا

جزئیات را نمی دانم. وزارت اطلاعات در حال بررسی است. هک یا غیرهک روشن نیست. اصل موضوع را پرسیدم. چنین حرفی رد و بدل شده. برخی زندانیان در ارتباطی که با بیرون دارند، مطالبی را به خلاف منتقل می کنند. اگر سختگیری کنیم فریاد مدعیان حقوق بشر شروع می شود که چرا تلفنها را قطع کردید. اگر هم سختگیری نشود، برخی حتی مواد مخدر وارد زندان می کنند یا مسایلی را در روی کاغذ و دستمال کاغذی می نویسند و به بیرون می فرستند. اگر وکلا را در حال ورود به زندان بازرسی کنیم، اعتراض می کنند ولی در سال 93 دیده شد که وکیل در دفترچه اش مواد مخدر به نحوی به صورت ورق جاسازی کرده بود که دستگیر شد. اصل مطلب درست بوده، جزئیات را نمی دانم. وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی دارند مسئله را دنبال می کنند. وزارت اطلاعات درخواست کرده بود برخی تماسهای بابک زنجانی با خانواده اش محدود شود. 

آخرین وضعیت پرونده بورسیه ها چه شد؟

خبرگزاری بسیج

یک بحث تعیین تکلیف از ناحیه وزارت علوم است. برخی هم مدعی بودند به ما ظلم شده که پرونده شان در حال پیگیری در دادگستری است که آیا ظلم شده یا نه. برخی هم قرار شد به دیوان عدالت اداری مراجعه کنند که ظاهرا تعداد آنها بسیار معدود بوده. 

درباره آخرین وضعیت پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان چیست؟

خبرگزاری دانا

پرونده نسبتا سنگین است و هنوز به تصمیم و قرار نهایی نرسیده. تحقیقات ادامه دارد. برخی متهمان با قرار آزادند و برخی بازداشتند. عدد نهایی مبلغ مورد ادعایی را ندارم و تصور هم نمی کنم جمع بندی شده باشد. ممکن است با تحقیقات جدید، مبالغ تغییر کند. 

نرخ دیه در سال 96 چقدر است؟

روزنامه حمایت

نرخ دیه در اول سال جدید توسط دستگاه قضایی اعلام می شود. کار میدانی مفصلی توسط معاون ذیربط انجام شده بود. مسایل در روز دوشنبه مسئولان عالی مطرح و قیمتهای شتر به صورت میدانی بیان شد. وزیر دادگستری هم گفتند کاری در دست اجرا دارند که هنوز به پایان نرسیده. اگر امکان اعلام در امسال نباشد، سال آینده اعلام می کنیم. قانون بیمه هم اصلاح شد و مشکل الحاقیه بیمه هم دیگر نخواهیم داشت. 

چقدر دادنامه ها به زبان فارسی نگارش پیدا می کند؟

روزنامه زمان

دادنامه ها تماما به زبان فارسی است. ممکن است از عبارتی استفاده شود که به معنای عدم استفاده از خط فارسی نیست. خط رسمی، فارسی است و حتی یک مورد هم سراغ نداریم به زبان غیرفارسی حکم صادر شده باشد.

حکم حبس حمله کنندگان به سفارت عربستان چه شد؟

خبرگزاری برنا

در پرونده سفارت عربستان بیش از 20 متهم بود که 3 نفر تبرئه شدند. در دادسرای ویژه روحانیت هم 6 نفر در این پرونده حکم حبس قطعی گرفته اندو زندانند. در دادسرای عمومی هم برخی حبس گرفته اند ولی دنبال اعتراض هستند. 

چرا آقای بقایی می گویند در بازداشت فقط از من می پرسیدند آقای مشایی جاسوس است یا نه؟

روزنامه فرهیختگان

از بیان جزئیات معذورم. این که شما از قول متهم گفتید قطعا صحیح نیست.

درباره تعیین ظرفیت کانون وکلا چه موضعی دارید؟

روزنامه همشهری

اعتقاد ما بر این است که کانون وکلا فضا را بیشتر باز کنند تا کسانی که صلاحیت علمی شان تایید شود وکیل شوند، به نفع مردم است. وقتی وکلا محدود باشند، مردم در مضیقه قرار می گیرند. اگر وکلا بیشتر باشند، به نفع مردم است. 

۴۷۴۷

کد خبر 643186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =