ماجرای فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند چه بود؟/ نظر دو کارشناس را بخوانید

میزان نوشت: فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند از سوی کارشناسان و پژوهشگران زلزله شناسی ایران تکذیب شد.

طی روزهای گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که در آن ادعا میشود آتش فشان دماوند پس از سالها بار دیگر فعال شده است. 

در فیلم منتشر شده که گفته می شود از سوی دو کوهنورد گرفته شده، اعلام می شود که آتشفشان دماوند فعال شده و گدازه هایی از آن خارج و می تواند خطراتی را برای شهروندان داشته باشد.

پس از انتشار این فیلم هشدارهایی در رابطه با خطر آتشفشان دماوند برای شهروندان و همچنین احتمال فعال شدن برخی گسل های پایتخت هشدارهایی در فضای مجازی منتشر شد.

این در شرایطی است که در حال حاضر آتشفشان دماوند فعال نشده و طبق نظر کارشناسان تنها برخی بخارات از دهانه آتشفشان خارج می شود که این موضوع نیز بسیار طبیعی است.

کارشناسان فعال در حوزه زلزله شناسی ایران معتقد هستند که مباحث مطرح شده در فیلم منتشر شده بیشتر داستان پردازی بوده و چنین چیزی صحت ندارد.

بر همین اساس اعلام شده است که آتشفشان دماوند از نوعی نیست که بخواهد از دهانه آن مواد مذاب خارج شود و تنها برخی بخارات از دهانه این کوه خارج می شود.

آتشفشان دماوند همواره تظاهرات فعال داشته است

مدیرگروه زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه زلزله شناسی ایران گفت: مواد خارج شده از دهانه آتشفشان دماوند مواد مذاب نیست بلکه برخی بخارات از دهانه آتشفشان خارج می شود.

مهدی زارع گفت: آتشفشان دماوند در شمال ایران ودر فاصله حدود 60 کیلومتری پایتخت قرار گرفته است.

وی افزود: این آتشفشان دربخش مرکزی رشته کوه البرز به صورت مخروط آتشفشانی مرکب شواهدی از خروج بخار و گازهای آتشفشانی را نشان می دهد.

مدیرگروه زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه زلزله شناسی ایران با اشاره به همیشگی بودن تظاهرات آتشفشان دماوند گفت: بخاراتی که از آتشفشان دماوند خارج می شود، همیشگی بوده و طی سالهای گذشته بارها این مورد مشاهده شده است.

زارع ادامه داد: 8 سال پیش نیز گزارش هایی مبنی بر خروج برخی مواد مذاب از دهانه آتشفشان دماوند منتشر شد، اما آن زمان نیز مشخص شد که مواد خارج شده از نوع بخارات بوده اند.

وی با بیان اینکه بخارهای خارج شده گاه به صورت شدید از دهانه آتشفشان خارج می شوند، گفت: خروج بخارات از دهانه آتشفشان گاه شدید و گاه خفیف است و این بار به نظر می رسد که این بخارات به صورت شدید از دهانه آتشفشان خارج شده اند.

مدیر گروه زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه زلزله شناسی ایران اخبار منتشر شده مبنی بر فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند را تکذیب کرد و گفت: اطلاعاتی که در فیلم منتشر شده از سوی دو کوهنورد به مخاطبان ارائه می شود بیشتر داستان پردازی بوده و به هیچ وجه واقعیت ندارند.

خروج مواد مذاب از دهانه آتشفشان دماوند صحت ندارد

یک پژوهشگر زلزله گفت: اخبار منتشر شده مبنی بر خروج مواد مذاب از دهانه آتشفشان دماوند و فعال شدن مجدد این آتشفشان صحت ندارد.

محمود فاطمی عقدا گفت: آتشفشان دماوند از نوع آتشفشان هایی نیست که مواد مذاب از درون آن خارج شود.

وی افزود: آتشفشان دماوند از نوع آتشفشان های فعالی است که مواد مذاب ندارند.

رئیس سابق مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن با اشاره به خروج همیشگی برخی بخارات از دهانه آتشفشان دماوند اظهار کرد: خروج بخارات از دهانه آتشفشان دماوند درموارد متعدد گزارش شده و اگر قرار بود از دهانه این آتش فشان مواد مذاب خارج شود این خروج با برخی تحولات همراه خواهد بود.

فاطمی عقدا ادامه داد: این تحولات می توانست مواردی از جمله لرزش های کوچک و متوسط باشد اما تاکنون چنین چیزی گزارش نشده است.

وی در خصوص حواشی مطرح شده پیرامون خروج گدازه از دهانه آتش فشان دماوند، گقت: اگر قرار بود آتشفشان دماوند فعالیت مجدد داشته باشد و مواد مذاب از درون آن خارج شود این فعالیت با شکسته شدن دهانه آتشفشان همراه می شد اما اکنون شاهد این اتفاق نیستیم.

این پژوهشگر زلزله شناسی تاکید کرد: طبق بررسی های صورت گرفته طی ماه های اخیر هیچ مواد مذابی از دهانه آتشفشان دماوند خارج نشده است.

۴۷۴۷

کد خبر 643672

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
    5 2
    بنده بعنوان مهندس عمران از اظهار نظرهاي اين چنيني مسئولين بسيار متاسفم. شواهد پيداست كه يك سري فعل و انفعالات جديدي در دماوند درحال شكل گيري است. ديگر تفاوت ميان گدازه با بخار را همه از هم تشخيص ميدهند. بهتره دست از گفتن اين جملات نابخردانه اي كه به اين دو عزيز كوهنورد نسبت ميدهند بردارند و تيم هاي تحقيقاتي متعدد را براي بررسي ابعاد دقيق موضوع از نقاط و زواياي مختلف قله به محل بفرستند تا رفتارهاي اخير آتشفشان و گسلهاي منطقه را مورد بررسي و مطالعه دقيق انجام دهند. مسئولين بايستي بادليل و مدرك يعني با اعلام گزارش از نتيجه مطالعات و تحقيقات ميداني موضوعي به اين مهمي را رد يا تاييد نمايند نه از روي حدس و گمان