ایسنا نوشت: معاون گردشگری کشور از انعطاف وزارت آموزش و پرورش نسبت به تعطیلات زمستانی خبر داد و تثبیت و یکسان‌سازی ۴ روز تعطیلی در نوروز مطابق تقویم رسمی کشور را پیشنهاد کرد.

مرتضی رحمانی‌موحد تاکید کرد: این پیشنهاد سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری که به دولت ارائه شده، به منزله کاهش تعطیلات نوروزی نیست، بلکه تاکیدی بر رعایت اصول و یکسان‌سازی تعطیلات نوروزی برای همه است.

او در توضیحات بیشتر گفت: طبق تقویم، نوروز رسما و فقط چهار روز تعطیل است، لازم نیست ما آن را کم کنیم، فقط باید آن را رعایت کنیم و همه تابع آن چند روز تعطیلی باشیم. چرا آن را اینطور بین بخش آموزشی و غیره تقسیم کرده‌ایم؟

وی تاکید کرد: برای اجرای این قاعده باید شجاع بود و درباره آن تصمیم گرفت.

تعطیلات زمستانی به خان آخر رسید

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنین درباره سرنوشت طرح تعطیلات زمستانی که چندی پیش یکی از مقامات سازمان محیط‌زیست خبر تصویب آن را داده بود، گفت: در دولت قبل، طرح تعطیلات زمستانی به مجلس پیشنهاد شده بود. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در همان راستا پیشنهاد جامع‌تری را که شامل ساماندهی تعطیلات مناسبتی، زمستانی و نوروز می‌شد به دولت ارائه کرده بود. روی این طرح‌ها بررسی‌ها و مذاکرات زیادی شده است. اکنون این طرح در کمیسیون اجتماعی دولت مصوب شده که پس از آن به کمیسیون امور اجتماعی الکترونیک دولت ارجاع شد و سپس به شورای اجتماعی وزارت کشور رفت.

وی گفت: در گذشته نگاه سنتی و غیراصولی نسبت به تعطیلات، موجب تولد پدیده‌های جدیدی همچون اسکان در مدارس شد که آسیب‌های زیادی را در پی داشت. این اتفاق در نتیجه تعطیلی سه هفته مدارس رخ داد، درحالیکه با ساماندهی تعطیلات نوروز، زمستان و تابستان می‌توان از فضای مخربی که بر مراکز آموزش و پروش وارد شده، کاست و فضای آموزشگاه‌ها را حفظ کرد، چالشی که اکنون با آن مواجه شده‌ایم.

رحمانی موحد اظهار کرد: نباید تعطیلات متمرکز بر تابستان شود. کشور ما طولانی‌ترین تعطیلی تابستانی را دارد، درحالیکه زمستان اصلا از این نظامِ تاثیرگذار بهره‌مند نیست، زمستانی که با آلودگی هوای دائمی روبرو شده است.

وی درباره انعطاف وزارت آموزش و پرورش با تعطیلات زمستانی با توجه به مقاومت‌هایی که پیشتر نشان می‌داد، گفت: با شرایطی که زمستان پیدا کرده، آموزش و پرورش نمی‌تواند انعطافی نشان ندهد.

او تاکید کرد: باید شهامتِ گرفتن این تصمیم را داشته باشیم، چون یکی از شاخص‌هایی که به توسعه کسب و کار، برقراری امنیت، توزیع ثروت در کشور و استفاده بهینه از فصول و زمان‌های مختلف کمک می‌کند، ساماندهی تعطیلات است. این موضوع در دنیا بسیار مهم است، چون تاثیر زیادی در اقتصاد و در اشتغال دارد.

معاون گردشگری درباره تعداد روزهایی که برای تعطیلات زمستانی در نظر گرفته شده، اظهار کرد: اطلاع دقیقی ندارم، اما معمولا یک هفته در نظر گرفته می‌شود.

وی سپس به پیشنهاد دیگری که در قالب سامان دهی تعطیلات ارائه شده، اشاره کرد و افزود: باید به اقلیم‌های متفاوت اجازه داد برای شروع و پایان تعطیلات تحصیلی‌شان متناسب با شرایط اقلیمی تصمیم بگیرند و برنامه‌ریزی کنند. راه‌حل این کار فقط داشتن انعطاف است، می‌توان سقفی را برای ساعت آموزشی تعیین کرد تا هر اقلیم با توجه به آن و متناسب با شرایط خود، برای آموزش و تعطیلات تحصیلی برنامه‌ریزی داشته باشند.

تغییر تعطیلات پایان هفته هنوز به هیات دولت نرفته

معاون گردشگری درباره آخرین دیدگاه‌ها نسبت به تغییرات پایان هفته و پیشنهادی که برای جمعه و شنبه ارائه شده، گفت: نظر و تاکید ما بر این است که آخر هفته باید دو روز تعطیل شود که حالا می‌تواند جمعه و شنبه باشد. باید به دستگاه‌هایی که امکان اجرای این طرح را دارند این اجازه داده شود.

او درباره واکنش دولت به تغییر و افزایش تعطیلات پایان هفته، بیان کرد: فکر می‌کنم دولت موافق باشد. مشکلی نداریم، هرچند این طرح هنوز به دولت ارائه نشده است. پیشنهاد نخست از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده، یک پیشنهاد هم در مجلس مطرح است که یکدیگر را پوشش می‌دهد، اما فعلا تاکید و تمرکز بر تعطیلات زمستانی است.

رحمانی موحد گفت: حرف ما این است اگر می خواهیم توسعه و رشد در کشور متوازن شود باید تعطیلات ساماندهی شود، چرا که اقتصاد، توسعه گردشگری، ساماندهی ترددها، سلامت و آرامش خانواده‌ها، حفط امنیت، اشتغال و رفع چالش‌های اجتماعی به جهت‌گیری تعطیلات ارتباط زیادی دارد. برای همین این طرح خیلی مهم است.

۴۷۴۷

کد خبر 643730

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • بی نام IR ۰۴:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  65 10
  به تعطيلات نوروز چكار داريد؟ از تعطيلات تابستان كم كنيد و تعطيلات زمستاني راه بيندازيد
 • عرشیا A1 ۰۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  51 6
  تمام هم و غم بعضیها شده کم کردن تعطیلات شاد و توجیه کردنهای محیر العقول برای این ایده های بیمنطقشان،ایا براستی تمام معضل تولید و بهره وری و اقتصاد و اموزش ما در تعطیلات نوروز خلاصه میشود؟؟
 • بی نام A1 ۰۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  63 8
  امسال تا 18 ام تعطیل است . مگر شما مردم هستید که تصمیم می گیرید ؟یکسال با کلی داستان و فشار مختلف دسته پنجه نرم کردیم ، حالا همین آرامش ذهنی رو هم می خواین از ما بگیرین ؟
  • بی نام A1 ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
   15 41
   شما برو بقیه اش رو هم بخواب
 • مهدی IR ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  26 11
  در کل می تونم بگم مشکل اصلی این آقا اسکان نوروزی در مدارس هست که باعث شده مسافرخونه دارهای عزیز به اندازه دلخواه از عواید نوروز بهره مند نشوند.البته کاش ایشون در مورد هزینه بالای مسافرتهای داخلی نسبت به خارجی هم صحبتی می کردند که در این اوضاع اقتصادی ملیاردها دلار ارز مملکت صرف بازدید هموطنان از موزه ها و اماکن استامبول نشه
 • بی نام A1 ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  37 5
  سال1359 یا 1360 هم چنین طرحی تصویب شد، هیچکس سر کار نرفت خود بخود کنسل شد.قرار بود فقط 4 روز اول سل و 13 به در تعطیل باشه.یادمه استدلالشون هم این بود که نوروز طاغوتیه.
 • بی نام IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  1 0
  الان تغییر توی تعطیلات نوروز جزء وظایف سازمان گردشگری حساب میشه؟
 • بی نام IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  1 0
  مملکت داری بلد نیستند دارند خودشان را به در و دیوار می کوبند
 • بی نام IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  2 0
  یکهفته باشد یکهفته هم در طول سال دیده شود.
 • بی نام IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  4 0
  اون وقت در تابستون گرم جنوب و بندرعباس باید مدرسه باز باشه چون در زمستون کلان شهرها آلودگی وجود داره؟؟؟/ چوب مشکلات کلان شهرهارو باید جنوبی ها بخورن؟ همه ی امکانات مال اوناست و حالا که به خاطر توزیع ناعادلانه ی امکانات بین مرکز نشینا و کلان شهرها با شهرهای کوچک و بی بهره از امکانات اونجوری، باید زمستون خوش آب و هوا بچه ها مدرسه نرن و به جاش تابستون گرم برن؟؟؟ از اول هم معلوم بود که شما این کاره نیستین. همش به فکر بالا نشینهایین. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم. مخالفیم.
 • shjr IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  2 0
  در تعطیلات زمستان اکثر مناطق مسافرتی زمستانی هستند و به علت خرابی جاده ها امکان مسافرت نمی باشد اگر هم مسافرت انجام شود اکثر مردم در جاده ها می مانند و تلفات جاده ای از این نیز بیشتر میشود چه پدر کشتگی با تعطیلات عید دارین اقتصاد کشور به چند تا بچه مدرسه ای مرتبط نیست لطفا تعطیلات تابستانی مجلس رو بردارید که مجمع تصمیم گیری مهم کشور می باشد
 • بی نام A1 ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  1 0
  نمردیم و موانع پیشرفت و رشد و توسعه و توزیع ثروت و ... را هم شناختیم. من نمی دونم چرا در لفط همه چیزمون به هم مربوطه اما در عمل هیچی به هیچی رلط نداره مثلا اگه بگیم چرا از تعطبلی مناسبت های عزا کم نمی کنید می گن این به آن مربوز نیست اما ... درسته همه ش راه کار داره اما نه با این نگاه
 • بهمن IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  1 0
  به جای این حرفا بیاین به فکر مردم مخصوصا جوونا باشد اینقدر آواره این شهر و اون شهر نشن که امیدشون همین تعطیلات عید باشه پایه و اساس رو درست کنید تعطیلات خودش درست میشه
 • بی نام FI ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  0 2
  طرح کم کردن تعطیلات تابستان و گذاشتن تعطیلات زمستانی خیلی خوبه، طرح تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه هم عالیه، امیدوارم شجاعتشو داشته باشن و بتونن با درایت انجام بدن، ۴ روز تعطیلات عید هم با توجه به فرهنگ ما کمه، بهتره به جاش از تعطیلات تابستونی کم کنن خیلی بهتره، مثلا ۱۵ تیر تا ۳۱ مرداد، ۱۵ آذر تا ۱۵ دی و ۱۳ روز هم عید تعطیل باشه که در مجموع از سه ماه تعطیلی تابستون هم کمتره، سوخت فسیلی کمتری هم مصرف میشه.
 • یاسر A1 ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۷
  0 1
  شنبه ها تعطیل کنید حاضرم تحویل سال سر کار باشم
 • shjr A1 ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۸
  2 0
  در زمستان به علت آب و هواي بد در اكثر مناطق شمالي امكان مسافرت وجود ندارد جاده ها نيز خراب و برفي است در همين زمستان امسال به علت ريزش كوه و بهمن جاده ها بسته شد مردم در جاده ها ماندند و بعضي نيز جان خود را از دست دادند اين تازه در پيك مسافرت نبود حال اگر ازدحام جمعيت باشد وضع اسفباري به وجود مي آيد جنوب ايران هم كه پر از خاك و گرد و غبار بود بهترين گزينه براي مسافرت همان عيد است به علت اينكه هوا بهتر شده وخيلي از مردم در كنار ساحل مي توانند چادر بزنند در شمال جنوب ايران نيز هواي بهتري دارد حالا چرا زمستان را انتخاب ميكنند جاي سوال دارد ومثل بقيه كار ها كارشناسي نشده است و شكست ميخورد
 • علی A1 ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۸
  0 0
  تعطیلات نوروز پر .... تعطیلات تابستون پر .... کلا همه چی پر پر .... زمستون هم خیلی بخوان حال بدن ی هفته تعطیل .....